دولت آمریکا از یک سو مخالفان مسلح و تروریست سوریه را حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کند و از سویی دیگر از زبان وزیر دفاع خود اعلام می‌کند اوضاع سوریه پیچیده است و حل معجزه‌آسایی هم برای آن وجود ندارد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، "لئون پانتا" وزیر دفاع آمریکا امروز در اظهاراتی اعلام کرد: هیچ چاره معجزه‌آسایی برای حل اوضاع "فاجعه‌آمیز و پیچیده" سوریه وجود ندارد.»

وی در مقابل اعضای شورای آمریکا - ترکیه، اندیشکده‌ای که در زمینه تقویت روابط میان واشنگتن و آنکارا فعالیت می کند، افزود: «اوضاع سوریه از هر ‌نظر به طور غیر قابل باوری پیچیده و غم‌انگیز است و چاره معجزه‌آسایی در آن وجود ندارد.»

وزیر دفاع آمریکا در ادامه مدعی شد: «بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه مرتکب خشونت‌های شرم‌آوری شده‌ است.»

اظهارات وزیر دفاع آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که واشنگتن، خود، با تجهیز مخالفان سوری یکی از عوامل بروز بحران و کشتار مردم در سوریه است و با ارسال تجهیزات آن را تشدید می‌کند.

دولت سوریه مکرر اعلام کرده است که آمریکا و کشورهای غربی با عناصر افراطی مرتبط با شبکه القاعده برای حمله به اهدافی در خاک این کشور همپیمان شده‌اند.

برخی کشورهای غربی و عربی و ترکیه به صراحت حمایت خود از گروه‌های مخالف نظام سوریه را ابراز داشته و از آنها حمایت مادی و تجهیزاتی می کنند و در این میان برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نظیر قطر و عربستان خواهان مسلح کردن این گروه‌ها شده‌اند.