فرمانده ارتش آمریكا در كره جنوبی از پنتاگون خواسته هلی‌كوپترهای بیشتری در اختیار نیروهای آمریكایی مستقر در خاك كره جنوبی قرار دهد و سامانه‌های دفاعی موشكی را در شبه جزیره كره تقویت كند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جیمز ثورمن، فرمانده نیروهای ارتش آمریكا در كره جنوبی اعلام كرد: من با هدف ارتقای توانایی‌های نظامی از مقام‌‌ها خواسته‌ام كه نیروهای بیشتری به واحد هوایی ما اضافه شود تا از این طریق ظرفیت‌های ما بالا رود.

این فرمانده آمریكایی با ابراز اطمینان نسبت به تحقق خواسته‌های مطرح شده گفت: من افزایش توانایی‌ها را در زمینه سامانه دفاعی موشكی خواستار شده‌ام تا از این طریق ظرفیت مقابله با موشك‌های دور برد افزایش یابد.

اظهارات این فرمانده آمریكایی در كره جنوبی در حالی مطرح می‌شود كه تنش‌ها در شبه جزیره كره به دنبال تهدیدهای مطرح شده از سوی دولت پیونگ یانگ علیه كره جنوبی افزایش یافته است در چهارم ژوئن ارتش كره شمالی تهدید كرد مواضع سئول را مورد هدف قرار خواهد داد.

آمریكا در حال حاضر حدود ۲۸ هزار و ۵۰۰ نیروی نظامی در كره جنوبی در اختیار دارد. استقرار نیروهای نظامی از سال ۱۹۵۳ به بعد و به دنبال جنگ كره جنوبی با كره شمالی و چین صورت گرفت.

فرمانده نیروهای ارتش آمریكا در كره جنوبی اظهار داشت، اولویت وی برقراری ثبات و آرامش در شبه جزیره كره است.

وی در ادامه خاطرنشان كرد: من اطمینان حاصل خواهم كرد كه ما از بالاترین میزان آمادگی برخوردار باشیم.

پیش از این این فرمانده آمریكایی در یك سخنرانی در ماه مارس اعلام كرده بود كه شبه جزیره كره دورانی كاملا نامطمئن را پشت سر می‌گذارد و احتمال هرگونه رویداد غیرمنتظره‌ای كه به نقش برآب شدن محاسبات منجر شود، وجود دارد.

در حال حاضر عده‌ای بر این باورند كه كره شمالی طی ماه‌های آتی و به دنبال آزمایش ناموفق موشكی در ماه آوریل دست به آزمایش هسته‌ای دیگری خواهد زد اما دولت پیونگ یانگ اعلام كرد كه "در حال حاضر" هیچ برنامه‌ای برای انجام آزمایش‌های موشكی و هسته‌ای ندارد.

برخی تحلیلگران كره جنوبی نیز بر این باورند كه احتمال وقوع درگیری‌های مرزی میان دو كره وجود دارد.