دبیر كل ناتو گفت: بررسی جنگ‌های دهه‌ ۱۹۹۰ در بالكان می‌تواند نشان دهد اگر روسیه و غرب در ابلاغ یك پیام صریح و واحد به دولت سوریه برای توقف خشونت‌ها توافق نكنند چه اتفاقی می‌تواند برای سوریه بیافتد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آندرس فوگ راسموسن، دبیركل ناتو در مصاحبه‌ای با روزنامه نیویورك تایمز گفت كه كشورهای عضو ائتلاف ناتو نسبت به همكاری دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه با طرح صلح كوفی عنان ناخرسند هستند.

وی اظهار داشت كه با اظهار نظر ویلیام هیگ، وزیرامور خارجه انگلیس خطاب به شبكه خبری اسكای نیوز موافق است.

ویلیام هیگ به این شبكه گفته بود "بحران سوریه هرچه بیشتر به جنگ فرقه‌ای در بوسنی طی دو دهه پیش شباهت پیدا می‌كند." در آن زمان نیز روسیه و غرب نسبت به چگونگی توقف خشونت‌ها با یكدیگر دچار اختلاف بودند.

راسموسن اظهار داشت: من فكر می‌كنم یكی از درس‌هایی كه می‌توانیم از اتفاقات بالكان بگیریم این است كه اگر جامعه بین‌الملل نتواند با یك صدای واحد سخن بگوید و به توافقی نسبت به چگونگی برطرف كردن چالش‌های امنیتی برسد چه تبعات جدی به وجود خواهد آمد.

وی افزود: این دقیقا آن چیزی است كه ما در سوریه شاهد هستیم.

وی بار دیگر در این مصاحبه مكررا تاكید كرد كه ناتو برخلاف اقدام خود در بوسنی و كوزوو و دخالت اخیر در لیبی، طرحی برای دخالت نظامی در سوریه ندارد.

وی تاكید كرد كه به منظور صدور مجوز چنین دخالت نظامی در سوریه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل لازم خواهد بود.

راسموسن عنوان داشت: اگر قرار باشد كه ما به راه حل صلح آمیزی در سوریه دست پیدا كنیم بسیار اهمیت دارد كه جامعه بین‌الملل متحد بوده و پیامی صریح و واحد را خطاب به حكومت بشار اسد بفرستد مبنی بر اینكه وی می‌بایست به وظایف بین‌المللی خود پایبند بوده و سركوب غیرنظامیان را متوقف كند واز خواسته‌های مشروع مردم سوریه تبعیت كند.

وی همچنین نسبت به تحولات اخیر در بالكان در حالی كه ناتو همچنان پنج هزار سرباز خود را در این منطقه حفظ كرده، اظهار نگرانی كرد.

دریادار جیمز استارویلدیس، فرمانده كل نیروهای ائتلاف ناتو در اروپا اخیرا اعلام كرده كه این سازمان به سبب این كه تنش‌ها در بالكن به ویژه میان صرب‌ها و آلبانیایی‌ها در شمال كوزوو بالا است تا مدتی این سطح از سربازان خود را در منطقه حفظ خواهد كرد.

راسمون اظهار داشت كه سازمان ناتو به سبب آنكه هیات اتحادیه اروپا در كوزوو كه اغلب اعضای آن را مقامات قضایی و پلیس تشكیل می‌دهند قرار است طی ماه جاری تا یك چهارم كاهش پیدا كند، طرح‌های خود را برای كاستن تدریجی از سطح سربازان ناتو در منطقه بالكان به تعویق خواهد انداخت.

روز دوشنبه تومیسلاو نیكولیچ، رئیس جمهوری جدید صربستان سوگند یاد كرد اما اظهارات ملی گرایانه وی نگرانی‌ها را مبنی بر اینكه وی تلاش‌های منطقه را در حمایت از آشتی خنثی كند، بالا برده است.

نیكولیچ قرار است در چند روز آینده به شهر بروكسل سفر كند تا با مقامات اتحادیه اروپا دیدار كند. اما وی برنامه‌ای برای دیدار از مقامات ناتو ندارد. صربستان در ماه مارس رسما كاندیدای پیوستن به اتحادیه اروپا شد.

آندرس فوگ راسموسن اظهار داشت كه وی اطمینان دارد تومیسلاو نیكولیچ به تعهد صربستان برای عضویت در اتحادیه اروپا پایبند خواهد ماند.

وی از دولت صربستان و رهبران آلبانی‌های كوزوو خواست تا دست از اقدامات یكجانبه‌ای كه می‌تواند به خشونت و بی ثباتی دامن بزند بردارند.

راسموسن همچنین عنوان داشت كه مطمئن است یونان حتی اگر كه از منطقه یورو یا اتحادیه اروپا خارج شود یك همپیمان بسیار ارزشمند ناتو باقی خواهد ماند.

وی افزود: براساس دورنمای كلی اروپا ـ اقیانوسیه بهترین حالت این است كه یونان همچنان در منطقه یوور و اتحادیه اروپا باقی بماند.