مراسم معارفه رئیس‌جمهوری صربستان در حالی برگزار شد كه نمایندگان كشورهای همسایه از حضور در آن امتناع كردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این اقدام نمایندگان كشورهای همسایه صربستان به دنبال آن صورت گرفت كه تومیسلاو نیكولیچ، رئیس جمهوری منتخب این كشور با اظهارات اخیر خود خشم برخی از كشورهای همسایه را برانگیخت.

این رهبر ناسیونالیست صربستان با اظهارات خود به گفته مقام‌های كشورهای همسایه باعث از سرگیری تنش‌های دوران جنگ میان كشورهای منطقه بالكان شده است و تردیدهایی را در رابطه با اهداف مربوط به همبستگی با اتحادیه اروپا ایجاد كرده است.

رهبران كرواسی،‌ بوسنی،‌ اسلوونی و مقدونیه به رغم آنكه برای شركت در مراسم معارفه رئیس جمهوری صربستان دعوت شده بودند، از حضور در این مراسم كه در شهر بلگراد برگزار شد خودداری كردند.

به گفته مقام‌های كشورهای منطقه بالكان، رئیس جمهوری منتخب صربستان در اظهاراتش كشتار صر‌ب‌ها را در درگیری میان نیروهای بوسنی و صرب انكار كرده است. در این درگیری‌ها بالغ بر هشت هزار تن كه اغلب مسلمان بودند جان خود را از دست دادند. انكار این نسل‌كشی از سوی نیكولیچ باعث برانگیخته شدن خشم كشورهای همسایه صربستان شده است. در عین حال اظهارات اخیر رئیس جمهوری منتخب صربستان بر تردیدها در زمینه آمادگی وی برای همكاری با اتحادیه اروپا افزوده است.

"بكرعزت بگوویچ"، یكی از مقام‌های عالی رتبه بوسنی اعلام كرد: می‌خواهم این پیام را به نیكولیچ ارسال كنم كه اظهارنظرهای وی درباره صربستان و "وكووار" ما را به یاد ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته می‌اندازد و غیر قابل قبول است.

وی افزود: فكر می‌كنم ارسال چنین پیامی بسیار مهم است چرا كه نیكولیچ مردی است كه به دنبال اعمال تغییرات است.

نیكولیچ همچنین در گفت‌وگو با رسانه‌ها با اشاره به سیاست‌های حامی اتحادیه اروپا اعلام كرد كه مسیر صربستان به سمت اتحادیه اروپا مسیر این كشور به سمت آینده است.

رئیس جمهوری منتخب صربستان عنوان داشت: ما همه مشكلات و اختلاف نظرهایمان را از طریق مذاكرات مسالمت آمیز حل و فصل خواهیم كرد.