رئیس منطقه كردستان عراق اعلام كرد: تلاش‌ها برای اعطای رای عدم اعتماد به نوری المالكی ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، مسعود بارزانی،‌ رئیس منطقه كردستان عراق در پیامی در صفحه شخصی خود در شبكه اجتماعی فیس‌بوك اعلام كرد: تلاش نیروهای عراقی برای تغییر نوری المالكی، نخست‌وزیر عراق بر اساس قوانین اساسی این كشور ادامه دارد.

وی ادامه داد: ما نامه رئیس‌جمهوری عراق و بیش از ۱۷۰ امضای نمایندگان پارلمان عراق را با خود داریم و برای تحقق خواسته خود تلاش خواهیم كرد.

بارزانی همچنین اعلام كرد: ما از همه گروه‌ها و احزاب سیاسی عراق كه برای ممانعت از ظهور دوباره دیكتاتوری در این كشور تلاش می‌كنند، حمایت خواهیم كرد.

رئیس منطقه كردستان عراق گفت: به عقیده ما در صورتی كه مشكل دموكراسی در عراق حل شود تمامی مشكلات این كشور حل خواهد شد و در صورتی كه با خواسته ما برای دادن رای عدم اعتماد به المالكی موافقت نشود، گزینه‌های دیگری را پیش‌رو داریم.

وی افزود: اما همانطور كه پیشتر هم تاكید كردم برای گرفتن حقوق خود و آینده ملت عراق به هیچ وجه چانه نمی‌زنیم.

از سوی دیگر پایگاه اینترنتی خندان، یكی از پایگاه‌های كردی عراق نیز از وجود سندی حاوی امضای برخی از رهبران عراق از جمله مسعود بارزانی،‌ ایاد علاوی رهبر فهرست العراقیه، مقتدی صدر رهبر جریان صدر و اسامه نجیفی رئیس پارلمان این كشور برای ادامه تلاش‌ها جهت بركنار مالكی خبر داد.

بنا به گزارش این پایگاه خبری در سند مذكور كه با امضا و مهر چهار رهبر عراقی مذكور همراه می‌باشد، آمده است: پس از مخالفت ائتلاف اتحاد ملی با اصلاحاتی كه پیشتر مطرح شد ما باید با تجمع دوباره در شهر اربیل جایگزینی را برای نخست‌وزیر عراق بیابیم. جایگزینی كه به قوانین اساسی عراق پایبند بوده و اقداماتی را هماهنگ با خواسته‌های فراكسیون‌ها و احزاب سیاسی اتخاذ كند.