وزیر امور خارجه آمریكا با ابراز نگرانی شدید از ناآرامی‌ها و آشوب‌های قومی در میانمار، اعلام كرد كه این آشوب‌ها، اصلاحات اقتصادی و دموكراتیك در این كشور را پس از چند دهه حكومت خونتا به خطر می‌اندازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، هیلاری كلینتون، وزیر امور خارجه آمریكا و نیز اتحادیه اروپا، اخیرا تحریم‌های میانمار را به حالت تعلیق درآورده‌اند و از حاكمان این كشور خواسته‌اند تا اوضاع كنونی را آرام كرده و سازش ایجاد كنند.

تنش‌ها میان بودایی‌ها و اقلیت مسلمان در ایالت راخین كه مردمی بی‌خانمان هستند، هفته گذشته به درگیری انجامید و باعث كشته شدن هفت تن و مجروح شدن ده‌ها تن دیگر شد.

كلینتون روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت: اوضاع كنونی درایالت راخین واقع در شمال غرب میانمار نیازمند احترام متقابل میان تمام گروه‌های مذهبی و قومی است و باید اقدامات عاجل برای سازش ملی در برمه صورت گیرد. ما به مردم برمه تاكید می‌كنیم تا یكدیگر را به منظور حركت كشورشان به سمت صلح، ثبات و دموكراسی تشویق كنند و به حقوق اقوام و گروه‌های مختلف احترام بگذارند.

درگیری روز جمعه در راخین بدترین درگیری از زمان جایگزین شدن حكومت اصلاح طلب به ریاست جمهوری تین سین به جای حكومت خونتا در میانمار محسوب می‌شود.

سخنگوی كاترین آشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت: معتقدیم كه نیروهای امنیتی در حال به دست گرفتن كنترل این خشونت درون اجتماعی هستند.

این در حالیست كه دیده‌بان حقوق بشر مستقر در آمریكا، نحوه كنترل اوضاع امنیتی توسط دولت تین سین را مورد انتقاد قرار داده و اعلام كرد كه وی رسما به صورت تاثیرگذاری كنترل اوضاع را به ارتش واگذار كرده و نیروهای نظامی نیز از زمان آغاز درگیری‌ها در ایالت راخین به سوی مردم به ویژه مسلمانان تیراندازی كرده‌اند.

"الن پیرسون" ، معاون ریس دیده‌بان حقوق بشر در امور آسیا امروز (سه‌شنبه) در بیانیه‌ای اعلام كرد، درگیری‌های خشونت بار در این ایالت از كنترل دولت میانمار خارج شده است.

این گروه حقوق بشر خطاب به دولت تاكید كرده تا به خبرنگاران بین‌المللی، گروه‌های كمكی و دیپلمات‌ها اجازه دهند به این كشور وارد شوند.

مسلمانان این منطقه در تلاشند تا توسط دولت میانمار به عنوان یك گروهی قومی به رسمیت شناخته شوند. در ایالت راخین جمعیت آنان ۸۰۰ هزار تن است.