جشنواره‌ی عكس «بوی عیدی» با معرفی برگزیدگان به كار خود پایان داد.

در مراسمی كه عصر گذشته - ۲۱ خرداد ماه - در موسسه علمی فرهنگی برگزار شده بود، حقیقی - دبیر جشنواره عكس «بوی عیدی» با ارائه گزارشی از روند برپایی جشنواره گفت: شركت «فرهنگ فیلم تهران» از سال ۸۶ آغاز به كار كرد و از سال ۸۷ با هدف بالا بردن سطح كیفی دانش عكاسی و شناسایی نیروهای متخصص فعالیت خود را گستر ش داد.

مدیر آموزشگاه این مجموعه، ادامه داد: برگزاری اولین تور عكاسی بین‌الملل در استانبول، دریافت پروانه تاسیس مجتمع آموزشی،كارگاه‌های تخصصی یك روزه،برگزاری دوره‌های كارگردانی،تصویربرداری،آموزش عكاسی و ... از جمله مهمترین برنامه‌هایی است كه تا كنون انجام شده و ادامه پیدا خواهد كرد.

امیر عباس تقی‌پور - مدیر عامل شركت فرهنگ فیلم تهران - نیز در بخش دیگری از این مراسم بیان كرد: حلقه آموزشی شركت فرهنگ فیلم با اضافه شدن جایزه عكس «بوی عیدی» و آغاز به كار رسمی دبیرخانه دائمی این جشنواره در حوزه عكاسی كامل شد.

او خاطر نشان كرد: جذب استعدادها و ادامه خدمات كافی و لازم در كنار تمرین در فضای آموزشی داخل و خارج، برپایی نمایشگاه و فعالیت حرفه‌ای در حوزه عكاسی و ... از جمله كارهای ما در این مجموعه محسوب می‌شود.

تقی‌پور با اشاره با آثار ارسالی برای این جشنواره عكس ،عنوان كرد: دریافت ۷۰۰ اثر از بیش از ۱۳۰ هنرمند از ۵۱ استان نشان می‌دهد كه در سراسر ایران شاهد حضور استعدادهای جدید و جوانی هستیم.

مدیر عامل شركت فرهنگ فیلم تهران خطاب به مدیران فرهنگی خاطر نشان كرد: این نكته و آمار ذكر شده باید برای مدیران فرهنگی قابل تامل باشد. به ویژه امروز و در دنیای دیجیتال كه هر روز با تغییرات جدی روبه رو هستیم و اگر عالمانه و آگاهانه از آنها استفاده نكنیم قطعا لطمات جبران ناپذیری خواهیم خورد.

به گفته او، حوزه عكاسی از آن بخش‌هایی است كه به شدت از این فن‌آوری‌ها استفاده می‌كند و اگر این بهره، آگاهانه نباشد قطعا آسیب خواهد دید،لذا اگر در این عرصه آموزش‌های كافی و درست داده شود چه بسا كه هر آماتوری یك روز به هنرمندی حرفه‌ای بدل می‌گردد.

تقی‌پور در پایان سخنان خود اظهار امیدواری كرد تا چنین فعالیت‌ها و رویدادهایی باعث یك تاخیر كوچك و ناچیز در ارتقای سطح كیفی و كمی این عرصه شود و بتوانیم جوایز مادی و معنوی بزرگ‌تری همچون بازدید برگزیدگان از جشنواره‌های بین‌المللی فراهم كنیم.

به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم بیانیه هیات داوران توسط كریمی صارمی قرائت شد.

در بخشی از این بیانیه آمده است:« دنیای امروز ما، دنیای ارتباطات است و بخش عمده‌ای از تبادلات ارتباطی به عهده عکس و تصویر. حضور عکس را در زندگی انسان امروز خصوصا در روابط اجتماعی نمیتوان انکار کرد. شاید این بیان معروف که قدرت ارتباطی عکس می‌تواند از هزاران کلمه بیشتر و تأثیرگذارتر باشد قابلیت تکرار هزار باره داشته باشد.»

در ادامه این بیانیه آمده است:« زمانی که یک مؤسسه فرهنگی برگزاری جشنواره عکس با موضوع مشخصی را در سر می‌پروراند و برای آن فراخوان می‌دهد و به انتخاب هیأت داوری می‌پردازد به خودی خود چیزی را به داوران منتقل می‌کند که شاید دقیقاً همانی باشد که تفکر برگزاری جشنواره به آن دلیل شکل گرفته و یا حداقل در پس زمینه‌های فکری برگزار کننده وجود مخفی دارد. این فرآیند فکری جدا از جنبه‌های تکنیکی و نگاه عکاسانه، دانش عکاس نسبت به موضوع انتخابی برای عکاسی است و بدیهی است که اشراف به موضوعیت جشنواره از طرف عکاس مورد توقع هیأت داوران باشد.»

هیات داوران در بخش دیگری از این بیانیه نوشته است:« عکاسی از نوروز که موضوع جشنواره با نام سمبولیک «بوی عیدی» بوده است مقوله کوچکی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت و بدون مطالعه و تفحص در ریشه‌های فرهنگی و سابقه طولانی برگزاری مراسم مختلف آن به اشکال گوناگون با توجه به قومیت‌های متعددی که در کشور وجود دارد صرفاً به روخوانی آن پرداخت و تصاویر را تا حد عکس‌های یادگاری از یکی از قدیمی‌ترین و با شکوه‌ترین اعیاد پایین آورد. پرداختن به عظمت و شکوه و فلسفه برپایی جشن‌های نوروزی در این مقال نمی‌گنجد و قصد آن هم نیست. اشاره‌ای که رفت در واقع تلنگری است به عزیزان عکاس که چنانچه خود را ملزم به مطالعه در خصوص نوروز که موضوعیت مورد عکاسی آنها بوده است می‌دیدند، تصاویر نوروزی ما به فروش ماهی و گذاشتن سبزه روی سنگ مزار عزیزان از دست رفته‌مان بسنده نمی‌شد.»

در بخش پایانی این بیانیه آمده است:« به هر حال هیأت داوری از میان ۶۵۸ عکس رسیده از ۱۳۱ عکاس ۴۳ عکس از ۳۰ عکاس را شایسته حضور در نمایشگاه تشخیص داده است. هیأت داوران علی‌رغم پیش‌بینی در فراخوان جشنواره علاوه بر انتخاب ۳ نفر به عنوان نفرات اول تا سوم، دو عکاس را قابل تقدیر دانست.»

هیات داوران از «علیرضا عباسی» از شیراز برای جذابیت مجموعه عكس و «ابوذر بدری دریاسری» از گیلان به دلیل زیبایی و حال و هوای نوروزی در دو عکسش تقدیر كرد و جایزه نفر سوم جشنواره را به «نوید عزیزی» از ارومیه اهدا كرد.

جایزه نفر دوم جشنواره نیز به «عبدالرضا کاکائی» از کرمانشاه و جایزه اول جشنواره به «جمشید فرجوند فردا» از بیجار کردستان اهدا شد.