شهرام شكیبا معتقد است، نبود طنز در رسانه‌ها اتفاق ناخوشایندی است و حضور بیش‌تر طنز در رسانه‌ها نشانه‌ی بالندگی فضای فرهنگی است.

این طنزپرداز درباره‌ی جایگاه كنونی طنز در رسانه‌ها گفت: به هر حال، این‌كه اكنون در خیلی از رسانه‌های مكتوب ما مطالب طنز حضور ندارد‌، اتفاق نامیمون و گجسته‌ای (ناخجسته‌) است.

او افزود: هرچه بر تعداد ستون‌های طنز و مطالب طنز در رسانه‌ها افزوده شود، نشان‌دهنده‌ی این است كه فضای فرهنگی جامعه بالنده‌تر است. بالندگی هر فضایی، چه فرهنگی و چه سیاسی، از طریق منتقدان مشخص می‌شود و منتقدان سبب می‌شوند این فضا به سمتی برود كه مطلوب‌تر است.

شكیبا عنوان كرد: فارغ از این‌كه نویسنده چه خطی دارد و فرهنگی، اجتماعی یا سیاسی می‌نویسد، ‌طنز برخاسته از نقد است و هرچه فضای نقد در جامعه بازتر باشد، ما به سمتی كه به لحاظ فرهنگی به آن نیازمند هستیم، با سرعت بیش‌تری حركت می‌كنیم.

او با اشاره به نبود نشریات طنز در كشور گفت: این‌كه ما چندین نشریه‌ی مستقل طنز نداشته باشیم، اشكال است و این‌كه نشریات طنز پرمخاطب نباشند، این اشكال از طنزپردازان و جماعت مطبوعاتی است و ما در هر دو سو دچار مشكل هستیم.

او درباره‌ی این‌كه آیا طنز باید نگاه اجتماعی داشته باشد، گفت: برای هیچ كار فرهنگی نمی‌شود نسخه‌ پیچید، نمی‌شود گفت طنز باید كاركرد اجتماعی داشته باشد یا نه. اما طنز نگاهی منتقدانه دارد و نمی‌تواند اصلاح‌گر نباشد و از نظر یك مصلح به موضوعات نگاه نكند.

شكیبا با اشاره به طنزپردازی در شرایط امروز، عنوان كرد: خط قرمزها تعریف‌شده و مشخص هستند و با درنظر گرفتن آن‌ها می‌شود نوشت. كسانی كه نمی‌توانند بنویسند، خط قرمزها را نمی‌شناسند. برخی خطوط صورتی كم‌رنگ است و آن‌ها این خطوط را هم قرمز می‌پندارند.

این طنز‌پرداز همچنین بیان كرد: به نظر من، می‌شود نوشت و در مطبوعات و رسانه‌ها هم چاپ كرد؛ اما نمی‌شود این آثار را به صورت كتاب درآورد؛ چون خط قرمز‌های انتشار كتاب با خط قرمزهای سیاسی، اجتماعی و عرفی ما تفاوت دارد. دست‌اندركاران این كار تعاریف خاص خود را دارند كه این خطوط بسته به هر كسی كه اثر تو را می‌خواند، تغییر می‌كند.

او درباره‌ی استقبال مخاطبان از طنز گفت: طنز پرمخاطب است. اما آیا هر نوشته‌ای كه ما فكر می‌كنیم طنز است، طنز است یا نه؟ گاهی مردم گفته‌های برخی را می‌خوانند و این آن‌ها را می‌خنداند و این نشان می‌دهد كه طنز واقعی خریدار دارد.

شكیبا سپس درباره‌ی ایجاد بخش طنز در خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: من از راه افتادن هر بخش یا ستون طنزی در هر رسانه‌ی مكتوب و سایبری واقعا خوشحال می‌شوم. هرچه تعداد طنزپردازان و ستون‌های طنز در رسانه‌ها بیش‌تر شود، فضای كار برای ما هم بیش‌تر می‌شود. حتا اگر كار طنزپردازی مخالف من و در هر سطحی باشد، خوشحال‌كننده است و من امیدوارم روزی باشد كه سر دكه‌ی روزنامه‌فروشی كه می‌روم، بتوانم پنج مجله‌ی طنز بخرم.

این طنزپرداز در پایان گفت: اگرچه نمی‌دانم چه كسی در صفحه‌ی طنز ایسنا خواهد نوشت؛ اما من از خوانندگان صفحه‌ی شما خواهم بود.