سران عراقی شركت‌كننده در نشست اربیل در نامه‌ای به رئیس‌جمهور این كشور تاكید كردند كه امضاهای جمع‌آوری شده علیه نخست‌وزیر صحیح بوده و حد نصاب لازم را نیز داراست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبكه الجزیره، رهبران احزاب و گروه‌های سیاسی عراق كه عصر یكشنبه نشستی را در اربیل كردستان عراق برگزار كردند در پایان نشست خود با ارسال نامه‌ای به جلال طالبانی،‌ رئیس‌جمهوری عراق اعلام كردند كه امضاهای جمع‌آوری شده علیه نوری المالكی، نخست‌وزیر كشور صحیح است و تعداد آن‌ها بر اساس قانون اساسی برای دادن رای عدم اعتماد به نوری المالكی كافی است.

در این نشست كه به نشست "مشورتی اربیل و نجف" نامگذاری شده ایاد علاوی رهبر فهرست العراقیه، مسعود بارزانی رئیس منطقه كردستان عراق، اسامه النجیفی رئیس پارلمان عراق و نمایندگانی از جریان صدر حضور داشتند و در آن تاكید كردند كه جانشین المالكی حتما باید از ائتلاف ملی حاكم در كشور تعیین شود نه از گروه‌های دیگر.

در بیانیه پایانی این نشست آمده است: حاضران در نشست مشورتی اربیل و نجف برای بررسی آخرین دستاوردهای سیاسی جهت دادن رای عدم اعتماد به نخست‌وزیر گردهم آمدند و به تلاش‌های خود تا تحقق اهدافشان با استفاده از تمامی مكانیزم‌های قانونی و ممكن ادامه می‌دهند.

در این بیانیه همچنین آمده است: اقداماتی كه نوری المالكی و همراهانش برای بی‌اثر كردن قانون اساسی انجام می‌دهند صحیح نیست و تك‌روی‌ها در عراق باید هر چه زودتر پایان یابد.

این در حالی است كه جلال طالبانی روز یكشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام كرد كه امضاهای جمع‌آوری شده علیه نخست‌وزیر به حد نصاب نرسیده و تلاش برای دادن رای عدم اعتماد به نوری المالكی فعلا منتفی است.

نوری المالكی نیز با صدور بیانیه‌ای با تشكر از مواضع رئیس‌جمهوری عراق در بحران سیاسی این كشور از همگان خواست تا برای پایان دادن به اختلاف‌های سیاسی كشور به سر میز مذاكره بازگردند و از راه دیپلماتیك و مشورت مشكلات را حل‌وفصل كنند.

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر نیز در پاسخ به یكی از هواداران خود اعلام كرد كه بركناری نوری المالكی همچنان در دستور كار گروه‌های عراقی قرار دارد و این امر پایان نیافته است.