نخست‌‌وزیر پاكستان اعلام كرد، باراك اوباما از حملات هواپیماهای بدون سرنشین به مناطق قبیله‌ای این كشور برای "اهداف و انگیزه‌های سیاسی" استفاده می‌كند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، بیانیه‌ای كه از سوی یوسف رضا گیلانی، نخست‌ وزیر پاكستان صادر شد در حالی مطرح می‌شود كه باراك اوباما،‌ رئیس جمهوری آمریكا دستور داده است تا تعداد حملات هواپیماهای بدون سرنشین در مناطق قبیله‌ای پاكستان افزایش یابد.

نخست وزیر پاكستان در پاسخ به پرسش خبرنگاری گفت: آمریكا در حال ورود به عرصه رقابت‌های انتخاباتی است و تصمیم‌گیری اوباما با هدف جلب توجه و حمایت سیاسی صورت گرفته است.

مقام‌های آمریكایی گفته‌اند كه اتخاذ این تصمیم از سوی اوباما برای افزایش حملات هواپیماهای بدون سرنشین نشان دهنده "سردرگمی واشنگتن درقبال مناقشات پاكستان" است.

روز پنج‌شنبه لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریكا در كابل گفت كه واشنگتن كاسه صبرش درباره مساله پاكستان لبریز شده است چرا كه این كشور پناهگاه‌های امن در اختیار گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به القاعده قرار می‌دهد تا حملاتی را علیه افغانستان انجام دهند.

نخست وزیر پاكستان در ارتباط با از سرگیری انتقال مایحتاج سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) از طریق جاده‌های پاكستان اعلام كرد: منافع ملی در این زمینه در نظر گرفته خواهد شد.

وی در ادامه تصریح كرد: مذاكرات با آمریكا درباره مساله ناتو با توجه به پیشنهادهای كمیته امنیت ملی پارلمان در حال انجام است و ما خواستار عذرخواهی رسمی واشنگتن به خاطر كشته شدن ۲۴ سرباز پاكستانی در ماه نوامبر طی حملات هوایی شده‌ایم.

گیلانی با اشاره به كمك‌های آمریكا به پاكستان گفت: خودكفایی اقتصادی برای كشوری همچون پاكستان از ضرورت برخوردار است.

وی افزود: وضعیت اقتصادی و ركود مساله‌ای نیست كه تنها به پاكستان مربوط باشد بلكه در سراسر جهان مشهود است اما با این حال آسیا در این وضعیت نسبت به سایر مناطق جهان عملكرد بهتری از خود نشان داده است.

یوسف رضا گیلانی عنوان داشت: روابط تجاری و سیاسی با كشورهای همسایه نظیر ایران، چین، افغانستان، روسیه و كشورهای آسیای میانه و هند باعث ارتقاء وضعیت اقتصادی كشور خواهد شد.

وی افزود: پروژه‌های انرژی بسیاری در حال حاضر با همكاری ایران، چین و هند در پاكستان در حال اجراست.