به دنبال صدور مجوز ورود یك خبرنگار و یك عكاس به زندان گوانتانامو می‌توان انتظار داشت تصاویر بی‌سابقه‌ای از افراد به بند كشیده شده‌ای كه به عنوان خطرناك‌ترین زندانیان جهان در این زندان نگهداری می‌شوند، منتشر شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه دیلی تلگراف، مقامات ارتش آمریكا به یك خبرنگار و یك عكاس اجازه دادند وارد زندان گوانتانامو شوند تا زندگی روزمره زندانیان این زندان را مورد بررسی قرار دهند. در میان این زندانیان تروریست‌های بمب‌ساز و مغزهای متفكر آن‌ها و شبه‌نظامیان مسئول مرگ سربازان آمریكایی و انگلیسی قرار دارند.

این برای نخستین بار است كه خبرنگار یك روزنامه انگلیسی اجازه ورود به سیستم فعلی زندان‌ها در گوانتانامو را پیدا می‌كند.

باراك اوباما، رئیس‌جمهوری آمریكا وعده داده بود كه زندان‌ گوانتانامو را می‌ببندد اما وی به وعده خود عمل نكرده و این زندان در حالی كه همچنان ۱۶۹ زندانی دارد از چشم مردم دور مانده است.

خبرنگار هفته‌نامه ساندی تلگراف در جریان یك بازدید چهار روزه از این زندان با كاركنان ان در همه سطوح مصاحبه كرد و اوضاع در این زندان را بدین ترتیب شرح داد:

۱- زندانیان برای همه فعالیت‌های روزمره خود حتی برای آموزش كامپیوتر نیز به زمین بسته می‌شوند.

۲- نگهبانان به منظور مقابله با حملات در حالت دیده‌بانی دائمی هستند اما در نظامی فعالیت می‌كنند كه در آن زندانیان حق دسترسی به تلویزیون، كلاس‌های ژیمناستیك و كلاس‌های هنری را دارند.

۳- زندانی بسیار محرمانه و مخصوص كه حتی نام و محل دقیق آن محرمانه است برای نگهداری خالد شیخ محمد، مغز متفكر حملات ۱۱ سپتامبر و چهار همدست وی در حالی كه در انتظار محاكمه هستند در نظر گرفته شده است.

۴- برخی از زندانیان ظاهرا با دیدن بهار عربی و مرگ اسامه بن لادن از اسلام افراطی دست برداشته‌اند.

۵- "كمپ اشعه ایكس" به سبب اتهامات مبنی بر این كه مقامات آمریكایی برخی اعضای القاعده را در آن جا شكنجه داده‌اند به عنوان یك صحنه جرم در این زندان نظر گرفته شده است.

خبرنگار نشریه ساندی تلگراف مدت چندین ماه با مقامات آمركایی مذاكره كرده و عكس‌های گرفته شده از این محل می‌بایست به تایید ارتش آمریكا برسند.