به دنبال رد و بدل شدن اسنادی در جریان ملاقات وكیل بین‌المللی سیف الاسلام با وی كه "خطری برای امنیت لیبی به شمار می‌آید" انقلابیون الزنتان لیبی وكیل سیف الاسلام را به همراه سه تن دیگر از كارمندان دادگاه كیفری بین‌المللی بازداشت كردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از رادیو سوای آمریكا، مسئولان لیبیایی اعلام كردند كه انقلابیون الزنتان سه تن از اعضای هیات دادگاه كیفری بین‌المللی و مترجم آنها را در زمان ارائه اسنادی به سیف الاسلام قذافی، پسر معمر قذافی كه در حال حاضر در بند انقلابیون است، بازداشت كردند.

دادگاه كیفری بین‌المللی نیز اعلام كرد كه چهار تن از كارمندان این دادگاه از روز پنجشنبه تاكنون در لیبی بازداشت شده‌اند. این كارمندان دادگاه كیفری بین‌المللی قصد داشتند اسناد ارسالی از سوی محمد اسماعیل، مدیر دفتر سیف الاسلام را به وی برسانند.

در میان بازداشت شدگان وكیل سیف الاسلام كه از سوی دادگاه كیفری بین‌المللی مكلف به دفاع از وی شده بود، نیز حضور دارد.

این وكیل سیف الاسلام از زمان بازداشت پسر قذافی در ماه نوامبر ۲۰۱۱ وی را ملاقات می‌كرده است.

احمد الجهانی، هماهنگ كننده روابط میان لیبی و دادگاه كیفری بین‌المللی عنوان داشت: این وكیل سیف السلام قصد داشت در زمان ملاقات خود اسنادی را به وی تحویل دهد كه خطری برای امنیت لیبی به شمار می‌آید.

عجمی العطیری، فرمانده گردان الزنتان در كنفرانس خبری عنوان داشت كه در جریان این دیدارها اقدام ضد امنیتی علیه لیبی صورت گرفته و این وكیل سیف السلام برای انجام تحقیقات بازداشت شده است.

العطیری همچنین تاكید كرد: در زمان ملاقات وكیل سیف الاسلام با وی نامه‌ای از سوی مدیر دفتر سیف الاسلام كه در حال حاضر فراری به شمار می‌آید، به او ارائه شد.

در اسناد رد و بدل شده مشخص شده است كه یك برگه سپید با امضای سیف السلام قذافی وجود داشته و نامه‌ای خطاب به دادگاهی كیفری بین‌المللی در میان این اسناد قرار داشته كه سیف الاسلام در آن تاكید كرده است، هیچ قانونی در لیبی وجود ندارد و با وی برخورد نادرست می‌شود.

از زمان بازداشت سیف الاسلام تاكنون اختلافات زیادی میان دولت لیبی و دادگاه كیفری بین‌المللی در خصوص محاكمه سیف الاسلام در لیبی و یا خارج از این كشور وجود داشته است.

سانگ هیون سونگ، رئیس دادگاه كیفری بین‌المللی عنوان داشت: ما خواهان آزادی فوری تمام كارمندان بازداشت شده در لیبی هستیم.

وی در ادامه افزود: ما هیچ تماس و ارتباطی با این افراد بازداشت شده نداریم و نگران سلامتی آنها هستیم.

از سوی دیگر، به دنبال درگیری‌های صورت گرفته میان سربازهای ارتش لیبی و افراد قبیله التبو واقع در جنوب شرق لیبی دست كم دو تن كشته و چندین تن دیگر زخمی شدند.