"چندین سال پیش زمانی كه ابویحیی اللیبی، یكی از رهبران القاعده وارد مناطق شمال غربی پاكستان شد، در میان شبه نظامیان بسیار مورد احترام قرار گرفت و حتی خطرناك‌ترین شبه‌نظامیان جهان از او می‌ترسیدند. ابو‌یحیی اللیبی كه در سال ۲۰۰۵ از زندانی در افغانستان كه تحت تدابیر شدید نیروهای آمریكایی بود خارج شد، یكی از قهرمان‌های اقدامات شبه‌نظامیان محسوب می‌شد.

وی نویدگر منابع بی‌انتهای پول برای شبه‌نظامیان القاعده و همچنین یك الگو برای افرادی بود كه در رویای حمله به نیویورك یا لندن به سر می‌بردند.

هفته پیش ابویحیی اللیبی در حمله یك هواپیمای بدون سرنشین آمریكایی كشته شد تا جدیدترین قربانی حملات هوایی آمریكا به شبكه القاعده در مناطق مرزی پاكستان و افغانستان باشد."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری رویترز در گزارشی آورده است: "نیروهای ائتلافی در پاكستان می‌گویند، منابع مالی القاعده تمام شده است و افرادی كه پیشتر به دنبال آرمان‌های بزرگ برای القاعده بودند هم‌اكنون به دنبال راهی برای بقای خود هستند.

یك فرمانده طالبان پاكستان كه نزدیك به القاعده است، اظهار داشت: آن‌ها تا چند سال پیش با خودروهای لندكروزر و خودروهای دو كابین عبور و مرور می‌كردند اما هم‌اكنون به خاطر نبود منابع مالی با موتورسیكلت جابجا می‌شوند.

روند نزولی شبكه القاعده در مناطق مرزی پاكستان و افغانستان با قتل اسامه بن لادن در منطقه ابیت‌آباد پاكستان در ماه مه سال گذشته آغاز شد و كمپین ادامه‌دار حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریكا نیز این گروه را بیشتر ضعیف كرده است.

هم‌اكنون تنها هشت رهبر ارشد القاعده در مناطق بی‌قانون میان افغانستان و پاكستان حضور دارند. این در حالی است كه تا چند سال پیش ده‌ها تن از آن‌ها در این مناطق پنهان شده بودند.

ایمن الظواهری،‌ رهبر فعلی القاعده از جمله افرادی است كه گفته می‌شود در این مناطق مخفی شده است.

یك فرمانده طالبان طی یك مصاحبه تلفنی با رویترز گفت: بسیاری از وفاداران به القاعده اسلحه‌های خود را فروخته‌اند و به دنبال تامین بودجه برای فرار از پاكستان و ورود به كشورهای خود هستند.

اما حمله‌ای كه منجر به كشته شدن ابویحیی اللیبی شد در منطقه وزیرستان شمالی صورت گرفت و سایر حملات به مخفی‌گاه‌های شبه‌نظامیان همچنان منطقه را امن‌تر نكرده است زیرا چندین گروه شبه‌نظامی دیگر در این منطقه حضور دارند كه به طور چشمگیر، ضعیف نشده‌اند.

در حالی كه كمپین هوایی آمریكا القاعده را تضعیف كرده طالبان پاكستان كه متحد این گروه است همچنان قدرتمند باقی مانده است. این در حالی است كه ارتش پاكستان تا به حال چندین حمله به مواضع این گروه در مناطق شمال غربی این كشور انجام داده است.

طالبان كه بزرگترین تهدید امنیتی علیه دولت افغانستان محسوب می‌شود، مسئول بسیاری از عملیات‌های انتحاری در سراسر پاكستان است.

این گروه همچنین تعداد بسیاری حمله علیه تاسیسات نظامی و پلیسی پاكستان انجام داده است.

شبكه حقانی كه یكی از متحدان طالبان افغانستان است نیز دارای پایگاه‌هایی در شمال غربی پاكستان است.

با این وجود این گروه و مقامات پاكستانی، این موضوع را تكذیب می‌كنند كه شبكه حقانی از این منطقه دست به حمله می‌زدند.

با این وجود، رهبران القاعده، گروهی كه مسئول حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر به نیویورك و واشنگتن بود، مهم‌ترین هدف برای آمریكاست.

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریكا در جریان سفر خود به كابل در هفته گذشته با اشاره به ابو یحیی اللیبی كه فرد شماره دو القاعده بود، گفت: ما یك رهبر دیگر از القاعده را به قتل رساندیم.

وی با خنده اظهار داشت: بدترین شغل در این روزها آن است كه معاون رهبر القاعده باشی!

افسران اطلاعاتی پاكستان و ساكنان محلی و همچنین شبه‌نظامیان سابق می‌گویند حملات هوایی باعث شده تا فرمانده‌هان و مبارزان القاعده حالتی دفاعی به خود بگیرند و عبور و مرور خود را محدود كنند و در نتیجه، ایجاد روابط نزدیكتر با سایر گروه‌های شبه‌نظامی را كاهش دهند.

به گفته آن‌ها هم‌اكنون تامین منابع مالی برای القاعده بسیار دشوار شده زیرا القاعده از روش انتقال پول فرد به فرد استفاده می‌كند تا از طریق نظام بانكی ردیابی نشود.

هم‌اكنون با كاهش تماس القاعده با سایر افراد و سایر گروه‌ها تامین مالی القاعده با مشكل مواجه شده است.

ابویحیی اللیبی یكی از محدود رهبران القاعده بود كه تماس‌های شخصی خود با فرماندهان سایر گروه‌های شبه‌نظامی مانند طالبان پاكستان را حفظ كرده بود.

وی از كاریزما و اعتبار مذهبی خود استفاده می‌كرد تا شبكه القاعده را یك شبكه سرزنده نشان دهد، این در حالی بود كه القاعده فشارهای فزاینده را به خاطر حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریكا تحمل می‌كرد.

یك مقام اطلاعاتی پاكستانی اظهار داشت: كشته شدن اللیبی ضربه‌ای بزرگ به القاعده بود، این گروه هم اكنون با مشكلات عدیده‌ مالی در مناطق قبایلی پاكستان روبه‌رو شده است.

وی افزود: ارسال و دریافت پول برای آن‌ها بسیار دشوار شده، زیرا بسیاری از كانال‌های آن‌ها مسدود شده است و این مساله بر عملیات‌های آن‌ها تاثیر منفی می‌گذارد.

به گفته فرماندهان طالبان و مقامات اطلاعاتی پاكستان فرماندهان القاعده كه زمانی در كمپ‌های آموزشی حضور می‌یافتند تا به مبارزان خود انگیزه دهند، هم‌اكنون به ندرت در این كمپ‌ها دیده می‌شوند.

یك مقام اطلاعاتی در مناطق قبایلی پاكستان به رویترز گفت: بسیاری از آن‌ها هم‌اكنون در مخفی‌گاه‌های زیرزمینی و سنگرهای خود پنهان شده‌اند و از تماس با دنیای خارج امتناع می‌ورزند.

یك مقام ارشد امنیتی پاكستانی تخمین می‌زند، تنها هشت تن از رهبران ارشد القاعده در پاكستان باقی مانده باشند.

اما این موضوع به معنای پایان رهبری القاعده در مناطق مرزی پرنفوذ میان پاكستان و افغانستان نیست. مناطقی كه باراك اوباما، رئیس‌جمهور آمریكا آن را خطرناك‌ترین منطقه جهان نامیده است.

یك مقام آمریكایی در واشنگتن اظهار داشت: این یك اشتباه برای هر كس است كه فكر كند این منطقه در حال پاك شدن از افراد شرور است. هنوز انسان‌های شروری در این منطقه هستند. اگرچه این افراد به اندازه ابویحیی و یا جانشینش ابوعطیه مهم نیستند اما باز هم یك نوع تهدید محسوب می‌شوند.

مقابله با شبه‌نظامیان در پاكستان به تلاش آمریكا برای مجبور كردن پاكستان جهت حمله به رهبران القاعده به ویژه در وزیرستان شمالی بستگی دارد. اما پاكستان به تنهایی دست به این حمله نمی‌زند، به ویژه در زمانی كه روابطش با آمریكا دچار تیرگی شده است. پس از حمله یك جانبه آمریكا به منطقه ابیت‌آباد پاكستان و قتل اسامه بن لادن روابط دو كشور تیره شده است.

پاكستان می‌گوید، ارتش این كشور با طالبان پاكستان در سایرمناطق مبارزه می‌كند و این دولت پاكستان خواهد بود كه در خصوص زمان حمله كامل به گروه‌های شبه‌نظامی در وزیرستان شمالی تصمیم خواهد گرفت.

مقامات آمریكایی می‌گویند، حملات هواپیماهای بدون سرنشین كه باعث شعله‌ور شدن حساسیت‌های ضدآمریكایی در پاكستان می‌شود ادامه پیدا خواهد كرد.

این در حالی است كه دولت پاكستان خواستار توقف این حملات است. ادامه این حملات همكاری‌های واشنگتن و اسلام‌‌آباد را متزلزل می‌كند.

یك مقام ارشد امنیتی پاكستان می‌گوید: رهبران ارشد القاعده در وزیرستان شمالی پاكستان پنهان شده‌اند.

وی اظهار داشت: تعداد آن‌ها اندك است اما دستیابی به آن‌ها و دوستانشان مانند شبكه حقانی اقدامی ساده نیست و دسترسی اطلاعاتی به این منطقه نیز دشوار است.

چند سال پیش طالبان پاكستان موفق شد تعداد بسیاری از خبرچین‌های قبایلی كه برای سرویس‌ اطلاعاتی پاكستان فعالیت می‌كردند را در وزیرستان شمالی شناسایی و قتل‌عام كند.

یك مقام امنیتی پاكستان می‌گوید: بسیاری از خبرچین‌ها كشته شدند و سایر افراد از همكاری با عوامل اطلاعاتی می‌هراسند و برقراری یك شبكه اطلاعاتی دیگر در این منطقه زمان‌گیر خواهد بود. حتی اگر پاكستان تصمیم بگیرد یك حمله همه جانبه علیه شبه‌نظامیان در این منطقه انجام دهد این اقدام یك راهكار كوتاه مدت خواهد بود.

بسترهای پرورش شبه نظامی‌گری همچنان در پاكستان مجهز به تسلیحات هسته‌ای، وجود دارند و تا زمانی كه دولت پاكستان اصلاحات اساسی در این كشور انجام ندهد و اقتصاد را تقویت نكند این بسترها وجود خواهند داشت.

هم‌اكنون تعداد بسیاری از جوانان پاكستانی كه با در دست گرفتن اسلحه كلاشینكف AK-۴۷ احساس قدرت پیدا می‌كنند به سمت شبه‌نظامی‌گری می‌روند و به بسیاری از آن‌ها گفته می‌شود كه جلیقه‌های عملیات انتحاری راهی به بهشت است.

این پیغام می‌تواند برای جوانان بسیار جذاب باشد به ویژه در مناطقی مانند وزیرستان شمالی كه در آن ۶۰ درصد جمعیت بین ۱۵ تا ۲۵ سال سن دارند و فرصت‌های شغلی تقریبا در این منطقه صفر است و دولت كنترل اندكی بر این منطقه دارد."