اگرچه استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) به بهانه كشتن تروریست‌ها در پاكستان و افغانستان انتقادهای تند و تیز و گاه مشكلات جدی برای دولت آمریكا به دنبال داشته، با این حال كاخ سفید درنظر دارد این بار برای جاسوسی از شهروندان آمریكایی این هواپیماها را به كار گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی میل، براساس یادداشت ۳۰ صفحه‌ای "مایكل دانلی"، رئیس نیروی هوایی دولت باراك اوباما، رئیس جمهوری آمریكا كه در ۲۳ آوریل منتشر شده، آمده است: هواپیماهای بدون سرنشین كه به كوچكی توپ گلف هستند، ممكن است در داخل آمریكا برای جمع آوری اطلاعات از شهروندان این كشور مورد استفاده قرار گیرند.

هدف از انتشار این یادداشت، ایجاد توازن و كسب اطلاعات و تضمین حمایت از حقوق فردی از سوی قانون اساسی آمریكا عنوان شده است.

"اندرو ناپولیتانو"، قاضی سابق نیوجرسی و تحلیلگر ارشد قضایی در شبكه خبری فاكس نیوز در ستون عقیده و نظر روزنامه واشنگتن تایمز می‌نویسد: اگر در جریان پرواز هواپیمای بدون سرنشین، توجه پرسنل ارتش آمریكا به چیزی معطوف شود،‌ ممكن است درخواست گشت و جستجوی فیزیكی از قاضی یا فرمانده ارتش داشته باشند.

این تحلیلگر ارشد قضایی می‌افزاید: هرگونه اطلاعات جمع‌آوری شده به صورت تصادفی، برای بررسی‌های بیشتر می‌تواند به پلیس محلی تحویل داده شود.

در كنار موارد مرگبار استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین، این وسایل پرنده را می‌توان برای رهگیری دیگر جنایتكاران یا سمپاشی مزارع مورد استفاده قرار داد.

"دن الول"، معاون رئیس هوانوردی غیر نظامی در انجمن صنایع هوایی آمریكا به روزنامه سیاتل تایمز گفت: این روند در حال رخ دادن است. هم‌اكنون زمان آن رسیده كه بفهمیم چگونه به صورت ایمن این تكنولوژی را با صنعت هوانوردی ملی همگام و همانند كنیم.

این روند نیز به اداره هوانوردی فدرال آمریكا بستگی دارد. در ماه ژانویه این آژانس پیشنهاد كرد تا یكسری قوانین جدید را برای استفاده داخلی از هواپیماهای بدون سرنشین به كار بندد.

اداره هوانوردی فدرال آمریكا اجازه آزمایش ۲۶۶ پرواز برای عملیات غیر نظامی این نوع هواپیماهای بدون سرنشین را صادر كرده است اما هنوز اجازه نداده كه این وسایل پرنده به صورت گسترده وارد آسمان آمریكا شوند چرا كه تكنولوژی كافی به منظور جلوگیری از برخورد و انهدام در آسمان وجود ندارد.

نگرانی‌ها در مورد جاسوسی از زندگی خصوصی شهروندان آمریكایی همچنان یك اولویت مهم و دائم برای ناپولیتانو و سایر منتقدان محسوب می‌‌شود.

اداره‌های پلیس تگزاس، فلوریدا و مینسوتا پیشتر تمایل خود را برای استفاده از این وسایل پرنده به منظور شناسایی و ردیابی مجرمان و به دام انداختن آنان اعلام كرده‌اند.

یك شركت تولید و ساخت هواپیماها و هلی‌كوپترهای مینیاتوری و كوچك كنترل از راه دور، هلی‌كوپتری به نام "Qube" ساخته كه پنج پوند وزن دارد و تا ارتفاع ۲۰۰ فوتی از زمین پرواز می‌كند. این وسیله كوچك كه مجهز به دوربین است، در مقایسه با هلی‌كوپترهای كنونی تحت اختیار پلیس كه ۱ / ۷ میلیون دلار هزینه دارند، تنها ۴۰ هزار دلار هزینه دارد.

این در حالیست كه مقام‌ها در فلوریدا می‌خواهند از این هواپیماها برای نظارت و كنترل ایمنی كنفرانس ملی جمهوری خواهان كه سال آینده قرار است برگزار شود، استفاده كنند. اما در اینجا یك سوال باقی می‌ماند و آن این است كه در صورتی كه این هواپیماها در آینده فراگیر شوند، یك نگرانی جدی به وجود می‌آ‌ید كه این وسیله پرنده می‌تواند در اختیار افراد نامناسب قرار گرفته و به یك سلاح بدل شود.