رئیس جمهوری تونس با تاكید بر اینكه دموكراسی بدون فراهم كردن زندگی مناسب و غذا برای مردم هیچ فایده‌ای ندارد، عنوان داشت كه مردم كشورهای عربی بعد از پیروزی انقلابشان هرگز به حاشیه رانده شدن را نخواهند پذیرفت و اعراب به فلسطینی‌ها بسیار مدیون هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی بوابهٔ الاهرام، منصف المرزوقی،‌ رئیس‌جمهوری تونس در نشست بین‌المللی كار در ژنو به عنوان مهمان افتحاری این نشست سخنرانی كرده و به شرایط كنونی در تونس اشاره داشت.

المرزوقی تاكید كرد: تونس كشوری طلایه دار بهار عربی در منطقه بوده است اما اكنون می‌بینیم كه دچار یك نظام اقتصادی شكننده شده است.

وی اشاه كرد: با وجود رشد چشمگیر توسعه در تونس و شرایط مطلوب اقتصاد كلان در این كشور، نتایج این رشد و توسعه اقتصادی اكنون به صورت نامتعادل در میان مردم توزیع شده است.

مرزوقی به كمبود شغل‌های مناسب و هماهنگ نبودن مهارت كاركنان با شغل‌هایشان و كاهش دستمزدها و افزایش مهاجرت كارگران این كشور به اروپا اشاره كرد.

رئیس‌جمهور تونس خواهان دستیابی به راه‌های پیشرفت اجتماعی به دور از نظام لیبرالی كلاسیك شد.

وی به ضرورت و لزوم به كارگیری تجربه‌ كشورهای دیگر اشاره كرد كه توانسته‌اند اقتصاد خود را بر پایه توانایی‌های شخصی و كمك سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان بین‌المللی كار بنا كنند.

المرزوقی در ادامه افزود: عدالت و صلح امروزه دو كلمه مترادف به شمار می‌آیند و مردم تونس برای محقق ساختن عدالت و ایجاد ساختار توسعه جدی تلاش می‌كنند.

وی در ادامه افزود: دموكراسی كه نتواند غذا و زندگی مناسب برای مردم فراهم كند فایده‌ای ندارد و مردم كشورهای عربی بار دیگر به حاشیه رانده شدن را تحمل نخواهند كرد.

المرزوقی هم‌چنین تاكید كرد: ملت‌های عربی به فلسطینی‌ها بسیار مدیون هستند چرا كه از انتفاضه فلسطین، دفاع از حقوق خود را فراگرفتند. اعراب خواهان آن هستند كه فلسطینی‌ها به صلح دست یابند نه آنكه تسلیم شوند. ما استقامت فلسطینی‌ها و اسیران را در برابر اسرائیل ارج می‌نهیم.