استقبال با کفش از اسرائیلی‌ها در بازار اردن، ممانعت اردن از ورود نماینده جهاد اسلامی به خاک این کشور و ادامه اعتراضات شهروندان اردنی و سرکوب مخالفان از مهم‏ترین رخدادهای این کشور در هفته گذشته است.

به گزارش فارس، ۶ گردشگر اسرائیلی در منطقه "الربه" در استان الکرک واقع در ۱۵۰ کیلومتری جنوب امان در هفته گذشته هدف پرتاب کفش از سوی شهروندان اردنی و صاحبان مراکز تجاری قرار گرفتند.

شهروندان و صاحبان مراکز تجاری در بازار"الربه" هفته گذشته با دیدن سه خودروی حامل ۶ گردشگر زن و مرد اسرائیلی که با لباس و کلاه یهودی (کیپا) برای خرید به بازار آمده بودند، به خشم آمده و با پرتاب کفش آنها را از بازار بیرون کردند.

بر همین اساس، یکی از گردشگران اسرائیلی وارد یکی از فروشگاه‌ها شد اما صاحب فروشگاه به محض اینکه کلاه یهودی این فرد را دید کفش خود را از پا بیرون آورده و بر سر وی کوبید و او را از فروشگاه بیرون کرد و به دنبال آن هرج و مرج بازار را فراگرفت.

شهروندان اردنی حاضر در بازار نیز از اینکه اسرائیلی‌ها این جسارت را کرده و با پوشش مخصوص صهیونیست‌ها وارد بازار شده‌اند به خشم آمدند و آنها را با پرتاب کفش از بازار بیرون کردند.

در همین رابطه تعدادی از صاحبان مراکز تجاری گفتند: ما اسرائیلی‌ها را عنصری نامطلوب می‌دانیم و سخنانی که در مورد صلح بین اردن و اسرائیل گفته می‌شود توهم است، امضای توافقنامه‌ها تنها جوهری بر روی کاغذ است.

رژیم صهیونیستی و اردن در سال ۱۹۹۴ توافقنامه صلح معروف به "وادی عربه" را امضا کرده‌اند.

ممانعت اردن از ورود نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین به خاک این کشور

مقامات اردن از ورود نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین به خاک این کشور به منظور مشارکت در نشست‌های کمیته انتخابات شورای ملی فلسطین ممانعت کردند.

قرار بود نماینده جنبش جهاد اسلامی در نشست‌های کمیته انتخابات شورای ملی فلسطین که از روز دوشنبه گذشته در امان در حال برگزاری است، شرکت کند که مقامات اردن از ورود نماینده جهاد اسلامی به خاک این کشور جلوگیری کردند.

بر همین اساس جنبش جهاد اسلامی به دنبال ممانعت اردن از ورود نماینده این جنبش به امان خواستار انتقال مقر نشست کمیته مقدماتی انتخابات سازمان آزادی‌بخش فلسطین(ساف) از امان به مکان دیگر شد.

جهاد اسلامی در بیانیه خود تاکید کرد که اردن از ورود "ابو عماد الرفاعی" به امان به منظور مشارکت در نشست‌های مقدماتی انتخابات شورای ملی فلسطین ممانعت بعمل آورد.

در همین راستا "احمد المدلل" از رهبران جهاد اسلامی گفت: امیدواریم برادران ما در اردن از مواضع خود عقب‌نشینی کرده و به نماینده این جنبش اجازه دهند برای مشارکت در نشست‌های کمیته انتخابات شورای ملی وارد امان شود.

وی تاکید کرد که هیچ مشکلی بین جهاد اسلامی و اردن وجود ندارد و تماس‌ها با مقامات اردن برای اعطای اجازه ورود به نماینده جهاد اسلامی برقرار است.

ادامه اعتراضات شهروندان اردنی و سرکوب مخالفان

شهروندان اردنی این هفته نیز در ادامه اعتراضات خود به وضعیت مدیریتی کشور از جمله افزایش بی رویه قیمت ها در هفته های اخیر، در شهرهای مختلف تظاهرات کردند.

در ادامه فعالیت های اعتراضی شهروندان اردنی به وضعیت مدیریتی کشور بویژه سوء مدیریت اقتصادی و افزایش بی رویه قیمت برخی کالاها و خدمات اساسی از جمله سوخت و برق، شهرهای مختلف این کشور امروز شاهد برپایی تظاهرات مخالفان دولت بود.

در شهر "امان" (پایتخت اردن) ، هزاران تن از شهروندان با برپایی تظاهرات اعتراضی از مقابل مسجد حسینی در مرکز این شهر، خواستار تحقق اصلاحات فوری در کشور شدند.

در این تظاهرات که توسط کمیته عالی احزاب مخالف دولت اردن برگزار شد، مشارکت کنندگان ضمن محکوم کردن سیاست های اقتصاد دولت، خواستار کاهش فوری قیمت ها و نیز تصویب قانون جدید انتخابات شدند.

معترضان پایتخت اردن همچنین شعاردادند: دست از سر ملت بردارید، فساد را ریشه کن کنید و جیب ملت، منبع تأمین ناتوانی دولت نیست.

تعدادی از نیروهای لباس شخصی حامی نظام که در این تظاهرات حضور داشتند، با حمله به معترضان، به ضرب و جرح آنان پرداختند ولی اندکی بعد، با مداخله نیروهای امنیتی مستقر در محل، این درگیری پایان یافت.

علاوه بر شهر امان، شهر جرش (شمال اردن) نیز شاهد حمله نیروهای لباس شخصی نظام به تظاهرات کنندگان بود.

صدها تن از شهروندان جرش با برگزاری تظاهراتی از مقابل مسجد حمیدی این شهر، خواستار تحقق فوری اصلاحات در کشور شدند.

هنوز دقایقی از آغاز این تظاهرات نگذشته بود که تعدادی از نیروهای لباس شخصی حامی نظام، با حمله به تظاهرات کنندگان، آنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

حمله کنندگان با در دست داشتن چوب و بطری های خالی شیشه ای، به سمت معترضان هجوم بردند و تعدای از آنان را مجروح کردند.

اندکی بعد، تعداد دیگری از حامیان نظام نیز وارد محل شدند و با چوب و سنگ، اقدام به مجروح ساختن معترضان کردند.

نکته قابل تأمل این بود که نیروهای امنیتی و ژاندارمری مستقر در محل، به هیچ وجه وارد موضوع نشدند و فقط نظاره گر این درگیری بودند.

بر اساس اطلاعات به دست آمده، برخی از تظاهرات کنندگان معترض، به شدت مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.

احسان عیاصره از فعالان سیاسی و معترضان جرش پس از این مساله گفت: متاسفانه از چند روز قبل، فعالان سیاسی و معترضان منطقه از سوی افراد ناشناس تهدید شده اند و همان کسانی که امروز مورد هجوم قرار گرفتند، پیش از این نیز تهدید شده بودند.

در پایان این تظاهرات، معترضان جرش اعلام کردند که به هیچ وجه از ادامه فعالیت های اعتراضی خود دست نخواهند کشید و با وجود تمام تهدیدات، به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

سایر شهرهای اردن از جمله کرک، شوبک، معان و زرقا نیز شاهد برگزاری تظاهرات ضد دولتی بود.