محققان یك شركت دانش بنیان موفق به تولید پماد سوختگی شدند كه به گفته آنها زمان ترمیم سوختگی را كاهش می دهد.

محمدآسا ادیب حسامی، کارشناس گیاهان دارویی از دانشگاه همدان و مدیر عامل شرکت سازنده این پماد در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی ایسنا اظهار داشت: این پماد سوختگی حاوی مواد موثره چند گیاه است که هر یک نقش مهمی در ترمیم سوختگی دارند. این پماد، عوارض فرآورده های پوستی رایج را ندارد و از تشکیل اسکار جلوگیری می کند.

وی با بیان اینكه خاصیت آنتی‌باکتریال از جمله مزیت‌های پماد سوختگی تولیدی است، گفت: وجود عفونت در سوختگی از جمله عوامل مرگ در سوختگی و همچنین عدم ترمیم مناسب سوختگی است. خاصیت آنتی‌باکتریال عصاره های گیاهی به كار رفته در پماد باعث می‌شود که بدون نیاز به استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیرانه از ایجاد عفونت پیشگیری شود و در نتیجه سوختگی با سرعت و کیفیت مناسب بهبود یابد.

حسامی، اثر ضد اسکار را یكی دیگر از خواص این پماد سوختگی عنوان كرد و افزود: به طور معمول ترمیم سوختگی های عمیق با تشکیل اسکار یا گوشت اضافه همراه است و شدت اسکاری که ایجاد می‌شود تابع وسعت سوختگی است. در این موارد، استفاده از این پماد سوختگی موجب جلوگیری از تشکیل اسکار شده و پوست به حالت طبیعی خود برمی گردد.

به گفته وی استفاده از این داروی گیاهی موجب کاهش زمان لازم برای ترمیم سوختگی می‌شود؛ بنابراین سرعت ترمیم سوختگی افزایش می‌یابد.

حسامی تصریح كرد: وجود التهاب در سوختگی از جمله عواملی است که می‌تواند ترمیم سوختگی را به تأخیر انداخته و کیفیت ترمیم را کاهش دهد. استفاده از گیاهان به كار رفته در این پماد موجب می‌شود که التهاب در سوختگی کنترل شده و کاهش یابد. بر خلاف اکثر داروهایی که امروزه استفاده می‌شوند و از طریق سرکوب سیستم ایمنی، التهاب را کنترل می‌کنند، این گیاهان التهاب را بدون ایجاد عوارض جانبی کنترل كرده و در نتیجه سرعت و کیفیت ترمیم سوختگی را افزایش می‌دهند.

به گفته وی، عدم نیاز به بستری در بیمارستان، روش آسان استفاده، عدم نیاز به انواع داروها برای کنترل درد و التهاب سوختگی و عدم نیاز به تجویز پیشگیرانه‌ آنتی بیوتیک های از عواملی هستند که موجب کاهش قابل توجه هزینه های درمانی با استفاده از این پماد می‌شود.

به گفته حسامی، کرم های سوختگی در سراسر دنیا با قیمت های متفاوت و بسیار بالا عرضه می شوند كه اثر بخشی مطلوبی نیز ندارد در حالی که هزینه پماد سوختگی ساخته شده در مقایسه با محصولات موجود بسیار کمتر است.

حسامی خاطرنشان كرد: اسید‌های چرب غیراشباع موجود در فرمولاسیون پماد سوختگی ادیب، دو نقش مهم را بر عهده دارند. این مواد نه تنها در مقابل رادیكال‌های آزاد احیا می‌شوند، بلكه به دلیل مشابهت ساختمانی با چربی موجود در غشای سلول، موجب تولید موادی می‌شوند که نمی‌توانند التهاب‌ ایجاد کنند. این دو مكانیسم، موجب کاهش التهاب در سوختگی می‌شوند بدون این‌که در سایر فعالیتهای بیوشیمیایی سلول دخالت کنند، در نتیجه استفاده از آنها التهاب را کاهش داده و کیفیت ترمیم را افزایش می‌دهد بدون این‌که هیچگونه عارضه موضعی و سیستمیك ایجاد شود.

به گفته وی این پماد پس از گذراندن تمامی آزمایشات، موفق به دریافت پروانه بهره برداری از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شده است.