كاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام كرد، مقام‌های اطلاعاتی آمریكا اطلاعاتی دارند كه نشان می‌دهد ابویحیی اللیبی، مقام شماره دو القاعده در حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریكا در پاكستان كشته شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا،‌ كاخ سفید عنوان داشت كه مرگ ابویحیی اللیبی، مقام شماره دو القاعده به دنبال كشته شدن اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده یك ضربه جدی دیگر به رهبران القاعده محسوب می‌شود.

جی كارنی، سخنگوی كاخ سفید روز سه‌شنبه در جریان كنفرانس خبری خود گفت: مرگ ابویحیی اللیبی تایید شده است. وی اللیبی را مدیركل این شبكه تروریستی خواند و از ارائه اطلاعات بیشتر در مورد محل كشته شدن و چگونگی مرگ وی خودداری كرد اما گفت كه اللیبی تجربه‌ای داشته كه برای القاعده پیدا كردن فردی همسان با وی بسیار سخت خواهد بود.

كارنی گفت: در حال حاضر هیچ جانشین مشخصی برای تقبل و ادامه مسئولیت‌های وی وجود ندارد.

اللیبی به دنبال مرگ بن لادن و رهبری ایمن الظواهری، به عنوان مقام شماره دو القاعده ارتقا پیدا كرد.

رسانه‌های آمریكایی به نقل از منابع خبری پیشتر گزارش دادند كه اللیبی روز دوشنبه در یك حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریكا در منطقه وزیرستان شمالی پاكستان كشته شده است.

بر اساس گزارش‌ها در این حمله دست‌كم، شش موشك به سوی محل سكونت تعدادی از شبه‌نظامیان در نزدیكی شهر میرعلی در این منطقه شلیك شد. این حمله بیست‌ویكمین حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریكا در پاكستان طی سال جاری میلادی بوده است.

اللیبی كه اصالتا اهل پاكستان بود، نقش مهمی را در برنامه‌ریزی‌های القاعده علیه غرب و نظارت بر عملیات‌های خارجی داشته است.

طبق اطلاعاتی كه وزارت امور خارجه آمریكا در مورد وی منتشر كرده، اللیبی متولد سال ۱۹۶۳ و یك عالم مذهبی بوده كه از آموزش‌های مذهبی خود برای تاثیر گذاشتن برمردم و مشروع كردن اقدامات القاعده استفاده می‌كرده‌ است و دولت آمریكا برای سر وی یك میلیون دلار جایزه تعیین كرده بود.

وی در سال ۲۰۰۲ یك بار دستگیر شد و در پایگاه نظامی بگرام آمریكا زندانی بود اما در شب ۱۰ ژوئیه سال ۲۰۰۵ از زندان فرار كرد. وی از آن پس در تعدادی از فایل‌های ویدئوی القاعده ظاهر شد.

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری رویترز، مقام‌های آمریكایی اظهار داشتند كه وی صبح روز دوشنبه در مخفیگاهی در وزیرستان شمالی پاكستان كشته شده است.

برخی تحلیلگران پذیرفته‌اند كه القاعده پیدا كردن فردی برای جایگزینی وی بسیار سخت خواهد بود. به گفته آنها القاعده اكنون با بحرانی در خصوص آینده خود مواجه است.

از طرف دیگر حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریكا در دو هفته گذشته خشم دولت پاكستان را در پی داشته و تنش‌ها را در میان اسلام‌آباد و واشنگتن افزایش داده است.

وزارت امور خارجه پاكستان در بیانیه‌ای گفت كه این كشور كاردار سفارت آمریكا را احضار كرده تا مراتب نگرانی جدی خود را در خصوص حملات هواپیماهای بدون سرنشین ابراز كند.

نامه‌های نوشته شده توسط اسامه بن لادن كه اخیرا انتشار پیدا كرده‌اند، نشان می‌دهد كه اللیبی یكی از معدود مقام‌های القاعده است كه شخص بن لادن به وی تكیه داشته تا تفكرات القاعده را به مخاطبان در سراسر جهان به ویژه جوانان عرضه كند.

یك مقام طالبان پاكستان در مصاحبه‌ با خبرگزاری رویترز گفت كه اللیبی برای مدتی در میرعلی ساكن بوده است و اغلب افراد گروه وی نیز در میرعلی به سر می‌بردند. به گفته وی به دنبال اصابت نخستین موشك به مخفیگاه وی، افرادی برای بررسی آسیب‌ها به محل رفته بودند.

وی افزود: بلافاصله موشك دیگری نیز این افراد را در محل هدف قرار داد. متاسفانه اللیبی در این حمله كشته شد و این ضایعه بزرگی بود چرا كه وی یك عالم برجسته بود. وی پس از الظواهری به نوعی رهبر اصلی القاعده بود.

میرعلی شهری در مناطق قبیله‌نشین پاكستان است. ساكنان روستایی كه گفته می‌شود محل مرگ اللیبی بوده عنوان داشتند پس از حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریكا تعداد بسیار زیادی از شبه‌نظامیان در آنجا جمع شده بودند و مردم را از محل دور نگه می‌داشتند.

یكی از روستاییان در توصیف شرایط حاكم در منطقه پس از حمله گفت: شبه‌نظامیان معمولا پس از یك حمله هواپیماهای بدون سرنشین اجساد را در نزدیك‌ترین قبرستان دفن می‌كنند اما این بار آنها اجساد را در خودروهایشان قرار داده و به مكانی دیگر انتقال دادند.

اللیبی جدیدترین فرمانده ارشد القاعده بود كه در جنگ محرمانه آمریكا علیه القاعده كشته شد. پس از كشته شدن بن لادن در سال گذشته ایمن الظواهری، رهبری القاعده را در دست گرفت و اللیبی نفر شماره دو القاعده شد. اللیبی مسئول عملیات‌های روزانه القاعده در مناطق قبایلی پاكستان بود.

پائول پیلار، افسر سابق سازمان سیا اظهار داشت: اللیبی یكی از مهم‌ترین افرادی بود كه باید در حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریكا در پاكستان هدف قرار می‌گرفت.