وزیر امور خارجه عربستان با اعلام اینكه كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس كم كم امید خود را به موفقیت طرح كوفی عنان در سوریه از دست می‌دهند، از شورای امنیت خواست تا سوریه را مجبور به اجرای این طرح كند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبكه الجزیره، سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان در كنفرانسی مطبوعاتی در شهر جده كه بعد از نشست وزرای امور خارجه كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس برگزار شد، گفت: ما كم كم امید خود را به اجرا و موفقیت طرح كوفی عنان، نماینده مشترك سازمان ملل و اتحادیه عرب در سوریه از دست می‌دهیم و از شورای امنیت می‌خواهیم كه هرچه زودتر با اقدامات فوری و الزام‌آور دولت سوریه را مجبور كند كه این طرح را عملی سازد.

وی از شورای امنیت خواست تا فصل هفتم اساسنامه شورای امنیت را كه بر استفاده از زور برای مجبور كردن كشورها جهت اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل تاكید دارد به اجرا درآورد.

وزیر امور خارجه عربستان گفت: شورای همكاری خلیج (فارس) امیدوار است كه گزارش كوفی عنان كه قرار است تا آخر ماه جاری میلادی درخصوص سوریه اعلام شود صریح، شفاف و واقع‌بینانه باشد و حقایق را آن گونه كه در سوریه رخ می‌دهد، بیان كند.

وی همچنین از شورای امنیت خواست تا با تمامی امكانات ممكن برای حل و فصل وضعیت سوریه و پایان دادن به خون‌ریز‌ی‌ها در این كشور وارد عمل شود و به ملت سوریه این امكان داده شود تا از خود دفاع كنند.

فیصل در مورد مواضع روسیه در قبال سوریه نیز گفت: روسیه نقش خود را در بسیاری از تحولات منطقه از دست داده و ما از مسكو می‌خواهیم تا تلاش كند كه هرچه زودتر كشتارها در سوریه پایان یابد و قدرت در این كشور به طور مسالمت آمیز انتقال یابد كه این امر هم به نفع روسیه و هم به نفع سوریه و جهان عرب است.

وی با اشاره به وتوی روسیه علیه قطعنامه‌های صادر شده بر ضد دولت سوریه گفت: مواضع مسكو در شورای امنیت به هیچ وجه توجیه پذیر نیست.

از سوی دیگر رجب طیب اردوغان، نخست وزیر تركیه در افتتاحیه همایش مجمع جهانی اقتصاد كه در استانبول برگزار شد، گفت: آنكارا به هیچ وجه در امور داخلی كشورهای دیگر دخالت نكرده و نمی‌كند اما امنیت و ثبات منطقه برای ما مهم است.

وی ادامه داد: مواضع ما در قبال سوریه صحیح است چرا كه هرگونه ناآرامی در سوریه می‌تواند كل منطقه را به آتش بكشد.

اردوغان ادامه داد: ما پیشتر بارها نسبت به احتمال گسترش ناآرامی‌های سوریه به دیگر كشورها هشدار داده‌ایم و هم اكنون نیز بیش از ۲۴ هزار پناهنده سوری در خاك تركیه آواره هستند كه این امر نیازمند بررسی است.

احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه تركیه نیز در این نشست گفت: نمی‌توان در برابر خشونت‌هایی كه در سوریه رخ می‌دهد ساكت نشست و باید جامعه جهانی برای متوقف كردن نظام حاكم در سوریه هر چه زودتر وارد عمل شود.

اوغلو ادامه داد: باید جامعه جهانی در خصوص سوریه متحد شوند چرا كه این تنها راه برای تغییر دادن نظام بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است.

وزیر امور خارجه تركیه مدعی شد كه بشار اسد از ضعف جامعه جهانی برای خرید وقت استفاده می‌كند تا به خشونت‌های خود در سوریه ادامه دهد!

در همین حال مارك تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا در سخنانی عنوان داشت: واشنگتن اعتقاد دارد كه بشار اسد هیچ نقشی در آینده سیاسی سوریه ندارد و رئیس جمهوری سوریه بخشی از مذاكرات انتقال قدرت در سوریه نخواهد بود.

وی عنوان داشت: ما معتقدیم كه روسیه نیز می‌تواند در زمینه انتقال قدرت بدون اسد در سوریه نقش بیشتری ایفا كند و آمریكا وضعیت سوریه را به طور فشرده با مقامات كرملین در دست بررسی دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا ادامه داد: واشنگتن به فشارهای خود در شورای امنیت برای فشار به نظام اسد ادامه می‌دهد و به فشارهای سیاسی و اقتصادی خود در خارج از شورای امنیت نیز می‌افزاید.

در همین حال خبرگزاری سانا نیز گزارش داد كه در عملیات گروه‌های مسلح مخالف دولت در سوریه چند افسر ارشد ارتش این كشور كشته و چند تن دیگر نیز به دست این افراد ربوده شدند.

به گفته مقامات سوری یكی از این افسران درجه سرتیپی داشته كه توسط یك بمب كار گذاشته شده در خودروی وی كشته شده است.

سازمان ملل نیز اعلام كرد كه مقامات سوری موافقت كرده‌‌اند كه كمك‌های بشر دوستانه این سازمان به چهار شهر آسیب دیده سوریه ارسال شود و هیات‌های كمك رسانی سازمان ملل با هماهنگی هلال احمر سوریه كار امداد رسانی به مردم شهرهای حمص، ادلب، درعا و دیرالزور را به عهده خواهند داشت.