روزنامه آمریكایی وال استریت ژورنال گزارش داد، سازمان اطلاعات مركزی آمریكا (سیا) قصد دارد تعداد ماموران خود را در عراق به حدود نصف میزان حضور این ماموران هنگام جنگ آمریكا با عراق كاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این اقدام تا حد زیادی در نتیجه چالش‌هایی انجام می‌شود كه سازمان سیا پس از خروج نیروهای آمریكایی از عراق با آنها روبرو شده است.

روزنامه وال استریت ژورنال آمریكا به نقل از مقام‌های آمریكایی گزارش داد، بر اساس طرح‌های در دست بررسی، حضور ماموران سازمان سیا در عراق قرار است تا میزان ۴۰ درصد حضور این ماموران در زمان جنگ آمریكا با این كشور، كاهش پیدا كند.

بغداد در زمان جنگ آمریكا و عراق میزبان بزرگترین مقر سیا در جهان بود و بیش از ۷۰۰ پرسنل در آن فعالیت داشتند.

مقام‌های آمریكایی اعلام كردند، سازمان سیا از مدتی پیش و از زمان اوج جنگ در عراق خروج ماموران خود از این كشور را آغاز كرده بوده است اما خروج این ماموران شش ماه پس از ترك عراق توسط نیروهای ارتش آمریكا به طور كاملا چشمگیری انجام می‌شود.

مقام‌های آمریكایی از ارائه اطلاعات و آمار دقیق در این زمینه همچون میزان دقیق كاهش تعداد تحلیلگران اطلاعاتی و ماموران مخفی و یا مكان دیگری كه پرسنل خارج شده قرار است به آن منتقل شوند، امتناع كردند.

حامیان این تغییرات اظهار داشتند، سازمان سیا می‌تواند از این ماموران در دیگر مناطق به نحو بهتری استفاده كند. از جمله این مناطق كانون‌های جدید حضور تروریست‌ها همچون یمن و یا مالی است.

این اقدام در حالی انجام می‌شود كه نگرانی‌ها در خصوص امكان به وجود آمدن شكاف‌هایی در برآوردهای اطلاعاتی سازمان سیا نسبت به تهدید القاعده در عراق بالا گرفته است.

این طرح همچنین قرار است حضور اطلاعاتی آمریكا در منطقه را كاهش دهد چرا كه به نظر می‌رسد سوریه در آستانه جنگ داخلی قرار دارد و به گفته مقام‌های پنتاگون، گروه القاعده عراق در حال اعزام شبه‌نظامیان خود به سوریه برای مقابله با رژیم بشار اسد است.

خروج ماموران اطلاعاتی آمریكا از عراق در راستای تغییرات گسترده‌تر در روابط دو كشور است و این در حالی است كه واشنگتن به دنبال كاستن از تعداد پرسنل دیپلماتیك و پرسنل آموزش‌دهنده خود در عراق است اما از طرف دیگر این طرح بازتاب محدودیت‌هایی است كه راهبرد امنیت ملی دولت باراك اوباما، رئیس جمهوری آمریكا با آن روبروست.

چنین راهبردی كاملا متكی به همكاری دولت‌های كشورهای میزبان است و تجربه سازمان سیا در عراق نشان می‌دهد كه این همكاری در كشوری كه در آن واشنگتن میلیاردها دلار خرج كرده و هزاران نیروی خود را از دست داده، می‌تواند كاهش یابد.

مقام‌های آمریكایی خاطرنشان كردند، دولت عراق و از جمله سازمان اطلاعات این كشور در راستای تاكید بر استقلال و حاكمیت عراق، همكاری خود را با آمریكا در زمینه مبارزه با تروریسم كاهش داده‌اند.