شبه نظامیان مخالف دولت سوریه اعلام كردند كه دیگر به طرح صلح كوفی عنان پایبند نیستند و عملیات نظامی خود را علیه دولت از سر می‌گیرند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبكه الجزیره، سامی الكردی، سخنگوی شورای نظامی مخالفان سوریه اعلام كرد كه شبه نظامیان مخالف دولت دیگر به طرح كوفی عنان، نماینده مشترك سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه پایبند نیستند و از روز جمعه آتی حملات خود را علیه نیروهای دولتی از سر می‌گیرند.

وی در سخنانی اعلام كرد: ما تا جمعه (گذشته) به دولت سوریه مهلت داده بودیم تا خشونت‌ها را در كشور پایان دهد و از شورای امنیت نیز خواسته بودیم تا با ایجاد مناطق حمایت شده از ملت سوریه دفاع كند كه این امر محقق نشد.

الكردی همچنین گفت: مخالفان سوری خواستار این هستند كه ماموریت ناظران بین‌المللی سوریه به نیروهای حافظ صلح سپرده شود و به جای این ناظران نیروهای مسلح حافظ صلح بین‌المللی در سوریه مستقر شوند.

وی همچنین از جامعه جهانی خواست تا تصمیمات قاطع‌تری علیه دولت سوریه اتخاذ كنند و بر فراز آسمان سوریه منطقه پرواز ممنوع اعلام كنند.

در همین حال شبه نظامیان مخالف دولت سوریه در استانبول تركیه اعلام كردند كه یك سازمان نظامی جدید تحت عنوان "جبهه انقلابیون سوریه" تشكیل داده‌اند كه وظیفه آن هماهنگ كردن و وحدت میان شبه نظامیان مخالف دولت سوریه است.

در پایان كنفرانسی كه به این منظور در شهر طرابلس میان برخی از مخالفان سوری برگزار شد، یكی از اعضای كادر رهبری سازمان جدید با قرائت بیانیه پایانی این كنفرانس اعلام كرد: مخالفان مسلح سوریه جبهه انقلابیون سوریه را تاسیس كرده‌اند كه وظیفه آن متحد كردن تمامی مخالفان در سراسر خاك سوریه است و سازمان جدید تا سرنگونی دولت سوریه به فعالیت نظامی خود ادامه خواهد داد.

این در حالی است كه شورای مخالفان سوریه موسوم به "شورای ملی سوریه" با اعلام اینكه هیچ ارتباطی با سازمان جدید ندارد، اعلام كرد كه مخالفان سوری به هیچ وجه در این گروه عضویت ندارند.

از سوی دیگر احمد فوزی، سخنگوی كوفی عنان اعلام كرد كه كوفی عنان به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و مخالفان این كشور در سفر اخیر خود به سوریه اعلام كرده كه هیچ یك از طرفین آن گونه كه باید طرح كوفی عنان را اجرا نمی‌كنند و وقت آن رسیده كه در اوضاع سوریه بازنگری شود.

وی ادامه داد: این وظیفه كشورهای دارای نفوذ و قدرت در عرصه جهانی است كه از اجرای طرح كوفی عنان حمایت كنند و آن را عملی سازند.

بنا به گفته مقامات دیپلماتیك سازمان ملل قرار است كوفی عنان در نشست روز پنجشنبه شورای امنیت كه قرار است در خصوص سوریه تشكیل شود شركت كند و گزارشی را درخصوص آنچه كه در سوریه گذشته و مذاكرات خود را با طرف‌های درگیر در سوریه به اطلاع شورای امنیت برساند.

بنا به گفته این منابع، نبیل العربی، دبیركل اتحادیه عرب نیز در نشست روز پنجشنبه شورای امنیت حاظر خواهد شد.

در همین حال یوسف‌الاحمد، نماینده سوریه در اتحادیه عرب در گفت‌وگویی با روزنامه دولتی تشرین سوریه گفت: اتحادیه عرب هیچ جایگاه و نقشی در طرح بین‌المللی كوفی عنان درخصوص سوریه ندارد و این امر به دلیل سیاست‌های جانبدارانه و منفی اتحادیه عرب درباره سوریه است.

وی گفت: اتحادیه عرب به نفع برخی كشورهای حوزه خلیج (فارس) و برخی كشورهای منطقه علیه سوریه موضع‌گیری می‌كند و مادامی كه این سیاست‌های جانبدارانه اتحادیه عرب ادامه یابد این اتحادیه هیچ نقشی در تحولات داخلی سوریه نخواهد داشت.

در همین حال كابینه عربستان كه روز دوشنبه با ریاست ملك عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه این كشور تشكیل جلسه داده بود از شورای امنیت خواست تا برای دفاع از غیر نظامیان سوریه وارد عمل شود.

كابینه عربستان در پایان نشست خود با صدور بیانیه‌ای افزایش تلاش‌ها و متحد كردن مواضع عربی و بین‌المللی درباره وضعیت سوریه را خواستار شد و اعلام كرد كه شورای امنیت و جامعه جهانی هرچه زودتر باید تدابیر لازم را برای متوقف كردن خشونت‌ها و حمایت از غیرنظامیان سوری انجام دهد.