مقامات آمریكا اعلام كردند، به دنبال حمله یك هواپیمای بدون سرنشین سازمان سیا به مناطق مرزی پاكستان، فرمانده شماره دو القاعده كشته شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقامات آمریكایی تصریح كردند، در این حمله پنج تن از شبه‌نظامیان القاعده نیز كشته شدند كه "ابویحیی اللیبی"، فرمانده شماره دو القاعده نیز در میان آن‌ها بوده است.

پس از وقوع این حمله مقامات آمریكایی از احتمال كشته شدن ابویحیی اللیبی سخن به میان آوردند این در حالی است كه به طور دقیق مطمئن نبودند او كشته شده است. اما ساعاتی پیش خبر مرگ فرد شماره دو القاعده تایید شد.

اللیبی جدیدترین فرمانده ارشد القاعده است كه در جنگ محرمانه آمریكا علیه القاعده كشته می‌شود. سال گذشته اسامه بن لادن، رهبر القاعده در حمله نیروهای ویژه آمریكایی كشته شد.

پیش از این وزارت خارجه آمریكا برای اطلاعات منجر به دستگیری یا كشته شدن اللیبی یك میلیون دلار جایزه تعیین كرده بود. اللیبی تعداد بسیاری فیلم ویدئوی تهیه كرده بود كه در آن‌ها خواستار حمله به آمریكا شده بود. وی در سال ۲۰۰۵ از زندان پایگاه هوایی بگرام در افغانستان فرار كرد.

پس از كشته شدن بن لادن در سال گذشته ایمن الظواهری، رهبری القاعده را در دست گرفت و اللیبی نفر شماره دو القاعده شد. اللیبی مسئول عملیات‌های روزانه القاعده در مناطق قبایلی پاكستان بود.

پائول پیلار، افسر سابق سازمان سیا اظهار داشت: اللیبی یكی از مهم‌ترین افرادی بود كه باید در حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریكا در پاكستان هدف قرار می‌گرفت.