زمان اعزام ده‌ها هزار نیروی زمینی برای جنگ گذشته است. باراک اوباما در نبرد با دشمنان آمریکا به استراتژی نظامی تازه‌ای روی آورده است که اعزام واحدهای عملیات ویژه، حمله با پهپادها و جنگ سایبری در کانون آن قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، "اشپیگل آنلاین" در مقاله‌ای به قلم سباستین فیشر، به استراتژی تازه‌ نظامی باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا پرداخته است.

« اوباما در جنگ علیه دشمنان آمریکا، استفاده از واحدهای ویژه، هواپیماهای بدون سرنشین (پهپادها) و جنگ سایبری را جانشین ده‌ها هزار نیروی زمینی کرده است. گاه جان برنان، کارشناس ضدترور کاخ سفید، به‌طور ناگهانی به اوباما مراجعه می‌کند و در این لحظه رئیس‌جمهوری آمریکا می‌داند که باید درباره‌ زندگی و مرگ کسی تصمیم بگیرد. برنان نام‌ها و عکس‌های تروریست‌ها را به رئیس‌جمهوری آمریکا نشان می‌دهد، اوباما انتخاب می‌کند که از آن میان چه کسی باید کشته شود و سپس در محلی در مرز میان افغانستان و پاکستان، یا در یمن یا در سومالی، هواپیمای بدون سرنشینی موشکی شلیک می‌کند و کار پایان می‌یابد.

این امر بیانگر تحولی در استراتژی نظامی آمریکا و نوع تازه‌ای از جنگ است و شاید بعدها نه از جورج دبلیو بوش، رئیس‌جمهور سابق آمریكا بلکه از خود اوباما به عنوان "رئیس‌جمهوری جنگ در سایه" یاد شود.

اوباما در ماه ژانویه اعلام کرد که می‌خواهد از "سیستم‌های کهنه" دوران جنگ سرد فاصله بگیرد. وی به این منظور نیازمند سرویس‌های مخفی بیشتر، نظارت و کنترل و شناسایی بیشتر در جنگ با ترور و سلاح‌های کشتار جمعی و نیز قابلیت عملیات در مکان‌هایی است که دشمنان تلاش می‌کنند ورود به آن را برای آمریکا ناممکن سازند. بوش هم در زمان ریاست‌جمهوری خود چنین نقشه‌ای را دنبال می‌کرد، ولی اکنون اوباما آن را از قوه به فعل درآورده است.

عناصر سه‌گانه در استراتژی تازه

دکترین اوباما سه عنصر اصلی را دربرمی‌گیرد: استفاده از واحدهای عملیات ویژه، جنگ سایبری و حمله با هواپیماهای بدون سرنشین.

نمونه‌ روشن در مورد نخست، عملیات کشتن اسامه بن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌لادن، رهبر سازمان تروریستی القاعده توسط یک واحد ویژه‌ تفنگداران دریایی آمریکا در پاکستان بود.

استفاده از ویروس‌های كامپیوتری ابزار دوم و مورد سوم، جنگ با هواپیماهای بدون سرنشین است. این نوع جنگ از زمان آغاز ریاست‌جمهوری اوباما، گسترش یافته است.

به گزارش پایگاه اینترنتی (The Long War Journal) آمریکا، از ۳۰۰ حمله‌ای که تاکنون توسط هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکا به مناطق پاکستان در مرز افغانستان صورت گرفته‌، ۲۵۰ حمله مربوط به دوره‌ی ریاست‌جمهوری اوباما بوده است. تاکنون حدود ۲۳۰۰ تن از اعضای القاعده در این حملات هوایی کشته شده‌اند.

اوباما حملات با پهپادها را در یمن نیز گسترش داده است. فقط در سال جاری ۱۳۷ تن از اعضای شبکه‌ تروریستی القاعده در شبه‌جزیره‌ عرب در حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا از پای درآمده‌اند.

سازمان سیا و ارتش آمریکا در حال حاضر از ۸۰۰ هواپیمای بدون سرنشین در مناطق مختلف استفاده می‌کنند. شمار متخصصانی که نیروی هوایی آمریکا برای هدایت از راه دور هواپیماهای بدون سرنشین آموزش می‌دهد، بیشتر از شمار خلبانان جت‌های جنگی است که در نیروی هوایی آمریکا آموزش می‌بینند. لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده که پنتاگون در سال‌های آینده بیش از ۳۰ درصد بر شمار هواپیماهای بدون سرنشین خود خواهد افزود.

اوباما امیدوار است که از این جنگ در سایه در مبارزات انتخاباتی استفاده کند. این جنگ موثر و "پاکیزه" به نظر می‌رسد و در آن آمریکاییان کشته نمی‌شوند. اوباما بر عکس، سربازان آمریکایی را از جبهه‌های جنگ عقب می‌کشد. وی به ماموریت عراق پایان داد و ماموریت افغانستان نیز قرار است در سال ۲۰۱۴ پایان یابد.

افزون بر آن، رئیس‌جمهوری آمریکا ناگزیر است در بودجه‌ دفاعی صرفه‌جویی کند. قرار است این بودجه در ۱۰ سال آینده حدود ۵۰۰ میلیارد دلار کاهش یابد. جنگ سایبری و حمله با هواپیماهای بدون سرنشین ارزان‌تر هستند و به این ترازنامه یاری می‌رسانند.

"کاربرد قهر در خدمت منافع آمریکا"

این‌ها یک سوی سکه است. سوی دیگر سکه، رئیس‌جمهوری را نشان می‌دهد که کار خود را با دریافت جایزه‌ صلح نوبل آغاز کرد و اکنون شخصا وارد تجارت مرگ شده است. روشن شدن جزئیات جنگ با هواپیماهای بدون سرنشین در رسانه‌های آمریکا، به بحث‌های داغی در این کشور منجر شده است. "نیویورک ‌تایمز" با دقت توصیف کرده است که رئیس‌جمهوری دموکرات آمریکا شخصا درباره‌ زندگی و مرگ تصمیم می‌گیرد.

"نیویورک تایمز" در گزارش خود می‌نویسد که اوباما همه‌ کسانی را که باید هدف حمله قرار گیرند می‌شناسد. او باید مجوز حمله را صادر کند و با هر حمله‌ای در یمن و سومالی و دست‌کم هر حمله‌ خطرناکی که در پاکستان صورت می‌گیرد موافقت کند.

توماس دانیلون، مشاور امنیت ملی اوباما درباره‌ وی گفته است: او رئیس‌جمهوری است که با این مساله خوب کنار می‌آید که از قهر در خدمت منافع ایالات متحده‌ آمریکا استفاده کند.

آیا اوباما جهان را امن‌تر ساخته است؟ اوباما تاکنون از چند عملیات تروریستی جلوگیری کرده است؟ آیا او به این دلیل حق دارد به مرگ غیر‌نظامیان تن دهد؟ طبق اطلاع (The Long War Journal) در حملات هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکا در پاکستان تاکنون ۱۳۸ غیرنظامی جان باخته‌اند.

اوباما در این زمینه از استدلال "جنگ عادلانه" استفاده می‌کند. وی در جریان مراسم دریافت جایزه‌ی نوبل صلح در دسامبر سال ۲۰۰۹ نیز دقیقا همین کار را کرد و گفت، زمان‌هایی وجود دارند که در آن ملت‌ها استفاده از نیروی نظامی خود را نه تنها ضروری، بلکه همچنین از نظر اخلاقی توجیه‌پذیر می‌دانند.»