پادشاه عربستان ضمن تاكید بر لزوم مبارزه با تروریسم به عنوان یك مسئولیت مشترك، از جامعه‌ جهانی‌ خواست كه هماهنگی‌های لازم برای تحقق این مسئله را فراهم ‌كند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نقل از روزنامه اماراتی الخلیج، ملك عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان طی اظهاراتی در دومین كنفرانس شورای مشورتی مبارزه با تروریسم وابسته به سازمان ملل در جده، تاكید كرد: یكی از مهم‌ترین چالش‌ها و مشكلاتی كه در حال حاضر با آن روبه‌رو هستیم،‌ پدیده "تروریسم" است كه مبارزه با آن یك مسئله داخلی و مربوط به یك كشور نیست، بلكه وظیفه‌ای مشترك و بر دوش همه كشورهای جهان است و همه جهان برای پایان دادن به این معضل اجتماعی باید با هم همكاری كنند.

وی تاكید كرد: عربستان تاكنون اقدامات زیادی را در سطوح داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای پایان دادن به تروریسم و مبارزه با این پدیده كه یكی از مهم‌ترین خطرات بزرگ برای ثبات و امنیت بین‌المللی است، انجام داده است.

پادشاه عربستان همچنین ضمن تاكید بر اهمیت نقش سازمان‌ها و مراكز ذیربط در جمع‌آوری اطلاعات و تبادل تجربیات و برنامه‌های آموزشی در این خصوص، عنوان داشت: تلاش برای عدم ترویج افكاری كه گسترش این پدیده و معضل اجتماعی را تقویت می‌كند، یكی از مهمترین اولویت‌های امروز عربستان است.

امیر سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان نیز به نوبه خود تاكید كرد:‌ دولت عربستان برای مبارزه با این آفت خطرناك اجتماعی در همه جوانب امنیتی و عقیدتی و نیز قطع كردن منابع حمایت از تروریست‌ها تلاش می‌كند.

وی افزود: ملت و دولت عربستان با همه توان و اراده خود برای مبارزه با این پدیده تلاش خواهند كرد و تا زمان ریشه‌كن شدن كامل این معضل اجتماعی و رهایی جامعه از شر آن از مبارزه خود دست نخواهند كشید.

پیشتر نیز پادشاه عربستان در اظهارات خود در كنفرانس بین‌المللی مبارزه با فساد كه در سال ۲۰۰۵ میلادی در ریاض پایتخت این كشور برگزار شده بود، احداث مركزی بین‌المللی تحت نظارت سازمان ملل برای مبارزه با تروریسم را خواستار شده بود.

این درخواست در اواخر سپتامبر سال ۲۰۱۱ از سوی مجمع عمومی سازمان ملل مورد موافقت قرار خواهد گرفت و دولت عربستان نیز اعلام كرد كه سالانه مبلغ ۱۰ میلیون دلار را برای حمایت از این مركز اختصاص خواهد داد.