مشاور رئیس‌جمهوری روسیه گفت: مواضع رئیس‌جمهوری فرانسه در قبال سوریه بعد از مذاکره با ولادیمیر پوتین به مراتب نرم‌تر از گذشته شد و طرفین در مورد اهمیت موفقیت طرح کوفی عنان و عدم دخالت خارجی در سوریه به توافق رسیدند.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، "یوری اوشکوف" مشاور رئیس‌جمهوری روسیه در مسائل بین‌المللی اعلام کرد که در زمان مذاکرات "ولادیمیر پوتین" رئیس‌جمهوری روسیه با همتای فرانسوی خود در پاریس، مواضع "فرانسوا اولاند" در قبال مسائل مربوط به سوریه به مراتب نرم‌تر از قبل شد.

اوشکوف روز شنبه در کنفرانس مطبوعاتی در کرملین برای تشریح نتایج سفر ولادیمیر پوتین به برلین و پاریس به خبرنگاران گفت: سفر رئیس‌جمهوری روسیه به پاریس در حالی صورت گرفت که فرانسوا اولاند از امکان دخالت نظامی در مناقشه کنونی در سوریه صحبت به میان آورده بود. حتی شنیده شده بود که مسکو و پکن اصلی‌ترین مانع بر سر راه اعمال تحریم‌های شدیدالحن علیه مقامات دمشق هستند. ولی این مسئله مربوط به قبل از سفر ولادیمیر پوتین بود.

این مقام بلندپایه کرملین تاکید کرد که در جریان سفر ولادیمیر پوتین، چه در بخش عمومی آن و چه در مذاکرات غیرعلنی مواضع رئیس‌جمهوری فرانسه به مراتب متوازن تر از قبل گردید.

مشاور رئیس‌جمهوری روسیه یادآور شد که در جریان مذاکرات چه در پاریس و چه در برلین با "آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان اوضاع سوریه اگر اصلی ترین موضوع نبود، یکی از مهمترین موضوعات مورد بررسی طرفین بود.

اوشکوف افزود: در این مذاکرات بطور دقیق تاکید شد که شکست طرح "کوفی عنان" باعث می‌شود که سناریوی عراق و لیبی در سوریه هم تکرار شود و باعث بی‌ثباتی در کل منطقه خاورمیانه گردد که عواقب غیر قابل پیش بینی در پی خواهد داشت.

به گفته این مقام بلندپایه کرملین، در این مذاکرات همچنین دخالت خارجی در بحران داخلی سوریه غیر قابل قبول است و همچنین اینکه تغییر شخص در راس قدرت حاکمه منجر به بهبود اوضاع در این کشور نخواهد شد و ممکن است حتی به نابودی کل سیستم حاکم بر سوریه و بروز جنگ داخلی شود.

مشاور رئیس‌جمهوری روسیه در این رابطه تاکید کرد که طرف روسی بر ضرورت برخورد محتاطانه در حل و فصل مناقشه کنونی در سوریه از طریق گفتگوهای داخلی بین طرفین تاکید کرد.

به گفته وی، روسیه همچنین اعلام آمادگی کرده است تا کار فعال تری با مقامات دمشق و مخالفان دولت با هدف حل و فصل مشکلات موجود داشته باشد و از شرکای اروپایی خود نیز خواسته تا همین هدف را در پیش گیرند.

به گفته اوشکوف، مذاکرات پوتین و اولاند که بجای ۲۰ الی ۲۵ دقیقه برنامه ریزی شده، حدود یک ساعت و نیم بطول انجامید.

وی افزود: روسای جمهوری روسیه و فرانسه توانستند ارتباط خوبی با یکدیگر برقرار کنند که برای توسعه روابط دوجانبه و حفظ جنبه راهبردی مشارکت دو کشور بسیار اهمیت دارد.