هزاران نفر از مردم مونترال روز گذشته به دانشجویان کانادایی ملحق شدند تا اعتراض خود را به طرح جدید دولت محلی "کبک" برای افزایش شهریه دانشگاه‌ها اعلام کنند.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، به دنبال شکست مذاکرات دولت محلی "کبک" با دانشجویان در خصوص مسئله افزایش شهریه‌های دانشگاه‌ها و کالج‌ها، هزاران نفر از مردم کانادا روز گذشته به خیابان‌های مونترال آمدند تا بار دیگر اعتراض خود را به افزایش شدید شهریه‌ها اعلام کنند.

بنا بر این گزارش، این بار دیگر تنها دانشجویان نبودند که در تظاهرات گسترده منطقه فرانسوی زبان کانادا شرکت می‌کردند، بلکه والدین، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و فرزندان ‌آنها همگی در کنار هم در تظاهرات مسالمت آمیز هزاران نفری روز گذشته در مونترال شرکت کردند.

سازمان دهندگان این اعتراضات شمار تظاهرات کنندگان را دست‌کم ۱۰ هزار نفر اعلام کردند که این بزرگترین تظاهرات در کانادا از زمان مطرح شدن افزایش شهریه دانشگاه‌ها و کالج‌ها است.

بر اساس این گزارش، نیروهای پلیس کانادا نیز در این تظاهرات حضور گسترده داشتند و دهها خودروی نظامی در محل برگزاری این تظاهرات مستقر شده بود. اما هنوز گزارشی از درگیری پلیس با تظاهرات کنندگان منتشر نشده است.

هفته گذشته دست‌کم ۷۰۰ نفر از معترضان توسط پلیس کانادا دستگیر و بازداشت شدند که در حال حاضر نیز اتهامی وابسته به اقدامات تروریستی به آنها نسب داده شده است. بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ دانشجو از آغاز تظاهرات گسترده در این شهر دستگیر شده‌اند.

مونترال روز جمعه نیز شاهد تظاهرات دست‌کم هزار نفر از دانشجویان بود که این تظاهرات تا نیمه شب نیز همچنان ادامه داشت.

ازسرگیری تظاهرات دانشجویان در خیابان‌های مونترال و کبک پس از آن صورت گرفت که نخست‌وزیر دولت محلی کبک شکست مذاکرات با دانشجویان کانادایی درباره توقف تلاش‌ها در راستای افزایش شهریه‌ها را اعلام کرد.

به دنبال اعلام شکست مذاکرات ترتیب داده شده با هدف پایان دادن به اعتراضات گسترده دانشجویان به افزایش شدید شهریه های دانشگاه ها و کالج ها، یکی از رهبران دانشجویان فراخوان برگزاری تظاهرات خیابانی گسترده تر را مطرح کرد و اعلام کرد که تظاهرات بسیار بزرگی برای روز شنبه در موترال برنامه ریزی شده است.