یک روزنامه پاکستانی درباره گسترش روزافزون شبکه‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل در پاکستان هشدار داده و آن را دام سازمان‌های اطلاعاتی خارجی برای مهار این کشور دانسته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، "احمد معاذ" نویسنده پاکستانی با انتشار مطلبی می‌نویسد:

از سال ۲۰۰۹ تا سال ۲۰۱۱ میلادی سفارت پاکستان در آمریکا برای بیش از ۵۲ هزار آمریکایی ویزا صادر کرده است که از بین این آمریکایی‌ها ۱۳ هزار و ۱۵۹ نفر کارمند سفارت آمریکا بودند.

در دوره زمامداری ژنرال "پرویز مشرف" نیز تعداد زیادی از آمریکایی‌ها وارد پاکستان شدند و این در حالی بود که بعد از زلزله سال ۲۰۰۵ فرصت خوبی برای جاسوسان آمریکایی بود تا بتوانند به بهانه کمک به مردم و در پوشش نیروهای امداد‌رسان وارد پاکستان شوند.

حال سئوال اینجا است که آمریکایی‌ها با چه هدفی وارد پاکستان شدند، در چه نقاطی از کشور مخفی شده‌اند و در چه عملیات‌هایی شرکت کرده‌اند؟

پس از حادثه ۱۱ سپتامبر، آمریکا به بهانه اینکه افغانستان مخفی‌گاه تروریست‌ها است به این کشور لشکر کشید اما یکی از اهداف این حمله، پاکستان بود.

اما گذشت زمان اهداف شوم آمریکا را آشکار ساخت و حالا این کشور نمی‌تواند شکست در افغانستان را در پاکستان جبران کند و مانند عراق و افغانستان بر این کشور مسلط شود.

"پنتاگون کوچک"، راهکار جدید آمریکا در پاکستان

کارشناسان نظامی آمریکا این کشور را از رویارویی مستقیم با پاکستان برحذر داشتند و پیشنهاد می‌کنند که ابتدا باید سازمان اطلاعات پاکستان را تضعیف کرد.

به همین علت است که سازمان سیا پایگاه‌های مستحکمی در پاکستان دارد و این سازمان به کمک خود پاکستانی‌ها جایگاه خود را در این کشور حفظ و در سراسر پاکستان ریشه دوانده‌ است. شرکت‌های امنیتی خصوصی مانند "بلک واتر" نیز به شیوه‌های گوناگونی در پاکستان فعال هستند.

تشکیل "پنتاگون کوچک" در اسلام‌آباد به بهانه احداث ساختمان سفارت آمریکا نیز نگران کننده است. ساختمان سفارت آمریکا مساحت زیادی را در بر می‌گیرد که نشان می‌دهد این ساختمان یک ساختمان عادی نیست.

سفارت آمریکا در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان قرار دارد و می‌تواند به راحتی تحولات پاکستان را زیر نظر داشته باشد. تعداد زیادی از منازل مسکونی در اسلام‌آباد توسط آمریکایی ها اجاره شده‌اند و این در حالی است که شبکه سازمان اطلاعات آمریکا به تمام شهر‌های بزرگ پاکستان کشیده شده و روز به روز در حال گسترش است.

سازمان اطلاعات هند نیز با کمک آمریکایی‌ها فعال‌تر شده و اهداف مشترکی را با کمک سازمان سیا دنبال می‌‌کند. هدف اصلی سازمان‌های اطلاعاتی از فعالیت در پاکستان به کنترل در‌آوردن یا نابودی تأسیسات هسته‌ای این کشور است زیرا نه تنها آمریکا بلکه همه کشورهای غربی از بمب هسته‌ای یک کشور اسلامی احساس خطر می‌کنند.

دکتر "عبد القدیر‌خان" دانشمند هسته‌ای پاکستان نیز بار‌ها هشدار داده است که هدف اصلی آمریکا در پاکستان نابودی تأسیسات هسته‌ای این کشور و دسترسی به سامانه موشکی پاکستان و در نهایت کنترل قدرت نظامی ماست.

اسرائیل نیز با کمک آمریکا جاسوسان خود را وارد پاکستان کرده و به شدت از توان هسته‌ای این کشور نگران است زیرا صهیونیست‌ها تصور می‌کنند که اگر اسلام‌گرایان در پاکستان به قدرت برسند با استفاده از سلاح هسته‌ای علیه اسرائیل و در نهایت جهان کفر وارد عمل خواهند شد.

آمریکا بعد از جنگ با طالبان دچار بحران اقتصادی شده و قدرت نظامی این کشور نیز کاهش یافته است بنابراین امکان ندارد بتواند به طور مستقیم وارد جنگ با پاکستان شود.

آمریکا در بررسی سیاست ادامه حضور خود در افغانستان موضوع حمله به پاکستان را نیز به دقت مورد بررسی قرار داد.

۱۱ مارس ۲۰۰۹، دولت آمریکا در حضور ژنرال "مایک مولن" تمام گزینه‌های حمله به پاکستان را رد کرد و علت عدم توافق برای حمله به پاکستان این بود که آمریکا حمله به کشوری که دارای تعداد زیادی موشک هسته‌ای است را دیوانگی محض می‌دانست.

گسترش افراط‌گرایی تنها گزینه آمریکا برای مهار پاکستان است

تنها گزینه برای تضعیف پاکستان و مشغول نگاه داشتن این کشور به اوضاع داخلی خود، ایجاد نا‌امنی و گسترش افراط‌گرایی به کمک سازمان‌های اطلاعاتی است که بدون شک سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا این هدف را دنبال می کنند. حمله تروریست‌ها به پایگاه دریایی "مهران"، عملیات "ابیت‌آباد" که منجر به کشته شدن بن‌لادن شد با فعالیت سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در پاکستان بی ارتباط نیست.

آمریکا سعی دارد مردم پاکستان و دنیا را مجاب کند که تروریست‌ها در مناطق قبایلی مخفی شده‌اند و از این طریق مقدمه و جواز عملیات در این مناطق را بدست آورد.

حمله تروریست‌ها به سازمان‌های دولتی و سربازان ارتش پاکستان نیز با این هدف صورت می‌گیرد که ناتوانی پاکستان برای جلوگیری از عملیات‌های تروریستی به اثبات برسد و امکان حضور آمریکا در این کشور فراهم شود.

پاکستان هیچ ارتباطی با طالبان ندارد بلکه بر‌عکس مردم این کشور بعد از اینکه یک دوره حاکمیت طالبان را تجربه کردند از آنان متنفر شده‌اند. این در حالی است که طالبان مسئولیت بیشتر عملیات‌های تروریستی در پاکستان را به عهده می‌گیرند تا با ایجاد رعب و وحشت مردم را وادار به پیروی از خود کنند که البته این موضوع امکان دخالت آمریکا در پاکستان را نیز فراهم می‌کند.

اوباما رئیس جمهور آمریکا در سال ۲۰۰۹ اعلام کرد که در گذشته عده‌ای از مردم معتقد بودند مبارزه با تروریسم به آنان مربوط نمی‌شود اما بعد از کشتار وحشیانه‌ای که در کراچی صورت گرفت نظر مردم پاکستان تغییر پیدا کرد.

نقشه‌های آمریکا سبب شده است که پهپادهای آمریکایی از سال ۲۰۰۴ تا کنون بار‌ها حریم هوایی پاکستان را نقض و هزاران نفر از مردم بی‌گناه را به بهانه مبارزه با تروریسم قتل‌عام کنند.

اولین حمله پهپادهای آمریکایی در ۱۸ ژوئن سال ۲۰۰۴ میلادی در منطقه "وانا" از توابع وزیرستان جنوبی صورت گرفت و تا سال ۲۰۰۷ میلادی ۹ بار حریم هوایی پاکستان توسط این پهپادها نقض شد.

در سال ۲۰۰۸ حمله این هواپیما‌ها افزایش پیدا کرد و این هواپیماها ۳۵ بار حریم هوایی پاکستان را نقض کردند. این در حالی بود که در سال ۲۰۰۹ پهپادهای آمریکایی ۵۳ بار مناطق قبایلی پاکستان را هدف حملات خود قرار دادند. در سال ۲۰۱۰ این حملات با رشد چشمگیر به ۱۱۸ بار در سال افزایش پیدا کرد و در سال ۲۰۱۱ نیز پهپادهای آمریکایی ۷۰ بار حریم هوایی پاکستان را نقض کردند.

بعد از اینکه در قبال حمله پهپادهای آمریکایی مقاومتی صورت نگرفت آمریکایی‌ها به اندازه‌ای جسور شدند که بالگرد‌های ناتو پست‌های مرزی ارتش پاکستان (سلاله) را هدف حملات خود قرار دادند.

دولت پاکستان هنوز مقابل آمریکا انعطاف‌پذیر است

ارتش پاکستان هرگز تصور نمی‌کرد ناتو به پشتوانه آمریکا دست به چنین اقدامی بزند زیرا پاکستان متحد استراتژیک آمریکا در جنگ افغانستان بود و با این وجود دولت پاکستان در ظاهر مسیر ارسال تدارکات ناتو را بسته است اما به گفته "کامرون مونتر" سفیر آمریکا در پاکستان دالان‌های هوایی پاکستان برای ارسال تدارکات ناتو باز است.

ژنرال "دیوید پترائوس" رئیس سازمان سیا نیز در این‌باره عنوان کرد که با وجود بسته بودن مسیر ناتو همکاری اطلاعاتی بین پاکستان و آمریکا ادامه دارد.

"ویکتوریا نولند" سخنگوی وزرات امور خارجه آمریکا نیز در سخنان اخیر خود گفته است که روابط واشنگتن با اسلام‌آباد قطع نشده است و تمام برنامه‌ها و پروژه‌های آمریکا در پاکستان همچنان در حال اجرا می‌باشد.

آمریکا برای رسیدن به اهداف خود در پاکستان سعی دارد تعدادی از پاکستانی‌ها را به شیوه‌های گوناگون از جمله پرداخت پول‌های هنگفت فریب دهد که تا حد زیادی نیز در این کار موفق بوده است.

پاکستان همیشه آمریکا را همراهی کرد و ارتش پاکستان نیز برای همراهی با این کشور در مناطق قبایلی با شبه‌نظامیان درگیر شد و این در حالی است که ادامه حمله پهپادهای آمریکایی بدون هماهنگی با پاکستان صورت نمی‌گیرد.

"احمد مختار" وزیر دفاع پاکستان نیز در اظهارات خود گفت: ما بار‌ها از آمریکا تقاضا کردیم تا حمله پهپادهای خود به خاک پاکستان را متوقف کند اما این کشور اهمیتی به این درخواست ما نمی‌دهد.

وزیر دفاع پاکستان در ادامه عنوان می‌کند اگر پاکستان مسیر ناتو را باز نکند باید با تحریم‌های بین‌المللی مواجه شود.

شیوه برخورد احمد مختار با آمریکایی‌ها تازگی ندارد و نمایندگان دولت پاکستان همیشه در مقابل آمریکا اظهار ناتوانی می‌کنند.

در نتیجه می‌توان گفت که دولت فعلی پاکستان نیز در مقابل آمریکا از خود انعطاف نشان می‌دهد و اگر چنین نیست چرا آمریکا برای دفاع از خود به هر منطقه‌ای از جهان حمله می‌کند اما پاکستان حتی نمی‌تواند از حمله پهپادهای آمریکایی به کشورش جلوگیری کند.

هر کشوری باید به حقوق سایر کشورها از جمله استقلال و تمامیت ارضی آنها احترام بگذارد اما آمریکا از پذیرفتن مسئولیت خود در این زمینه روی‌گردان است.

با اینکه پاکستان برای مبارزه با تروریسم صمیمانه با آمریکا همکاری کرد اما کاخ سفید همیشه به دنبال سوء استفاده و فریب دادن اسلام‌آباد است.