رئیس جمهور جدید صربستان وقوع نسل کشی در شهر سربرنیتسا توسط ارتش صرب در دوران جنگ بالکان را انکار کرد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری اتریش، "تومیسلاو نیکولیچ" که به تازگی به عنوان رئیس جمهور جدید صربستان انتخاب شده است، روز گذشته در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی (RTCG) مونتنگرو وقوع نسل کشی توسط صربها در شهر سربرنیتسا که تحت حمایت نیروهای سازمان ملل قرار داشت را انکار کرد.

بر اساس این گزارش، وی گفت: « در سربرنیتسا هیچ نسل کشی به وقوع نپیوست. در این شهر هیچ جنایت بزرگی رخ نداد که وابستگان صرب مرتکب آن شده باشند. مهم این است که مجرمان شناسایی شوند و در دادگاه به سزای اعمال خود برسند.»

نیکولیچ تاکنون نسل کشی در سربرنیتسا را محکوم نکرده است و گفت که پس از سفر "بوریس تادیچ" به این منطقه و محکومیت نسل‌کشی توسط وی و پارلمان قصد ندارد آتش این موضوع را بیش از این داغ کند.

در جریان نسل‌کشی سربرنیتسا حدود ۸ هزار نفر از ساکنین بوسنیایی مسلمان(در بوسنی و هرزگوین امروزی) توسط ارتش صربستان کشته شدند. این کشتار، بعد از جنگ جهانی دوم، بزرگ‌ترین نسل‌کشی در اروپا به‌شمار می‌آید.

پیش از این کشتار، سازمان ملل متحد سربرنیتسا را منطقهٔ «حفاظت‌شدهٔ امن» اعلام کرده‌بود. با این حال ۴۰۰ سرباز مسلح هلندی صلح‌بان که برای ایجاد امنیت در این منطقه مستقر شده بودند در جریان کشتار واکنشی نشان ندادند.

"رادووان کاراجیچ" رییس جمهور اسبق و "راتکو ملادیچ" فرمانده وقت ارتش صرب، عاملین اصلی این جنایت شناخته‌شدند. که به ترتیب در ۲۱ جولای ۲۰۰۸ در بلگراد و ۲۶ مه ۲۰۱۱ در لازاروو دستگیر شدند.