دو تن از سناتورهای با نفوذ آمریکایی با تأکید بر اینکه واشنگتن باید درصدد اجرای سناریوی لیبی در سوریه برآید اعلام کردند که زمان آن فرارسیده که آمریکا با کمک نیروی هوایی خود و متحدانش درباره تحولات سوریه وارد عمل شود.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دو تن از سناتورهای با نفوذ آمریکایی روز گذشته اعلام کردند: آمریکا باید رهبری بین‌المللی قدرتمندتری را برای توقف خشونت‌ها در سوریه نشان دهد و این مسئله می‌تواند موضوع مهمی در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال جاری میلادی باشد.

بنا بر این گزارش، "جان مک کین" در این رابطه گفت: کشتار دهها شهروند سوری طی یک هفته گذشته ثابت کرد که زمان آن رسیده که وارد عمل شویم. زمان آن رسیده که به مخالفان سوری تسلیحات لازم برای دفاع از خودشان را ارائه دهیم و آنها را مجهز کنیم.

وی در ادامه اظهارات خود در گفت وگو با خبرنگاران در حالی که از کوالالامپور دیدار می کرد گفت: این موضوع که آمریکا از نشان دادن رهبری جهانی خود و کمک کردن به مردم سوریه امتناع می ورزد نگران کننده است.

بنا بر این گزارش، مک کین به همراه "جو لیبرمن" دیگر سناتور برجسته آمریکایی به دعوت یکی از انجمن های تجاری مالزی به کوالالامپور پایتخت این کشور سفر کرده است.

لیبرمن نیز در رابطه با تحولات اخیر در سوریه گفت: من معتقدم که احتمالا لازم می شود از قدرت هوایی آمریکا و متحدان مان علیه نیروهای "بشار اسد" رئیس جمهوری سوریه استفاده کنیم، همانطور که سال گذشته علیه دولت "معمر قذافی" در لیبی این اقدام را صورت دادیم.

مک کین در ادامه تأکید کرد: انتظار می رود مباحثات قابل توجهی قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا درباره نقش این کشور در جهان و همچنین درباره رهبری جهانی ما و تعهد ما به حقوق اساسی مطرح شود.

وی ادامه داد: من بر این باورم که بسیاری از آمریکایی ها این سوال را مطرح می کنند که چرا ما کنار ایستاده ایم در حالی که کودکان بی گناه به قتل می رسند و ما هیچ اقدامی صورت نمی دهیم و تنها به حرف بسنده کرده ایم.

به دنبال مطرح شدن این اظهارات توسط مک کین، سناتور لیبرمن نیز گفت: امیدوارم این موضوع به عنوان یک مسئله مطرح در رقابت های ریاست جمهوری آمریکا مطرح شود چرا که قضاوت آمریکا درباره خودش باید بر اساس عملکرد ما در زمینه دنبال کردن یک سیاست خارجی مطابق با اصول اخلاقی و عناصر بشردوستانه باشد.

آمریکا و متحدانش تلاش می کنند تا از یک سو با تجهیز کردن گروه‌های مخالف دولت و از یک سو با تهدید به اقدام نظامی تلاش می‌کند تا بشار اسد را به کناره‌گیری از قدرت وادار کند.

"زبیگنیو برژینسکی" مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا در گفت‌وگو با شبکه "ان بی‌سی" درباره رویدادهای اخیر در سوریه و نحوه پوشش رسانه‌های غربی از این تحولات تأکید کرد: اوضاع آنچنان که در سوریه نشان داده می شود وحشتناک و غم‌انگیز نیست و باید حقیقت رویدادها در سوریه را دید و قضاوت کرد. تحولات سوریه یک موضوع کاملا داخلی است.

این اظهارات از سوی سناتورهای آمریکایی در شرایطی درباره تحولات اخیر در سوریه مطرح شده است که گروهگ‌های تروریستی برای جلب توجه افکار عمومی و برانگیختن حس ترحم جهانیان، در جنایتی جدید و هولناک چندین زن و کودک را قتل‌عام کردند و آن را با کمک رسانه‌های غربی و وابسته، به ارتش سوریه نسبت می‌دهند.

در حادثه الحوله که جمعه گذشته (۲۵ می) در سوریه روی داد بیش از ۹۰ نفر به دست گروهک‌های تروریستی کشته شدند که ۵۰ نفر از آنها کودک بوده‌اند.

دولت سوریه تاکید میکند این اقدام توسط عناصر مسلح تروریستی مورد حمایت آمریکا و عربستان و قطر انجام شده ولی شبه نظامیان دولت دمشق را متهم می کنند با حمله هوایی این مناطق را هدف قرار داده است.

این در حالی است که فیلم‌های جدید و گزارش سازمان ملل نشان می‌دهد این افراد با سلاح آرپیجی، خمپاره انداز و شلیک مستقیم افراد مسلح به قتل رسیده اند.