فحاشی و رفتار خشن پلیس آمریکا با خبرنگاران صدای مدافعان آزادی‌های مدنی و رسانه‌ها را درآورد.

به گزارش فارس، انتشار فیلمی از یک افسر پلیس شیکاگو که دو خبرنگار را دستبند زده و آنها را تهدید می‌کنند که پلیس اختیارت آنها تحت متمم اول قانون اساسی آمریکا را محدود می‌کند، بازتاب گسترده‌ای در محافل گروه‌های دفاع از آزادی بیان و رسانه‌های جهان داشته است.

روز گذشته فیلمی منتشر شد که در آن یک افسر پلیس شیکاگو، روزنامه‌نگارانی را که در حال فیلمبرداری از محوطه یک بیمارستان بودند، دستگیر کرده و آنها را تهدید می‌کند که حقوق قانونی آنها، به موجب متمم اول قانون اساسی آمریکا را از آنها سلب می‌کند.

بر اساس متمم قانون اول اساسی اول آمریکا، فیلمبرداری و حق آزادی بیان حق طبیعی هر فرد است و کنگره آمریکا نمی‌تواند با وضع هیچ قانونی آن را محدود کند.

علی‌رغم این پلیس آمریکا ـ چنانکه روزنامه انگلیسی «دیلی‌میل» شرح می‌دهد ـ اخیراً حق عکسبرداری یا فیلمبرداری را از شهروندان آمریکا، به خصوص در خلال اعتراضات مردمی، سلب کرده است.

گروههای مدافع آزادی‌های شهروندی و آزادی رسانه‌ها رفتار چند وقت اخیر پلیس آمریکا را به شدت به باد انتقاد گرفته‌اند.

شبکه خبری «ام. اس. ان. بی سی» در آمریکا، در گزارشی ضمن انتقاد از رفتارهای خشن پلیس آمریکا، به نقل از «اتحادیه رسانه‌های ملّی آمریکا» می‌نویسد رفتار روز گذشته پلیس شیکاگو و دستگیری خبرنگاران، هفتادمین مورد ثبت شده و مستند «دستگیری ناعادلانه» بوده که پلیس آمریکا مرتکب آن شده است.

انجمن عکاسان، سازمان گزارشگران بدون مرز و اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا از دادستان کل آمریکا، آقای «اریک هولدر» خواسته‌اند تا به «تهاجم» به آزادی‌های شهروندان پایان دهد.

در نامه‌ای که آنها در ماه مه منتشر کردند آمده است : «متمم اول قانون اساسی آمریکا در خیابان‌های آمریکا مورد تهاجم قرار گرفته است.»

«پلیس دهها نفر از روزنامه‌نگاران و فعالان را تنها به این دلیل که تلاش کرده‌اند اعتراضات سیاسی در مکان‌های عمومی را پوشش داده و آنها را مستند کنند، دستگیر کرده است.»

حقوقدان «اتحادیه عکاسان رسانه‌ای»، آقای «میکی اوستریش» نیز در مصاحبه با «ام. اس. ان.بی.سی» می‌گوید او هر روز پرونده‌های جدیدی از عکاسانی دارد که به غلط دستگیر شده‌اند.

وی می‌گوید: «برای بعضی از افسران اگر شما نسخه اصلی منشور قانون اساسی آمریکا را هم به همراه داشته باشید، فرقی نمی‌کند.»

در تازه‌ترین مورد از چنین تخلفاتی پلیس شیکاگو روز گذشته چند خبرنگار را که در حال عکسبرداری از محوطه یک بیمارستان بودند، با دستبند دستگیر کرده و بر سر آنها فریاد زدند: «در صورتی که مزاحمت ایجاد کنید، حق آزادی بیان از شما سلب می‌شود.»

وقتی که یکی از خبرنگاران گفت که آنها قصد ایجاد مزاحمت ندارند، افسر مورد نظر مجددا فریاد زد: «دارید مزاجمت ایجاد می‌کنید.» و سپس بعد دستگیری این خبرنگار شبکه تلویزیونی «ان.بی.سی» گفت: «گفتم اینجا را ترک کن، ولی گوش نکردی».