اتحادیه اروپا كمك مالی ۳۰ میلیون یورویی (۳۷ میلیون دلاری) خود را به صندوق سازمان ملل كه برای كمك به نیروهای پلیس افغان است، مسدود كرد.

یه گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مقام‌های غربی در كابل اعلام كردند، اتحادیه اروپا برای تحقیق در مورد فساد و سوء مدیریت در برنامه كمك‌ مالی سازمان ملل به نیروهای پلیس افغان، كمك مالی ۳۰ میلیون یورویی (۳۷ میلیون دلاری) خود را به صندوق سازمان ملل مسدود كرد.

به گزارش وال استریت ژورنال مقام‌های غربی در كابل همچنین اعلام كردند، اتحادیه اروپا پیشتر كمك خود به صندوق سازمان ملل را به حالت تعلیق درآورده بود. رهبران اتحادیه اروپا قصد دارند تا زمانی كه سازمان ملل اتهامات فساد و سوء مدیریت از سوی دولت افغان و مقام‌های مسئول از جانب سازمان ملل را به درستی مورد بررسی قرار نداده‌اند، كمك‌های خود به صندوق این نهاد بین‌المللی را متوقف كند.

مقام‌های غربی مستقر در كابل گزارش دادند: ما و تمامی كمك‌دهندگان بین‌المللی مایلیم تمامی این اتهامات از میان بروند و مردم افغان به ما اعتماد كنند كه تمام پول صرف شده در صندوق سازمان ملل برای كمك به بهبود اوضاع در نیروهای پلیس افغانستان برای این منظور استفاده شود و جای دیگری مورد استفاده قرار نگیرد.

اتحادیه اروپا، آمریكا و ژاپن اصلی‌‌ترین كمك‌كنندگان به صندوق سرمایه‌گذاری قانون و حكم برای افغانستان (لوتفا) هستند. اتحادیه اروپا متعهد شده تا مبلغ ۱۷۵ میلیون دلار را در فاز كنونی كه از ژانویه ۲۰۱۱ تا مارس ۲۰۱۳ میلادی است، با بودجه ۱ / ۴ میلیارد دلاری تامین كند.

مقام‌های سازمان ملل روز جمعه اعلام كردند، در مورد شرط جدید اتحادیه اروپا در مورد آزادسازی ۳۰ میلیون یورو مطلع نشده بودند و با جدیت در مورد این اتهامات به بحث می‌پردازند.

كارمندان صندوق سرمایه‌گذاری قانون و حكم برای افغانستان (لوتفا) به مقام‌های غربی و كمیته‌ای نظارتی افغانستان و مقام‌های بین‌المللی گفته‌آند كه مقام‌های سازمان ملل از بودجه تداركی ۲ / ۲ میلیون دلاری این صندوق سوء استفاده كرده‌ است تا با آن دستمزد هزاران مامور پلیس صوری و افراد نزدیك به رهبران افغان را بپردازند. این در حالی است كه مقام‌های برنامه توسعه سازمان ملل تمامی این اتهامات را رد كرد‌ه‌اند.

این صندوق برای كمك مالی به ۱۵۰ هزار نیروی پلیس در نظر گرفته شده است.

مقام‌های غربی همچنین اعلام كردند كه كارمندان سازمان ملل به آنها گفتند كارمندان لوتفا قصد داشتند مدارك مربوط فساد و سوء مدیریت را یك روز پیش از رسیدن به ماموران گروه تحقیق نابود كنند.