حامد كرزای در مصاحبه‌ای نسبت به تلاش‌های آمریكایی‌ها به منظور تامین امنیت كشورش اظهار نارضایتی كرد و گفت كه در مواقعی حتی روابط میان وی و آمریكا به عنوان همپیمان اصلی دولت وی به حدی تیره شده بود كه این روابط در آستانه سقوط قرار داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حامد كرازی،‌ رئیس جمهوری افغانستان در مصاحبه‌ای كه اخیرا با مجله تایم انجام داده، اظهار شكایت كرد كه دخالت ناتو در افغانستان نتوانست امنیت واقعی را در این كشور برقرار سازد و مردم افغانستان از امنیتی كه شایسته آن هستند نتوانستند بهره‌مند شوند.

وی با استفاده از فرصت این مصاحبه بار دیگر بر مخالف خود با تاكتیك‌های مورد استفاده ناتو علیه تروریست‌ها در افغانستان تاكید كرد و گفت كه امیدوار است نیروهای ائتلاف بین‌الملل در افغانستان در صورتی كه با موفقیت مسئولیت‌های امنیتی را به نیروهای افغان واگذار كنند بتوانند زودتر از برنامه ریزی افغانستان را ترك كنند.

وی به مجله تایم گفت: آمریكا در زمان حضورش در افغانستان می‌توانست تلا‌ش‌های خیلی بهتری برای این كشور انجام دهد.

وی افزود: مردم افغانستان برای نخستین بار در تاریخ كشور خود از یك نیروی خارجی استقبال كردند اما این خارجی‌ها به منازل روستاییان افغان به چشم منازلی كه از نیروهای آمریكا و ناتو استقبال می‌كنند نگاه نمی‌كردند.

كرزای تاكید كرد: همچنین به نام مبارزه با تروریسم كه همه می‌دانند هرجای دنیا می‌تواند انجام شود بسیاری از افغان‌های بی‌گناه جان خود را از دست دادند. در این جنگ همچنین بسیاری نیز زخمی شده و به منازل بسیاری از افغان‌ها نیز تعرض شد.

آمریكا نزدیك به نیم تریلیون دلار را در دهه گذشته در جنگ افغانستان هزینه كرده و حدود ۲۰۰۰ تن از سربازان این كشور در طول این جنگ جان خود را از دست داده‌اند.

كرزای از آمریكا و ناتو به سبب برقراری امكانات تحصیلات، بهداشت و درمان، رشد اقتصادی و تا حدی ثبات در افغانستان تشكر كرد اما نسبت به اینكه آنها نتوانستند امنیت را برقرار كنند، اظهار شكایت كرد.

كرزای تاكید كرد: آنها آن طور كه ما فكر می‌كردیم با خود شكست تروریسم را به ارمغان نیاوردند، آنها جنگ با تروریسم را به شیوه‌ای انجام ندادند كه ما احساس كنیم درست است.

وی در ادامه مصاحبه خود با مجله تایم تصریح كرد: این جنگ برخلاف اراده و توصیه ما انجام شد.

كرزای همواره از تاكتیك‌های ناتو و آمریكا در جنگ با شبه نظامیان انتقاد كرده و اظهار داشته كه جنگ با طالبان نباید در شهرها و روستاهای افغان‌ها انجام شود بلكه نیروهای ائتلاف باید پناهگاه‌های امن شبه نظامیان در نزدیكی مرز پاكستان را هدف حمله قرار دهند.

وی همچنین از كشته شدن غیرنظامیان افغان در حملات هوایی و یورش‌های شبانه ناتو انتقادهای شدیدی كرده است.

كرزای تاكید كرد: در پاره‌ای از زمان‌ها تنش‌ها تا حدی بالا بوده كه آمریكا و مقامات افغان به نقطه خداحافظی با یكدیگر رسیده بودند؛ با وجود این كرزای این مساله را كه موضع وی ضد آمریكایی است، رد كرد و عنوان داشت كه وظیفه نخست وی دفاع از جان و مال افغان‌هاست.

وی اظهار داشت: ما ضد آمریكایی نیستیم. ما تا حدی حامی آمریكا هستیم. اما من باید از منازل مردم افغانستان محافظت كنم. رسانه‌های آمریكایی گاهی از این مساله به عنوان جنگ طلبی افغانستان و یا مخالفت با آمریكا تلقی می‌كنند اما این در حقیقت مخالفت با شیوه‌ای است كه در خصوص افغانستان به كار گرفته می‌شود.

كرزای همچنین گفت: از خروج زودتر از برنامه‌ریزی نیروهای ائتلاف ناتو از افغانستان چنانچه همه چیز سر وقت انجام شود و این ائتلاف نیز خواهان آن باشد، استقبال می‌كنم.

وی تاكید كرد: چنین چیزی هم برای ما و هم برای آنها خوب است. برای ما خوب است زیرا این كشور، كشور ما است و ما باید از آن دفاع كنیم و برای آنها نیز خوب است زیرا من نمی‌خواهم عضو دیگری از نیروهای بین‌المللی جان خود را در افغانستان از دست بدهد. من همین طور نمی‌خواهم هنگامی كه ما می‌توانیم كارهایی را كه انجام می‌دهند انجام دهیم، پول آنها در افغانستان خرج شود.