یك مسئول "ارتش آزاد سوریه" متشكل از گروه‌های مسلح سوری اعلام كرده است كه این ارتش به زودی عملیات نظامی خود را از سر می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع، قاسم سعدالدین، سخنگوی ارتش آزاد سوریه اعلام كرد كه طرح كوفی عنان، فرستاده مشترك سازمان ملل و اتحادیه عرب شكست خورده است.

وی به خبرگزاری فرانسه گفت: بعد از پایان مهلتی كه برای توقف خشونت‌ها تعیین شده ما عملیات نظامی خود را از سر خواهیم گرفت.

این مقام تاكید كرد كه این تصمیم ۴۸ ساعت بعد از تعیین برخی بخش‌های فرعی شورای نظامی ارتش آزاد سوریه صورت گرفته است.

سعدالدین تاكید كرد: اوضاع تغییری نكرده و نیروهای سوری حملات خود را متوقف نكردند.

وی مدعی شد كه مخالفان به طرح كوفی عنان احترام گذاشته و عملیاتی را طی مدت اجرای طرح آتش‌بس صورت ندادند.

از سوی دیگر، شیخ حمد بن جاسم بن جبر آل ثانی، نخست وزیر و وزیر خارجه قطر عصر جمعه با نبیل العربی، دبیركل اتحادیه عرب كه در حال حاضر در دوحه به سر می‌برد، دیدار كرد.

نبیل العربی با هدف شركت در نشست كمیته وزارتی عربی كه امروز (شنبه) برگزار می‌شود به قطر سفر كرده است.

وزیر خارجه قطر در این دیدار به بررسی مهم‌ترین موضوعاتی كه قرار است در نشست كمیته وزارتی بررسی شود، پرداخت.

همچنین شیخ حمد بن جاسم بن جبر آل ثانی با كوفی عنان دیدار كرد. كوفی عنان نیز به منظور مشاركت در نشست مذكور به دوحه سفر كرده است. در این دیدار آخرین تحولات مربوط به سوریه بررسی شد.

از سوی دیگر، روزنامه الیوم السابع در خبری به نقل از معاون سخنگوی دبیركل سازمان ملل از آزادی ۲۲۳ زندانی سوری خبرداد.

این سخنگو گفت: ۲۱۰ تن از این زندانیان در زندان دمشق و ۱۳ تن در زندان درعا در جنوب سوریه بودند كه در حضور ناظران سازمان ملل آزاد شدند.

این در حالی است كه تلویزیون سوریه روز پنجشنبه نیز از آزادی ۵۰۰ زندانی دیگر خبرداد.

همچنین بان كی مون، دبیركل سازمان ملل در كنفرانس خبری در استانبول اعلام كرد: افزایش خشونت‌ها در سوریه نیاز شدید برای برداشتن گام‌هایی شجاعانه‌تر از سوی جامعه جهانی را نشان می‌‌دهد.

بان كی مون بار دیگر نسبت به وضعیت سوریه ابراز نگرانی كرد و گفت: افزایش خشونت‌ها باعث می‌شود كه ما گام‌های شدیدتری را برداریم.

همچنین كوفی عنان تاكید كرد كه نسبت به ادامه خشونت‌ها و كشتار در سوریه احساس ناامیدی می‌كند و می‌خواهد كه شاهد پیشرفت‌های سریع‌تر در جهت حل بحران این كشور باشد.

عنان بعد از دیدار با نجیب میقانی، نخست وزیر لبنان در بیروت گفت: در قبال وقایع سوریه و ادامه خشونت‌ها امید چندانی ندارم و تنها می‌خواهم كه اوضاع این كشور هرچه سریعتر روال خود را به سمت حل بحران طی كند.