ایرلند با ۳ / ۶۰ درصد از آراء به معاهده مالی اتحادیه اروپا رای "آری" داد و با این كار تسلی خاطری برای رهبران این اتحادیه در بحبوحه بحران مالی در منطقه یورو شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، براساس نتایج این همه‌پرسی به اتحادیه اروپا اجازه داده می‌شود تا برنامه اصلاحی خود را با هدف اعمال تنظیم بودجه در تمام ۲۷ كشور عضو اتحادیه اروپا به انجام برساند.

به نوشته روزنامه گاردین، "اندا كنی"، نخست وزیر جمهوری ایرلند این رفراندوم را به عنون "گامی اساسی در مسیری به سوی بهبودی ایرلند" خواند و از سایر كشورهای اروپایی خواست تا به ایرلند برای رویارویی با میلیاردها یورو بدهی كه اقتصاد این كشور را فلج ساخته، كمك كنند.

با وجود سال‌ها ركود اقتصادی و خشم مردم از بودجه‌های ریاضتی ایرلند، حزب نخست وزیر این كشور و شركای ائتلاف حزب كارگر وی موفق شدند، با كسب ۳ / ۶۰ درصد از آراء حمایت كافی از معاهده مالی اتحادیه اروپا را به دست بیاورند. با این حال تنها نیمی از ۳/۳ میلیون رای‌دهنده ایرلندی در انتخابات عصر روز پنج‌شنبه شركت كردند.

نخست وزیر ایرلند گفت كه مردم این كشور با شركت در این رفراندوم به جهان نشان دادند كه در مورد رویارویی با چالش‌های اقتصادی كشورشان بسیار جدی هستند.

وی خاطرنشان كرد: نتیجه این رای‌گیری همچنین نشان داد كه ایرلند برای تامین مالی از سوی مكانیسم با ثبات اتحادیه اروپا واجد شرایط خواهد بود.