نخست وزیر ایالت كبك كانادا در یك كنفرانس خبری از شكست مذاكرات میان دولت این ایالت و گروه‌های دانشجویی در خصوص چگونگی افزایش شهریه‌های دانشگاه‌ها خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه گاردین، ژان شاره، نخست وزیر ایالت كبك كانادا در این كنفرانس خبری اظهار داشت دولت و گروه‌های دانشجویی نتوانستند شكاف بزرگ میان خود را پركنند.

مذاكرات میان رهبران دانشجویان و دولت كبك روز پنجشنبه به شكست انجامید و احتمال رسیدن به راه حلی در خصوص بحران افزایش شهریه‌های دانشگاه‌ها در این ایالت را بسیار كمرنگ كرد.

ژان شاره در یك كنفرانس خبری عنوان داشت پس از چهار روز مذاكره درخصوص پیشنهادها برای افزایش شهریه دانشگاه‌ها میان دولت و گروه‌های دانشجویی، این مذاكرات را لغو كرده است.

ایالت كبك اكنون با تداوم تظاهرات‌های اعتراضی و اعتصاب طولانی مدت دانشجویی رو به رو است.

دانشجویان ایالت كبك در حالی كه هر روز به منظور اعتراض به افزایش شهریه‌ها دست به اعتراض می‌زنند با مشاهده حمایت‌ها از خود هرچه بیشتر ترغیب به ادامه اعتراضات شده‌‌اند.

حمایت‌ها از آنان پس از لایحه پرمناقشه‌‌ای موسوم به لایحه ۷۸ كه به گفته منتقدان ناقض حقوق بشر است، توسط دولت كبك بالا گرفت.

ژان شاره در كنفرانسی خبری در شهر كبك سیتی گفت: ترجیح من این بود كه ما بتوانیم به تفاهم برسیم اما متاسفانه حتی با وجود آنكه مذاكرات ثمر بخش بودند شكاف بزرگی میان ما وجود دارد.

وی افزود: ما تلاش‌های زیادی انجام دادیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم كه تلاش‌هایمان به بن بست رسیده است.

دولت كبك پیشنهاد كرده شهریه‌ها در این ایالت طی هفت سال و از قرار سالی ۲۵۴ دلار افزایش پیدا كند.

بر اساس گزارش‌ها دانشجویان به دولت دو پیشنهاد داده‌اند. یك پیشنهاد افزایش شهریه‌ها طی هفت سال از قرار سالی ۲۱۹ دلار و یا محدود كردن افزایش شهری برای سال اول به ۱۰۰ دلار و برای سال‌های بعدی همان ۲۵۴ دلار است.