دیوان كیفری بین‌المللی اعلام كرد، تا زمانی كه این دادگاه بتواند نسبت به داشتن صلاحیت قانونی برای محاكمه سیف‌الاسلام قذافی تصمیم‌گیری كند، حكم استرداد وی به تاخیر می‌افتد و می‌تواند در لیبی تحت بازداشت باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ماه ژوئن سال گذشته دیوان كیفری بین‌المللی پس از آن كه دادستان‌ها سیف‌الاسلام قذافی، پسر رهبر سابق لیبی را متهم به دست داشتن در كشتار معترضان رژیم پدرش كردند، وی را تحت پیگرد قانونی قرار دادند.

لیبی تاكنون در مقابل درخواست‌ها برای تحویل سیف‌السلام قذافی به دیوان كیفری بین‌المللی مقاومت و تاكید كرده است كه وی می‌بایست در كشور خود محاكمه شود.

مقام‌های دولت جدید لیبی در ماه مه با طرح شكایت حقوقی، حق دیوان كیفری بین‌المللی در لاهه را برای محاكمه سیف‌الاسلام قذافی مورد مناقشه قرار دادند.

قضات دیوان كیفری بین‌المللی روز جمعه تصمیم گرفتند به لیبی اجازه دهند تا زمان حل و فصل این شكایت، استرداد سیف‌الاسلام قذافی را به تاخیر بیاندازند.

آنها هشدار دادند چنانچه تصمیم دادگاه به نفع دیوان كیفری بین‌المللی تمام شود و یا شورای امنیت سازمان ملل در این زمینه اقدام كند، لیبی باید سریعا سیف‌الاسلام قذافی را تسلیم این دیوان كند.

مقام‌های دیوان كیفری بین‌المللی نسبت به وضعیت سلامت سیف‌الاسلام در زندان در لیبی اظهار نگرانی كرده و گفته‌اند با وی بدرفتاری شده است.