در حالی كه شورای حقوق بشر سازمان ملل كشتار الحوله را محكوم و انجام تحقیقات مستقل را در این خصوص خواستار شد، نماینده سوریه در شورای مذكور عنوان داشت كه برخی كشورها كه خواهان برگزاری چنین جلسه‌ای بودند، حمایت‌های گسترده‌ای را از گروه‌های تروریستی مسلح در سوریه صورت می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، فیصل الحموی، نماینده سوریه در شورای حقوق بشر سازمان ملل در جلسه فوق‌العاده این شورا عنوان داشت: شیوه ارتكاب جنایت الحوله كاملا عاملان این جنایت را نشان می‌دهد. آنها تروریست‌های مرتبط با گروه‌های خرابكار و تكفیری هستند و انگیزه اصلی آنها ایجاد آشوب طایفه‌ای در منطقه‌ای است كه از طوایف مختلف تشكیل شده است.

الحموی عنوان داشت: افراد بی‌گناهی كه در منطقه الحوله كشته شده‌اند به شیوه وحشیانه كشته شده‌اند به طوری كه نشان می‌دهد گروه‌های تروریستی كه تعدادشان بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ فرد مسلح بوده به منطقه الحوله حمله كرده و با انواع سلاح‌ها و خمپاره دست به كشتار مردم بی‌گناه زده‌اند.

نماینده سوریه افزود: از ساعات اولیه وقوع این جنایت وحشتناك، دولت سوریه به منظور شناسایی عاملان این جنایت و تحویل آنها به دادگاه، كمیته تحقیقاتی قضایی را از سوی وزارت دفاع، كشور و دادگستری تشكیل داد.

الحموی افزود: شب گذشته (پنجشنبه شب) كمیته گزارش اولیه خود را كه در برگیرنده نتایج مهم بوده ارائه داده كه مهمترین آن نتایج این بوده كه انگیزه اصلی عاملان این كشتار ایجاد جنگ طائفه‌ای در منطقه بوده است. همین طور این كمیته در تحقیقات خود هیچ گونه آثاری از سلاح‌های توپخانه‌‌ای بر روی پیكر قربانیان نیافت.

الحموی تاكید كرد: كمیته گفته است كه كشتار از فاصله نزدیك صورت گرفته و افراد بازداشت شده كه برخی غیر سوری هستند قصد داشتند منطقه خارج از كنترل دولت در نزدیكی مرزهای لبنان ایجاد كنند و این جنایت كاملا برنامه‌ریزی شده و قبل از جلسه شورای امنیت یا سفر كوفی عنان، فرستاده مشترك سازمان ملل و اتحادیه عرب بود و می‌خواستند كه جلسه‌ای ویژه علیه سوریه تشكیل شود و قطعنامه‌های جدید علیه این كشور صادر شود.

الحموی گفت: آمریكا نخستین كسی است كه خواستار برگزاری این جلسه شد و از همان ابتدای بحران سوریه حمایت خود را از مخالفان مسلح اعلام كرد و عجیب است كه كشورهای طرفدار برگزاری چنین نشستی درباره نتایج جنایت الحوله پیش‌ داوری می‌كنند. سوریه برخلاف برخی كشورهای خواهان این نشست فوق‌العاده طرح كوفی عنان را تایید كرده و به آن كاملا متعهد است.

وی ادامه داد: سوریه بارها اعلام كرده است كه مسئول حمایت از ملتش در برابر كشتار و تروریسم است و بار دیگر تاكید می‌كند كه در چارچوب توافقنامه‌های بین‌المللی به حفظ امنیت شهروندان سوری خواهد پرداخت.

الحموی تاكید كرد: هدف از برگزاری این نشست پیچیده‌تر كردن اوضاع سوریه و صدور قطعنامه‌هایی ظالمانه علیه كشور است.