شورای حقوق بشر سازمان ملل كشتار منطقه حوله سوریه را محكوم كرده و تحقیقات سازمان ملل را در زمینه شناسایی عاملان این جنایت و جمع آوری مدارك به منظور محاكمه عاملان آن خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبكه الجزیره، شورای حقوق بشر سازمان ملل طی قطعنامه‌‌ای كه در جلسه فوق‌العاده‌ این شورا در ژنو با حضور ۴۷ عضو تصویب شد، جنایت الحوله و دولت سوریه را محكوم كرد.

در جلسه فوق‌العاده شورای حقوق بشر سازمان ملل ۴۱ كشور در مقابل سه رای مخالف چین، روسیه و كوبا و رای ممتنع دو عضو و غایب بودن یك عضو دیگر این كشتار را محكوم كردند. پیش نویس ارائه شده این شورا را قطر، تركیه و آمریكا ارائه كرده بودند.

در بیانیه شورای حقوق بشر سازمان ملل آمده است كه كشتار وحشیانه ۴۹ كودك نیازمند تشكیل كمیته تحقیقاتی بین‌المللی است و تحقیقات باید به طور ویژه، فراگیر، مستقل و مطابق با معیارهای بین‌المللی باشد.

ناوی پیلای، كمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در سخنانی در این جلسه مدعی شد كه نیروهای سوریه در این كشتار متهم هستند و ممكن است كه با محاكمه در زمینه جنایت‌های ضد بشری رو به رو شوند.

پیلای بار دیگر از شورای امنیت خواست پرونده سوریه را به دادگاه كیفری بین‌المللی ارجاع دهد. وی گفت "آنها که دست به این حملات زده‌اند "منفردا مسئول جرم خود هستند" و از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست سوریه را به دادگاه كیفری بین‌المللی ارجاع بدهد. این اقدام با مخالفت سوریه و چین روبرو شد.

چین و روسیه متن قطعنامه این شورا را غیر متعادل خواندند و افزودند: ناظران سازمان ملل عملا درخصوص این كشتار تحقیق می‌كنند و نیازی به تحقیق دیگر نیست.

الكسی بوروداوكین، سفیر روسیه طی این نشست گفت كه كشورش شدیدا نگران تلاش‌های برخی كشورها قبل از شنیدن نتایج تحقیقات ناظران سازمان ملل درخصوص كشتار الحوله است.

در این راستا لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه تصریح كرد: رای گیری در شورای حقوق بشر سازمان ملل كه روز جمعه صورت گرفت نیازمند تحقیق بین‌المللی درباره كشتار مذكور است كه انزوای نظام دمشق را نشان می‌دهد.

فابیوس در بیانیه‌ای تاكید كرد: باید به حرف‌‌های ملت سوریه گوش داد و شورای حقوق بشر همان جایی است كه باید درباره وجدان اخلاقی بشریت صحبت شود.

وی ادامه داد: قطعنامه شورای حقوق بشر بر موضع جامعه جهانی در برابر شرایط سوریه تاكید دارد.

فابیوس عنوان داشت: جامعه جهانی با این قطعنامه كه ۴۱ عضو این شورا به آن رای دادند موضعی جدی و قوی علیه این كشتار اتخاذ كرد.

این در حالی است كه سوزان رایس، نماینده آمریكا در سازمان ملل انتقال سلاح‌های روسی به نظام سوریه را محكوم كرد و اعمال فشارهای بین‌المللی بیشتر علیه بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را خواستار شد.

نماینده آمریكا ادعا كرد: این مساله بسیار نگران كننده است چرا كه دولت سوریه به خشونت‌ها ادامه می‌دهد.

رایس ادامه داد: ادامه انتقال سلاح به نظام سوریه امری محكوم شده است.

از سوی دیگر ویتالی چوركین، سفیر روسیه در سازمان ملل انتقادهای سوزان رایس را رد كرد و عنوان داشت: قراردادهای تسلیحاتی روسیه و سوریه كاملا قانونی است و هیچ تاثیری بر درگیری‌ها در این كشور ندارد.

چوركین به خبرنگاران گفت: سلاح‌هایی كه ما به سوریه می‌فرستیم براساس قراردادهایی است كه از مدت‌ها قبل امضا شده و كاملا مطابق با قانون بین‌المللی است.