وزیر دفاع آمریكا امروز (شنبه) گفت: پنتاگون در سال‌های آتی تعداد بیشتری از كشتی‌های جنگی نیروی دریایی خود را به منطقه آسیا ـ اقیانوسیه منتقل می‌كند و تا سال ۲۰۲۰ حدود ۶۰ درصد از ناوگان دریایی خود را با هدف افزایش حضور در آسیا، در این منطقه مستقر خواهد كرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در حالی كه چنین برنامه‌ای به منظور تكمیل به چندین سال زمان نیاز دارد، لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریكا به در یك كنفرانس امنیتی در كشور سنگاپور تصریح كرد كه مشكلات بودجه آمریكا و كاهش هزینه‌ها مانعی بر سر راه تغییرات در رویكرد پنتاگون نخواهد بود.

وی تاكید كرد كه وزارت دفاع آمریكا در طرح بودجه پنج ساله خود به اندازه كافی منابع مالی برای دستیابی به این اهداف در اختیار دارد.

پانه‌تا در كنفرانس گفت‌وگوی شانگری ـ لا در كشور سنگاپور به ارائه برخی از جدیدترین اطلاعات در خصوص تغییر استراتژی پنتاگون به سوی اقیانوس آرام پرداخت.

پانه‌تا در سخنرانی در افتتاحیه این كنفرانس گفت: اجرای این برنامه‌ها و همچنین سرمایه‌گذاری‌هایی كه من تشریح كردم چندین سال زمان خواهد برد، اما ما این سرمایه‌گذاری‌ها را برای آنكه این برنامه‌ها كاملا تحقق پیدا كنند، انجام می‌دهیم.

وی افزود: اما اشتباه نكنید ارتش آمریكا به شیوه‌‌ای ثابت قدم، سنجیده و پایدار خود را مجددا هماهنگ كرده و قابلیت‌های خود را در این منطقه حیاتی ارتقاء خواهد داد.

با وجود این، احتمالا وعده‌های پانه‌تا نزد برخی از كشورهایی كه نسبت به كاهش‌ هزینه‌های آمریكا آگاهی داشته و شاهد بودند كه بخش عمده‌‌ای از قدرت نظامی آین كشور در عراق و افغانستان استقرار دارد، با تردید رو به رو خواهد شد.

افزایش حضور ناوگان نیروی دریایی آمریكا در منطقه آسیا ـ اقیانوسیه می‌تواند تنش‌های آمریكا با چین را افزایش دهد چرا كه رهبران پكن موافق حضور گسترده‌تر آمریكا در این منطقه نیستند. در مجموع لئون پانه‌تا در اظهارات خود مستقیما از چین انتقاد نكرد و به جای آن هشدارهای كلی در خصوص استفاده از زور در دریای چین جنوبی به منظور محدود كردن دسترسی به آن داد. وی چین و تایوان را به سبب تلاش برای بهبود روابط خود تحسین كرد.

وی عنوان داشت كه در اواخر سال جاری میلادی قصد سفر به چین را دارد و به دنبال تعمیق روابط نظامی چین و آمریكا از جمله در زمینه مبارزه با مواد مخدر و كمك‌های انسان دوستانه است.

پانه‌تا همچنین تاكید كرد كه برخی افزایش حضور آمریكا درمنطقه را به عنوان چالشی مستقیم برای چین تلقی می‌كنند اما وی ضمن رد این دیدگاه تاكید كرد كه حضور گسترده‌تر آمریكا در منطقه آسیا ـ‌ اقیانوس آرام به نفع چین خواهد بود و امنیت منطقه‌ای را بهبود خواهد بخشید.

در حال حاضر نیروی دریایی ارتش آمریكا نزدیك به ۲۸۵ كشتی جنگی دارد اما این رقم ممكن است با كنار گذاشته شدن برخی از كشتی‌ها در سال‌های آینده و جایگزین نشدن آنها با كشتی‌های جدید، كاهش پیدا كند.

ناوگان كنونی نیروی دریایی آمریكا همچنین ۱۱ ناو هواپیمابر دارد كه شش فروند از آنها در اقیانوس آرام مستقر شده‌اند اما این میزان قرار است اواخر سال جاری به ۱۰ ناو هواپیمابر كاهش پیدا كرده و تنها پنج ناو هواپیمابر در بنادر اقیانوس آرام در ایالت واشنگتن، ژاپن و ساندیاگو مستقر خواهند شد.

وزیر دفاع آمریكا با وجود این اظهار داشت كه تمایل دارد در سال‌های آینده بار دیگر شش ناو آمریكایی همچون گذشته در اقیانوس آرام حضور پیدا كند.

وی همچنین گفت كه اقیانوس آرام در سال‌های آینده احتمالا میزبان بخش عمده رزم ناوها، ناوشكن‌ها، زیردریایی‌ها و كشتی‌های جنگی ساحلی آمریكا خواهد بود.

پانه‌تا اطمینان داد كه كشتی‌هایی با قابلیت‌های فنی جدیدتر در منطقه آسیا ـ‌ اقیانوسیه مستقر خواهد شد. وی در خصوص این قابلیت‌ها اطلاعاتی ارائه نداد اما عنوان داشت كه آمریكا انتظار دارد جنگنده‌ها و زیردریایی‌های بهبود یافته و برخوردار از جدیدترین تكنولوژی‌ها را در كنار تجهیزات جدید جنگ الكترونیك و سیستم‌های جدید ارتباطی در منطقه اقیانوسیه مستقر كند.

پانه‌تا طی در سفر ۹ روزه خود به قاره آسیا سفر كرده و ویتنام و هند مقصد بعدی سفر وی خواهند بود.