دبیر كل حزب‌الله لبنان طی مراسمی كه به مناسبت بیست و سومین سالروز ارتحال امام خمینی(ره) در كاخ الاونیسكو در بیروت برگزار شد، عنوان داشت كه امام خمینی (ره) فقیه،‌فیلسوف، عارف و متفكر اسلامی برجسته نوگرا بود كه دارای ویژگی‌های متعدد است و توانست تحولی جدید را در تاریخ امت اسلام و آینده آنها رقم بزند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبكه المنار، "سید حسن نصرالله"، دبیرکل حزب‌ الله لبنان عصر جمعه، در مراسمی به مناسبت بیست و سومین سالروز ارتحال حضرت امام (ره) تاكید كرد: امام خمینی (ره) همان رهبر انقلاب اسلامی مردمی است كه در ایران رخ داد و به سقوط نظام طاغوتی ایران كه دست نشانده آمریكا بود، منجر شد و وی موسس جمهوری اسلامی ایران است.

سید حسن نصرالله ادامه داد: امام خمینی (ره) مردم را دعوت به هوشیاری و بیداری كرد و طلاب و شاگردانش با وی همراه شدند و او رهبر انقلابی است كه تبعات چنین انقلابی از تهدید، دستگیری، حمله به خانه‌‌اش گرفته تا حتی صدور دستور حكم اعدام علیه خود، تبعید و شهادت پسرش را به جان خرید. او هیچ ترس و نگرانی از اینكه سوار هواپیمایی از پاریس به مقصد ایران شود با این احتمال كه امكان واژگون شدن هواپیما بسیار بالا بود، نداشت. او انقلاب را به پیروزی رساند و امروز روزی است كه اهمیت نقش تاسیساتی امام خمینی (ره) در سایه تحولات عظیم منطقه ما و انقلاب‌های رخ داده هرچند بعد از چند دهه كاملا مشهود است.

دبیركل حزب الله لبنان به ویژگی دوم امام خمینی (ره) به عنوان "موسس جمهوری اسلامی ایران" اشاره كرد و گفت: همه ما می‌دانیم كه ویرانی آسان‌تر از ساختن است. افراد بسیاری می‌توانند به راحتی همه چیز را نابود كنند اما در ساخت چیزی موفق نمی‌شوند و این دستاورد مهمتر و بزرگ‌تری است كه امام خمینی (ره) آن را رقم زد. بسیاری از كشورهای عربی كه توانستند انقلاب‌شان را به ثمر برسانند باید ببینند كه می‌توانند كشور جدیدی را از نو بسازند یا نه؟

وی خاطرنشان كرد: امام خمینی (ره) به یك ویژگی عقیدتی در ساخت كشور و تفكر اسلامی تكیه داشت.

سید حسن نصرالله ادامه داد: چارچوب یك نظام نیازمند بررسی و استدلال است اما نیاز به تشكیل دولت برای اداره امور كلی امری بدیهی است، لذا به محض پیروزی انقلاب در ایران از همان لحظات اول ساخت كشور آغاز شد و امام (ره) آماده آن بود و بسیاری از طرح‌ها بررسی شد و تلاش از طریق ساخت موسسات كشور، حفظ ارتش، اداره‌های كشور و املاك عمومی آغاز شد. تبعا سیاستمداران سابق ایران گریخته بودند و امام خواستار بازگرداندن اسناد و سلاح‌ها شد. از این رو امام خمینی (ره) تعیین مجلس خبرگان را برای تدوین قانون اساسی كه در برگیرنده نخبه‌های حقوقی و اساتید دانشگاه‌ها و اقتصاددانان بود، خواستار شد. در سایه قانون اساسی جدید كه مردم موافق آن بودند نخستین رئیس جمهور انتخاب شد و تمام این روند در كمتر از یك سال صورت گرفت.

سید حسن نصرالله به مساله فلسطین اشاره كرد و گفت: امام خمینی (ره) توجه خاصی به فلسطین و قدس داشت و چالش‌های جهانی نتوانست موضع وی را تغییر دهد و مساله فلسطین یك مساله عقیدتی است نه موضوعی و فلسطین قابل سازش یا تكه تكه كردن نیست. امام خمینی (ره) از همان ابتدا خواهان وحدت بین مسلمانان و مستضعفان بود.

وی ادامه داد: امام (ره) شاهد جنگی هشت ساله با حمایت آمریكا، غرب و جامعه جهانی بود و به رغم آنچه كه صدام با امام خمینی انجام داد ایشان از اظهارات خود در زمینه نزدیك كردن دیدگاه‌های بین مسلمانان و مستضعفان عقب‌نشینی نكرد چرا كه این مساله برای ایشان یك مساله عقیدتی بود. البته بعضی‌ها از جمله تركیه آتاترك موضع خود را با توجه به منافع خودشان در قبال غرب تغییر دادند، اما امام خمینی(ره) این كار را نكرد.

در همین حال دبیرکل حزب‌ الله لبنان دولت این کشور را مسئول اصلی مذاکره برای آزادی شهروندان ربوده شده لبنانی در سوریه دانست.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، وی درخصوص شهروندان ربوده شده لبنانی در سوریه گفت: از همان لحظه نخست، خانواده ربوده شدگان و همه را به خویشتن‌داری، آرامش و صبر دعوت کرده، و تأکید کردیم که این ربوده شدگان شهروندان لبنانی هستند، به همین دلیل دولت لبنان مسئول آزادی و بازگرداندن آنهاست، و ما همگی به دولت کمک می‌کنیم.

سید حسن نصرالله افزود: مسئولان لبنانی با جدیت درحال پیگیری این موضوع هستند.

دبیرکل حزب الله لبنان خاطرنشان کرد: در روزهای گذشته مسائلی مطرح شد که سخن گفتن درباره آن به مصلحت ربوده شدگان نیست، و می‌توان در آینده به آن پرداخت.

سید حسن نصرالله خطاب به ربایندگان گفت: گفتید که مشکلی با طایفه (شیعه) ندارید، باید این موضوع را ثابت کنید. این زائران باید نزد خانواده‌هایشان بازگردند، اگر با من مشکل دارید روش‌ها و راه‌هایی برای تعامل وجود دارد. اگر (راه‌های) مسالمت آمیز را خواهان هستید، به صورت مسالمت آمیز تعامل می‌کنیم و اگر به دنبال جنگ هستید با جنگ پاسخ می‌دهیم یا اینکه خواستار تعامل با حزب‌الله و جنبش امل و یا به همراه هر گروه سیاسی دیگر هستید چرا انسان‌های بیگناه را می‌ربایید؛ این ظلمی است که باید پایان یابد.

سید حسن نصرالله تأکید کرد: موضع ما درباره سوریه آن است که وحدت این کشور حفظ شود، ما هم مانند سوری‌ها دلسوز این کشور هستیم، ولی دیدگاه ما با دیگران متفاوت است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان درخصوص اوضاع داخلی این کشور گفت: همانطور که ملت‌های عربی و سوری‌ها با چالش اصلاحات روبه‌رو هستند، ما در لبنان نیز در مقابل این چالش قرار داریم.

سید حسن نصرالله، امنیت و صلح داخلی را از اولویت‌های مردم لبنان دانست و گفت: احساس ناامنی مردم لبنان درنتیجه تحولات منطقه، حوادث سوریه و سستی مؤسسه‌های دولتی در تعامل با مسائل امنیتی، و تحریک‌های طایفه‌ای، قومیتی و مذهبی است.

وی افزود: برای ایجاد امنیت و صلح در لبنان، باید بحران‌های این کشور حل شود، این امر مستلزم وجود یک دولت با نهادهای قوی است. ما به این مسأله ایمان داریم و در جلسات داخلی اعضای خود را درباره این مسأله آگاه می‌کنیم. ما باید به این آگاهی برسیم که لبنان تحمل تجزیه و تقسیم بندی‌های فدرالی را ندارد و مردم این کشور خواستار یک دولت فعال هستند.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه برای ورود به گفت‌و‌گوها، باید دلایل و عوامل اختلافات برطرف شود، گفت: در اینجا پیشنهاد گفت‌وگو پای میز مذاکره را مطرح می‌کنم، تا مذاکره‌ای جدی برای حل مشکلات و ایجاد دولتی واقعی انجام شود. به امید خدا کسی آن را تحریم نمی‌کند.

سید حسن نصرالله با دعوت از رییس جمهور لبنان برای برگزاری گفت‌و‌گوی ملی و یا ایجاد "کنفرانس مؤسسان"، خاطرنشان کرد: چرا نباید کنفرانس مؤسسان ایجاد شود و ما بتوانیم اعضای کنفرانس مؤسسان را بر اساس درصد آرا انتخاب کنیم و نه مسائل طایفه‌ای، و آنها در مهلتی ۶ ماهه یا یک ساله همه گزینه‌ها را بررسی کنند.

وی ادامه داد: کسانی که در خصوص دولت بحث می‌کنند، از توافقنامه "طائف" و اجرای آن و برگزاری نشست‌های جدید یا لغو طایفه‌گری سیاسی و یا سکولاریسم کامل سخن می‌گویند. اگر کنفرانس منتخب یا تعیین شده مؤسسان وجود داشته باشد، می‌توان درباره چگونگی ایجاد دولت گفت‌وگو کرد.

سید حسن نصرالله گفت: جمهوری اسلامی (ایران) با وجود رحلت یک شخصیت تاریخی استمرار یافت، زیرا در مسیری درست حرکت کرد.