فناوری جدید محققان دانشگاه پیر و ماری كوری فرانسه می‌تواند در آینده به افرادی كه قابلیت حركت دستها یا پاهای خود را كاملا از دست داده‌اند، در برقراری آزادانه ارتباط با استفاده از چشم‌ها برای نوشتن روان جملات كمك كند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این شیوه كه توسط «ژان لاورنس» از دانشگاه پیر و ماری كوری كشف و در مجله «Current Biology» منتشر شده، به فریب دستگاه عصبی‌عضلانی برای غلبه بر یك پدیده طبیعی موسوم به حركت جهشی چشم می‌پردازد.

این دستاورد بر یك نمایشگر روی سر تكیه دارد كه از دوربین برای پیگیری حركات چشم و سپس بازپخش این اطلاعات حركتی برای یك رایانه استفاده می‌كند و می‌تواند برای معلولان از جمله مبتلایان به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک از مزایای زیادی برخوردار باشد. این فناوری همچنین ممكن است به ارتقای كنترل حركت چشم در افراد دچار نارساخوانی یا اختلال كم‌توجهی بیش‌فعالی و برای متخصصانی همچون ورزشكاران و جراحان كه فعالیت آنها به شدت بر حركات چشم متكی بوده، كمك كند.

حركت پیگیرانه چشم در زندگی روزمره برای پیگیری اهداف متحرك مورد استفاده است. در حالی كه انسان‌ها از قابلیت حركت چشمان خود در راه‌های بسیار پیچیده برخوردارند،‌ معمولا كنترل این حركات نرم در هر جهت غیرممكن است.

چشمها در زمان مشاهده یك هدف ثابت از یك نقطه به نقطه دیگر می‌پرند كه به حركت جهشی موسوم است. «لاورنس» برای غلبه بر این حركت به یك نمایش دیداری مدوله شده موقت با یك صفحه نمایش چشمك‌زن پرداخت كه مغز را به تصور اینكه چشم‌ها در حال پیگیری یك جسم متحرك هستند، فریب می‌دهد.

به گفته «لاورنس» تنها چند جلسه كوتاه به كاربران كمك خواهد كرد تا با استفاده از چشم، نقش‌های خوانای قابل مقایسه با تصاویر ارائه شده به آنها را بر روی رایانه با سرعت ۲۰ تا ۳۰ حرف در دقیقه تولید كنند.

وی اكنون در حال كار بر روی یك نسخه بهتر از یك نویسنده چشمی بوده و آزمایشات بر روی بیماران اسکلروز جانبی آمیوتروفیک از سال آینده آغاز خواهد شد.