یک نویسنده عرصه طنز گفت: این روزها طنز قانع کننده‌ای در حوزه کودک و نوجوان وجود ندارد و بیشتر لطفه و فکاهه مد نظر برنامه‌سازان است.

شهرام شکیبا طنزپرداز و نویسنده که عضو هیات داوران سومین هم اندیشی طنز نیز هست، در گفت‌وگو با ستاد خبری سومین هم‌اندیشی طنز رادیو درباره طنز در حوزه ادبیات کودکان و نوجوانان گفت: زندگی کودکان با موضوع شادی و نشاط عجین است و همین موضوع ما را به سمت هم سوق می دهد. اما آنچه که ما درباره کودکان و نوجوانان در حوزه ادبیات می‌بینیم؛مفهوم طنز به معنای واقعی آن نیست. آنچه که مراد ماست و وجه انتقادی طنز است به این معنا نیست و بیشتر به سمت فکاهه، لطیفه و جوک‌ها می‌رویم. آنچه که در ادبیات کودک و نوجوان می بینیم موضوعات شادی‌آور و شوخ است تا آنچه که به معنا و تعریف طنز شناخته می‌شود. التزام و لازمه و اقتضای ادبیات کودکان و نوجوان نیز همین است.

وی ادامه داد: در حقیقت طنز در حوزه کودکان و نوجوانان به معنای آن زبان کنایی و بیان برخی انتقادات و ... نیست. وجه اصلی طنز که شاید بیان انتقاد است، در ادبیات این گروه سنی تحلیل می رود و طبیعی هم هست. طنز یک نگاه فلسفی عاقلانه است که نمی توان به راحتی در ادبیات کودکان به کار برد. نه به این معنا که ادبیات کودکان ادبیات کم ارزشی است، بلکه ذات مخاطب ما نمی طلبد که آن میزان لازم از انتقاد را در طنز آنها داشته باشیم.

شکیبا در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: موضوعاتی است که بسیار اهمیت دارد و الزام آن را همه می دانیم، ولی هنوز به اندازه کافی وجود ندارد. در داوری آثار نیز به همین نتیجه رسیدیم که برنامه‌ای که زبان و بیان شوخ طبعانه داشته باشیم کم است. در چنین شرایطی دوستان ما در رادیو فرهنگ متوجه این کمبود شده‌اند و شرایطی فراهم کرده‌اند که بتوانند بخشی از این خلاء را پر کنند، اما هنوز این موضوع جدی گرفته نشده است.

وی ادامه داد: در حوزه کودکان و نوجوانان به قدر کفایت آثار تولید شده اقناع کننده وجود ندارد و این موارد لزوم پرداختن به وجهه علمی برنامه‌سازی در این حوزه را بیشتر می‌کند. به ما نیز گوشزد می‌کند که کارگاه‌های آموزشی و جلسات و کلاس‌ها موارد چنینی آموزش داده شود و حتی هشدار بدهیم که ما چنین کمبودهایی در رادیو داریم و باید به آنها پرداخته شود.

این طنزپرداز در پایان سخنانش گفت: برگزاری سومین هم اندیشی طنز رادیویی قطعا در حوزه ادبیات کودکان و نوجوانان تاثیرگذاراست و جزو الزامات ما در رادیو به شمار می‌رود. این موضوع نکته‌ای است که در درازمدت تاثیر آن را در جامعه می توان دید. ترویج شادی و نشاط جزو دستورات و نکات مهمی است که حتی مورد نظر مقام معظم رهبری نیز بوده است و ایشان هم بر این نظر هستند که باید جو شادی و نشاط در جامعه پراکنده شود. تاکید ایشان بر این موضوع نشانگر اهمیت شادی در جامعه است . به نظر من یکی از مهم ترین ابزار انتشار نشاط و شادی می تواند رادیو باشد و ما باید از این رسانه کمال استفاده را ببریم.