روزهای داغ معمولاً بر سیستم بدن اثرگذار بوده اما می‌توانند خلق و خوی فرد را نیز دستخوش تغییر كنند.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یافته‌های تحقیقات نانسی مولیتور پژوهشگر علوم رفتاری دانشگاه نورث‌وسترن، نشان می‌دهد: بسیاری از افراد به هنگام بالا رفتن سطح جیوه احساس می‌كنند سرشان اندكی داغ شده است. در واقع آب و هوای داغ و به ویژه مرطوب با افزایش خشونت و همچنین مزاج عمومی پایین‌تر مرتبط‌ است.

بنا بر این یافته‌ها،این امر به دلیل خوابیدن توام با مشكل، كاهش آب بدن و محدودیت‌هایی در خصوص فعالیت‌های روزانه از قبیل حبس شدن در منزل طی تمام روز برای اجتناب از گرمای طاقت فرساست.

تمامی این مولفه‌ها در بدتر كردن مزاج انسان در آب و هوای گرم مشاركت می‌كنند و همچنین فقدان كنترل بر روی شرایط نیز ممكن است بیشتر افراد را خشمگین كند.

نتایج تحقیق فوق تاكید می‌كند كه هنگام خشونت در اثر گرمای زیاد، باید از اتخاذ هر نوع تصمیم اساسی خودداری كرد؛ زیرا ممكن است به پشیمانی بینجامد.

در حالی كه افسردگی و بدخلقی در تابستان معمول است، درصد كوچكی از افراد (حدود یك یا دو درصد) نوعی نسخه تابستانی اختلال تاثیر فصلی (SAD) را تجربه می‌كنند.

به گفته مولیتور، پژوهشگر طرح، علاوه بر احساس افسردگی و ناآرامی، افراد دارای این شرایط به شدت در اوقات تابستان مضطرب بوده و می‌توانند دست به خودكشی بزنند. تحمل گرما و نور آفتاب برای آن‌ها تقریباً غیرممكن است. بازه‌های زمانی طولانی گرما و رطوبت ممكن است افزایش در موارد SAD تابستانی را به دنبال داشته باشد.

مولیتور در این پژوهش، افراد را به تمرین دادن در گرما تشویق بدین گونه تشویق می‌كند: بنشینید و به بدنتان گوش فرا دهید. چنان‌چه شما سالم هستید و می‌خواهید تمرین ورزشی كنید، تلاش كنید كه صبح یا عصر و نه در اواسط روز برای انجام این كار از منزل خارج شوید. در صورتی كه داروهای دیوریتیك مانند داروی فشار خون مصرف می‌كنید، برای هیدراته ماندن نیاز به نوشیدن مایعات بیشتر از معمول دارید. به علاوه تمركز بر روی جوانب زندگی كه قادر به كنترل آن‌ها هستید و این كه سرانجام عملی خواهند شد، می‌تواند شما را آرام كند.