پژوهشگران دریافتند: پوشیدن جوراب‌های ساق‌بلند تنگ در طول روز شیوه‌‌ای تاثیرگذار برای مقابله با خرناس كشیدن در شب است.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جوراب‌های تنگ به طور گسترده‌ای در درمان رگ‌های واریسی و ممانعت از لخته خون در ساق پا پس از عمل جراحی و طی پروازهای طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هم‌اكنون پزشكان این جوراب‌ها را به افراد مبتلا به عارضه آپنه توصیه می‌كنند كه عامل اصلی خرناس كشیدن است.

این عارضه هنگامی روی می‌دهد كه بافت نرم واقع در گلو در شب مسیر جریان هوا به درون ریه‌‌ها را مسدود می‌كند.

آپنه خواب بر هر یك از ۲۵ فرد بزرگسال تاثیر می‌گذارد. درمان اصلی برای این عارضه نوعی ماسك بوده كه ابزار فشار جریان هوای مثبت مداوم (CPAP) نام دارد و تجهیزات هوای فشرده در طول خواب را برای جلوگیری از بسته شدن جریان هوا ارائه می‌دهد.

در حالی كه این ابزار به طور قابل توجهی كارآمد هستند، بسیاری از افراد پوشیدن آن‌ها را ناراحت‌كننده می‌دانند و گفته می‌شود نزدیك به ۴۶ درصد از اشخاصی كه این ابزار به آن‌ها ارائه می‌شود، در ادامه از آن استفاده نمی‌كنند.

ایده موجود در پس جوراب‌های ساق بلند، این واقعیت است كه این جورابها از تجمع مایع بافتی (نوعی مایع شفاف تشكیل‌دهنده خون) درون ساق پا در طول روز ممانعت می‌كند.

عضلات پا در حالت نرمال این مایع را به درون بدن بازپمپاژ می‌كنند اما مایع در افراد دارای چرخش خون ضعیف یا اشخاصی كه تا حد زیادی كم‌تحرك هستند، از حركت بازمی‌ایستد.

كارشناسان بر این باورند كه این تجمع مایع می‌تواند هنگامی كه بیماران در طول شب به خواب فرو می‌روند، به سمت سر دوباره جریان یابد، در اطراف گلو تجمع كرده، بافت را فشار دهد و فرایند آپنه خواب را آغاز كند.

فرضیه جدید بر این اساس است كه پوشیدن جوراب‌های ساق بلند در طول روز شریان‌ها را فشار داده و به عضلات در فرستادن مایع به قسمت‌های بالایی بدن كمك می‌كند.

در آزمایشی جدید كه در دانشگاه تورنتو بر روی ۵۰ بیمار صورت گرفت، نیمی از افراد به مدت دو هفته در طول روز جوراب‌های ساق بلند استفاده كردند و نیمی دیگر آن‌ها را نپوشیدند.

پژوهشگران تغییرات حاصله در حجم مایع ساق پا و گلو طی شب، سطوح خواب‌آلودگی و هوشیاری در طول روز و كیفیت كلی زندگی آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دادند و در یافتند كه پوشیدن جوراب ساق بلند نتایج مثبتی را به همراه دارد.