پزشكان انگلیسی از یك سوزن داغ برای سوزاندن سرطان پروستات استفاده كردند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این دستگاه كه در كنار غده بیماری پروستات قرار می‌گیرد، از دماهای بالا برای تخریب سلولهای سرطانی استفاده كرده اما بافتهای سالم اطراف آنها را دست نخورده باقی می‌گذارد.

به گفته جراحان،‌ یك سوزن ریز كه كمتر از دو سانتی‌متر بوده به آنها در تخریب تنها بخشی از پروستات كه بیمار شده، كمك كرده و خطر عوارض جانبی مانند ناتوانی جنسی و بی‌اختیاری را كاهش می‌دهد.

این پزشكان اكنون در حال كارآزمایی این شیوه بر روی ۶۰ مرد با سرطان پروستات در مراحل اولیه هستند كه پیش از این برای درمان تومورهای پستان و كلیه مورد استفاده بوده است.

سرطان پروستات یكی از شایع‌ترین بیماری‌های مردان با آمار یكی از هر چهار سرطان شناخته شده در آنهاست.

درمانهای متفاوتی برای این بیماری بسته به وجود سرطان درون غده یا گسترش آن در بین پروستات یا دیگر بخشهای بدن وجود دارد.

برای سرطانهای متمركز، درمان شامل انتظار هوشیارانه است كه در آن پزشكان به نظارت نزدیك بر گسترش یك تومور یا حذف غده در یك فرآیند موسوم به پروستات برداری رادیکال می‌پردازند.

با اینكه این درمانها ممكن است تا حد زیادی موثر باشند اما خطرات عوارض جانبی به دلیل آسیب‌دیگی عصبها در جریان این فرآیند وجود دارد. از این رو توجه فزاینده‌ای در فراینده‌های متمركز بوجود آمده كه از امواج انرژی بالا برای انهدام سرطان استفاده می‌كنند.

یكی از درمانهایی كه بطور فزاینده‌ای مورد استفاده بوده، سونوگرافی متمرکز با شدت بالا (HIFU)است كه از امواج صوتی برای تخریب سرطان استفاده می‌كند.

شیوه دیگر یك فرسایش فركانس رادیویی است كه از یك نوع جریان برق تولید كننده گرما در انتهای یك الكترود سوزن مانند استفاده می‌كند.

این دستگاه درون تومور قرار گرفته و بافت اطراف نوك سوزن را تخریب می‌كند.

دانشمندان بر این باورند كه از شیوه می‌توان برای درمان انسانهای بیشتری نسبت به سونوگرافی متمرکز با شدت بالا استفاده كرد.

راج پرساد، جراح اورولوژی بیمارستان سلطنتی و موسسه اورولوژی بریستول توضیح داده كه این امر به این دلیل بوده كه انرژی مورد استفاده در سونوگرافی متمرکز با شدت بالا ضعیفتر از فرسایش فركانس رادیویی است.

در این حال سونوگرافی نمی‌تواند پروستاتهای بزرگ را درمان كند چرا كه پرتو به اندازه كافی قادر به نفوذ در داخل بافت نیست. همچنین این شیوه قابل استفاده بر روی مردانی كه سنگ پروستات دارند قابل استفاده نیست چرا كه پرتو متوقف شده و حتی در حالت بدتر به سمت راست روده منعكس می‌شود.

فرسایش فركانس رادیویی از این پیچیدگی‌ها برخوردار نبوده و اكنون در مركز سرطان و موسسه تحقیقاتی لی مفیت در آمریكا در حال كارآزمایی است.

این سوزن تحت بیهوشی عمومی درون ناحیه‌ای میان منطقه تناسلی و مقعد وارد شده و پزشكان از شیوه‌های تصویربرداری مانند سی‌تی‌اسكن و ام‌آرآی برای هدایت سوزن به محل استفاده می‌كنند.

در طول این جراحی یك ساعته این دستگاه به انتقال جرقه‌ای از الكتریسیته با قدرت حدود ۲۰ وات می‌ردازد.

پس از شش ماه پزشكان به ارزیابی عوارض جانبی بیماران از جمله بی اختیاری، عملکرد روده و ناتوانی جنسی خواهند پرداخت.