نمایشگاه فتو آرت سمانه اکبری با عنوان «بشرنامه» در گالری آرته برپاست.

در مقدمه این نمایشگاه آمده است: «در اساطیر ملل مختلف، خدای زمین و سرزمین، همواره ایزد بانویی مقتدر و در عین حال بخشنده و مهربان بوده است. از همین روی خود زمین همواره برای بشر نماد زنانگی بوده است. زیرا مام زمین به بشر آرامشی می‌دهد که آن را تنها در بطن مادر تجربه کرده است.

از اینجاست که آدمی در دوره‌های مختلف زندگی‌اش، غارنشینی، جنگل نشینی و کوچیدن را‌ رها می‌کند و روی زمین ساکن می‌شود. در زمینی که به او آرامش می‌دهد، حصار می‌کشد تا آن را از آن خودش کند. حصار‌ها شکل می‌گیرند و در شکلی بزرگ‌تر برج و بارو‌ها و شهر‌ها، سپس مرز‌ها و کشور‌ها. هر کجا حصاری و مرزی باشد، تجاوز نیز معنا پیدا می‌کند و این آغاز زیاده خواهی، جنگ و تجاوز در زندگی بشر است.

مام سرزمین که مأمنی بود برای آرامش و پناه گرفتن انسان تبدیل به عنصری می‌شود که آدمی برای به دست آوردنش به کار زار می‌رود. دریغا که روز به روز از آن دور‌تر می‌شود و در ‌نهایت به آن تنها دستاویزی جهت دستیابی به قدرت می‌شود. این کار زار توسط بشر تبدیل به جریانی شده است که آب بر آسیاب این چرخه بی‌پایان حرص آز می‌ریزد. انسان با برخوردی به دور از گفتمان زنانه، مام خود را بیشتر به ورطه نابودی می‌کشاند.»

اكبری معتقد است:« از منظر من گفتمان زنانه بر مبنای هم‌سویی پذیرش و تکثر استوار است. بدین سان زنان و مردان در ادوار مختلف این مام را قربانی امیال خود ساخته‌اند. ماهیت تصویر من بر اساس گفتمان بین واقعیت نشانه‌ای زمین (قاب تصویر رئال) و عناصر تصویری مثالی و واقعی که در روایت جنگ بر پهنای ادبیات ایرانی شکل گرفته‌اند ارائه می‌گردد، که در رد برخورد انسان دور از خودآگاهی تاریخی است.»

سمانه اکبری زرچی، متولد ۱۳۶۲ تهران است و فوق دیپلم گرافیک و کار‌شناسی نقاشی از دانشگاه سوره دارد.

او همچنین عضو گروه ۳۰ هشتم است. برپایی یک نمایشگاه انفرادی در گالری طراحان آزاد در سال ۸۸ و حضور در شش نمایشگاه گروهی داخلی و خارجی، دریافت جایزه جشنواره ابداع دبی در سال ۸۶ و برگزیدگی جشنواره بین‌المللی اسکان بشر در سال ۸۸ در کارنامه هنری‌ او ثبت شده است.

نمایشگاه فتوآرت این هنرمند جوان تا ۱۷ بهمن‌ماه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ ادامه دارد.

جلسه نقد و بررسی آثار نیز روز پنجشنبه ـ ۱۳ بهمن‌ماه ـ ساعت ۱۷ با حضور بهرنگ صمدزادگان، جاوید رمضانی، ایمان افسریان در محل گالری به نشانی شیراز جنوبی، پایین‌تر از همت، بلوارعلیخانی، ۲۰ متری گلستان، ۱۲ متری دوم، پلاک ۳ برگزار می‌شود.