محققان در بررسی اهمیت احساسی لغات انگلیسی دریافتند كه كلمات این زبان از وجه مثبت بیشتر و خوشبینانه‌تری برخوردار هستند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، كریس دانفورث، محقق دانشگاه «ورمونت» معتقد است، لغات انگلیسی به عنوان اتم‌های زبان، تمایل بیشتری به داشتن وجه مثبت دارند.

محققان از بین ۱۰ هزار و ۲۲۲ لغت انگلیسی موجود در چهار منبع (نیویورك تایمز، توئیتر، كتاب‌های گوگل و اشعار موسیقی از ۱۹۶۰ تا ۲۰۰۷ میلادی) حدود پنج هزار لغت پر كاربرد را استخراج كرده و مورد بررسی قرار دادند.

سپس با استفاده از سیستم «Mechanical Turk» از ۵۰ نفر خواسته شد وضعیت لغات را با استفاده از اعداد ۱ تا ۹ را ارزیابی كنند. عدد ۱ به معنای غمگین، عدد ۵ به معنای خنثی و عدد ۹ به معنای شاد بودن لغت تعیین شده بود.

میانگین به دست آمده عدد ۶ را نشان می دهد كه بیانگر مثبت بودن لغات زبان انگلیسی است.

كلمات كاملا مثبت مانند «لذت»، «كمدی» و «عشق» و كلمات منفی مانند «تروریست»، «تجاوز» و «سرطان» به طور طبیعی در ابتدا و انتهای فهرست قرار گرفتند و كلماتی مانند «the» یا «and» به عنوان لغات خنثی درجه‌بندی شدند.

اما برخی لغات دیگر مانند «alcohol» یا «pregnant» با توجه به بار معنایی در هر جمله درجه مثبت یا منفی می‌گیرند. لغات با درجه ۴ تا ۶ نیز اغلب بدون تغییر هستند و بار معنایی جمله تأثیر چندانی بر آنها ندارد.

به گفته «پیتر شریدن دادز»، استادیار دانشگاه «ورمونت»، مردم به لغات با مفهوم برای برقراری ارتباط نیاز دارند و لغات دارای بار منفی كمتر رایج هستند، اما از بار معنایی بیشتری برخوردارند.

محققان، طبیعت اجتماعی زبان انگلیسی را عاملی برای مثبت بودن این زبان عنوان می‌كنند.

نتایج این تحقیق در مجله «PLoS ONE» منتشر شده است.