محققان دانشگاه مازندران موفق به تولید سوخت بیودیزل از گیاهان روغنی به عنوان جایگزینی برای گازوئیل شدند.

دكتر محمدجواد چایچی، عضو هیات علمی دانشگاه مازندران و مجری طرح در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار كرد: بیودیزل، سوختی است كه جایگزین گازوئیل شده و می‌تواند در تركیب با گازوئیل هم مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: از آن جا كه بیودیزل، منشاء گیاهی دارد، عاری از هر گونه گوگرد و مواد آروماتیك بوده و می‌تواند به عنوان ماده پاك و ایمنی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین در استان مازندران گیاهان روغنی بسیاری وجود دارد كه به صورت خودرو رشد می‌كنند تنها نیاز به راه‌اندازی مجتمع كشت و صنعت برای كشت و تكثیر صنعتی این گیاهان و استفاده از روغن استحصال شده آن‌ها داریم.

چایچی با تاكید بر این كه تولید بیودیزل از دانه‌های گیاهی در راستای حفظ محیط زیست استان مازندران است، خاطرنشان كرد: برای تولید بیودیزل كمتر از ۶۰ درجه سانتی‌گراد حرارت نیاز داریم و این در حالی است كه برای تولید پترودیزل یا گازوئیل باید نفت خام را تا حدود ۳۵۰ درجه سانتی‌گراد حرارت دهیم تا بتوانیم گازوئیل را به روش تقطیر استحصال كنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه مازندران اضافه كرد: انرژی‌بری تولید بیودیزل بسیار كمتر از گازوئیل بوده و برخلاف گازوئیل، از هر یك لیتر روغن حدود یك لیتر بیو دیزل تولید می‌شود. همچنین می‌توان از بیودیزل‌ها در تولید محصولات جانبی مانند پمادها، داروها و امولسیفایر در قیر استفاده كرد.

چایچی در پایان با بیان اینكه از واكنش یك الكل و روغن بیودیزل تولید شده و در تمام موتورهای دیزلی و كارخانه‌های صنعتی قابل استفاده است، تصریح كرد: بیودیزل یك سوخت زیست سازگار است كه با تولید این محصول می‌توان آن را به عنوان یك محصول غیر نفتی به دیگر كشورها صادر كرد.