دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت توت فرنگی گفت: ۱۵ پروژه کلان در زمینه توسعه صنعت کشت و تولید توت فرنگی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری خبر داد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، مهندس ابراهیم حسن‌نژاد با بیان این مطلب گفت: طرح کلان توت فرنگی یکی از پروژه‌هایی است که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری آغاز شد. این طرح شامل بخش‌های مختلف مانند بسته‌بندی و ایجاد زنجیره سرد حمل ونقل توت فرنگی از مزرعه تا مصرف کننده و توسعه مکانیزاسیون در زمینه کشت این محصول است که در این بخش موفق به تهیه تجهیزات و ماشین‌آلات مکانیزه‌ روز دنیا با حمایت کانون هماهنگی دانش و صنعت توت فرنگی شدیم.

وی افزود: همچنین توسعه آبیاری نوین در مزارع توت فرنگی از دیگر برنامه‌های این کانون بوده است که در این بخش، هم ایستگاه پمپاژ و هم مجهز کردن مزارع به سیستم آبیاری قطره‌ای به اجرا درآمد.

رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان كردستان با اشاره به این‌كه کانون هماهنگی دانش و صنعت توت فرنگی از سال ۸۸ با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان فعالیت خود را به ریاست استاندار کردستان آغاز کرد، اظهار كرد: با توجه به این‌که ایده تشکیل کانون‌ها برای ایجاد هماهنگی میان دانشگاه، صنعت و بخش‌های اجرایی است، تلاش شده است كه اعضای کانون هم از تمامی بخش‌ها انتخاب شوند. بر همین اساس نمایندگانی از دانشگاه کردستان، بخش‌های صنعتی، بخش خصوصی و همچنین سازمان جهاد کشاورزی در کانون توت فرنگی عضویت دارند.

حسن نژاد ادامه داد: با توجه به این‌که بیش از ۸۸ درصد توت فرنگی کشور در استان کردستان تولید می‌شود و این استان قریب به ۳۰ هزار تن تولید توت فرنگی دارد، دبیرخانه کانون در استان كردستان واقع شده است و فعالیت خود را در تمام مراکز توت فرنگی خیز کشور پیگیری می‌کند.

وی خاطرنشان كرد: کانون هماهنگی دانش و صنعت توت فرنگی دو مرکز کشت بافت توت فرنگی را در استان کردستان راه‌اندازی کرده است که این مراکز، نشاء این محصول را به صورت وسیع در اختیار توت فرنگی کاران کشور قرار می‌دهند.

دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت توت فرنگی در پایان افزود: در ارتباط با زنجیره‌های سرد حمل ونقل توت فرنگی هم پرکولینگ‌هایی با همکاری صنعتگران و محققان دانشگاهی طراحی شده است که این پرکولینگ‌ها در مناطق توت فرنگی‌خیز نصب شده است و در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد. توت فرنگی پس از قرار گرفتن در این پرکولینگ‌ها به وسیله خودرو‌های یخچال دار منتقل می‌شود.