این عضو هیات مدیره انجمن عكاسان ایران گفت:موضع خاصی درباره برگزاری دوسالانه‌ی عكاسی بدون حضور انجمن نداریم، اما در عین حال از مركز هنرهای تجسمی دلخور هستیم كه بعد از گذاشتن یكسال و نیم وقت و كار كارشناسی برای چگونگی برگزاری این دوسالانه، به نقطه نظرت ما اهمیت ندادند و در نهایت نیز تصمیم گرفتند تا این رویداد بدون حضور انجمن برپا شود.

وی خاطرنشان كرد:قطعا برگزاری دوسالانه توسط ما و یا دیگران اهمیت چندانی ندارد و اتفاق خاصی محسوب نمی‌شود،اما تاكیدمان بر این است كه اگر انجمن به عنوان یك نهاد تخصصی می‌تواند در برگزاری چنین دوسالانه‌ای حضور موثری داشته باشد ،باید در این جریان حضور پیدا كند و نظرات كارشناسی خود را ارائه دهد.

هاشمی با اشاره به تغییرات مدیریتی در مركز هنرهای تجسمی و تغییر روش در چگونگی برگزاری دوسالانه‌ها و تصمیماتی از این دست،گفت:‌ متاسفانه بحث برگزاری دوسالانه در تغییرات مدیریتی تكه پاره می‌شود. از سوی دیگر مدیران مركز هنرهای تجسمی باید به برگزاری دوسالانه‌های هنری در كنار ده‌ها برنامه‌ی دیگر فكر كنند، پس چنین مدیری نمی‌تواند تصمیم درستی در رابطه با یك دوسالانه تخصصی اتخاذ نماید، زیرا دچار اغتشاش فكری است و در این مسیر تنها به نقل و قول‌ها بسنده می‌كند.

این هنرمند عكاس به نتیجه رسیدن حضور و یا عدم حضور انجمن عكاسان ایران در تصمیم‌گیری و مدیریت اجرایی دوسالانه عكس را اتفاق پیچیده‌ای دانست و افزود:‌ سال ۸۹ و با تغییر معاون وزیر فرهنگ ارشاد و اسلامی رویكرد مركز هنرهای تجسمی جهت متولی‌گری انجمن‌ها برای برگزاری دوسالانه‌ها برگشت و تصدی‌گری دوسالانه‌ها از انجمن‌ها گرفته شد. لذا در زمان انجام مذاكرات با مركز هنرهای تجسمی به ما اعلام كردند كه موسسه توسعه هنرهای معاصر به عنوان یك مجموعه غیر دولتی(كه در اساسنامه موسسه نیز به آن اشاره شده است) طرف حساب ما خواهد بود.

هاشمی خاطرنشان كرد:قطعا وظیفه موسسه توسعه هنرهای تجسمی بسط و گسترش هنر در حوزه غیر دولتی است و تاكید ما نیز به عنوان یك انجمن تخصصی همكاری با مجموعه‌ای است كه دیگر به بدنه دولتی ارتباط ندارد و قرار است كار كارشناسی انجام دهد. آنها از ما خواستند تا مناسبات را براساس یك تفاهم‌نامه مشترك با مدیریت موسسه توسعه هنرهای معاصر هماهنگ كنیم و به برگزاری دوسالانه بپردازیم.

وی تصریح كرد:‌ انجمن طی این مذاكرات برآورد بودجه را انجام داد و مدیر اجرایی و دبیر را معرفی كرد و قرار بود فراخوان منتشر شود كه بعد از آن متوجه شدیم در برنامه‌ریزی‌های دوسالانه؛ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌، اداره كل فرهنگ ارشاد و اسلامی یزد و نهادهای دولتی دیگری و ... به عنوان برگزار كنندگان دوسالانه حضور دارند و فراخوان نیز با آنچه انجمن در نظر دارد متفاوت است.

این عضو هیات مدیره انجمن ،رویه فعلی را شیوه درستی برای جامعه هنری ندانست و افزود: اگر قرار است تصدی گری را از دولت بگیریم باید این اتفاق درست انجام شود، زیرا انجمن‌ها متشكل از جامعه هنری هستند كه قطعا دلمشغولی‌های بیشتری برای حوزه خود نسبت به بخش دولتی دارند و ما فكر می‌كنیم برگزاری دوسالانه عكس به این شیوه به صلاح جامعه عكاسان نخواهد بود.

او خاطر نشان كرد:‌ به زعم ما از بودجه‌ای كه برای چنین رویدادی پیش‌بینی شده است استفاده درستی انجام نمی‌شود، زیرا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مركز هنرهای تجسمی به انجمن به عنوان كارشناسان تخصصی این حوزه گوش نمی‌دهند و یك موسسه را جلو می‌اندازند تا چنین تفاهم‌نامه‌ای را منعقد كنند، اما خودشان به حرف‌هایی كه زیر آن را امضا كرده‌اند بسنده نمی‌كنند.

هاشمی تاكید كرد:‌ انجمن عكاسان نگران جامعه عكاسی و رشد و اعتلای آن است، از سوی دیگر نمی‌خواهیم در این مسیر تفرقه ایجاد شود زیرا ما به لحاظ بودجه و توانایی محدودیتی جهت برگزاری چنین رویدادی نداریم اما چون به دنبال صلاح جامعه عكاسی هستیم تلاش می‌كنیم تا چنین برنامه‌هایی با نقطه نظرات مناسب و حضور حداكثری جامعه عكاسان برپا شود. در حالی كه چنین دوسالانه‌ای جزو یك مسابقه و چند جایزه چیز دیگری برای عكاسان ندارد.

این عضو هیات مدیره انجمن عكاسان ایران خطاب به جامعه عكاسی عنوان كرد:‌ هر كس فكر می‌كند به واسطه حضور در چنین دوسالانه‌ای می‌تواند زمینه رشد و تعالی خود را در عرصه عكاسی فراهم كند قطعا باید در این دوسالانه حضور پیدا كند. اما معتقدیم این دوسالانه‌ها فقط جهت سرگرمی و جایزه دادن طراحی و برگزار می‌شود. البته وقتی شرایط جدید دوسالانه عكاسی اعلام شد به مركز هنرهای تجسمی از سوی انجمن پیغام دادیم كه هر كمكی از دستمان برآید در بخش جنبی ارائه می‌كنیم، زیرا این دوسالانه از بودجه كل كشور هزینه می‌شود و باید برای جامعه عكاسی قدم مثبتی بردارد.

او تصریح كرد: تلاش انجمن عكاسان بر این است كه چنین بودجه‌هایی در حوزه فرهنگی و آموزشی عكاسی هزینه شود تا در خلاء آن بسترسازی لازم صورت گیرد و تنها به یك رویداد مناسبتی خلاصه نشود.

هاشمی همچنین درباره برنامه‌های انجمن عكاسان برای برگزاری مسابقات این چنینی، گفت: قطعا انجمن برنامه‌های ویژه‌ای همچون برپایی كارگاه‌های آموزشی ،‌نشست‌های نقد و بررسی آثار ،‌ پرداختن به وضعیت اقتصاد عكاسی و ... در نظر دارد كه به مرور این برنامه‌ها را اعلام می‌كنیم و تلاش داریم در یك فضای آرام و سالم حركت‌های خود را شكل دهیم.

وی ادامه داد: اگر قرار است كنكاوش و آسیب‌شناسی در حوزه عكاسی صورت بگیرد ما در كنار متولیان حضور داریم و به آنها كمك می‌كنیم اما برنامه‌های ما كوتاه مدت و سریع نخواهد بود.

این عضو هیات مدیره انجمن عكاسان، همچنین درباره حضور برخی از اعضای انجمن در شورای سیاست‌گذاری دوسالانه دوازدهم توضیح داد:‌ حكم آقای عباسی و زنده‌روح پیش از شكل‌گیری انجمن صادر شده بود و همان‌طور كه در جریان هستید آقای عباسی یك سال و نیم گذشته استعفای خود را از هیات مدیره انجمن اعلام كرد. از سوی دیگر نباید به این نكته توجه كرد كه جامعه عكاسی نقطه نظرات متفاوتی دارند چه بسا كه برخی معتقد هستند هر نوع حركتی در حوزه عكاسی را باید مغتنم شمرد، اما برآورد نظرات كارشناسی انجمن بر این است كه برگزاری دوسالانه در شكل فعلی آن هیچ رشدی را در جامعه عكاسی به وجود نمی‌آورد.

او متذكر شد:‌ ما قصد تحریم دوسالانه را نداریم، زیرا تشكل سیاسی نیستیم و اعضای انجمن و یا سایر عكاسان نیز مختار هستند براساس صلاح دید خود در چنین رویدادی شركت كنند. اما كمیته تخصصی انجمن عكاسان براین نظر است كه هزینه كردن به شكل فعلی هیچ پیشرفتی را در رشد جامعه عكاسی فراهم نخواهد كرد بلكه چنین بودجه‌ای باید صرف آموزش و بسترسازی حرفه‌ای عكاسی شود.

هاشمی تصریح كرد:‌ مركز هنرهای تجسمی به جای آنكه فضای تخصصی را آماده كند و با عكاسان در مورد حوزه‌های تكنیكی و فنی وارد بحث شود آنها را به یك مسابقه كه هیچ تصویر روشنی از آن وجود ندارد دعوت می‌كند. در واقع ما با چنین دوسالانه‌ای هیچ كاری برای عكاسی انجام نمی‌دهیم در حالی كه باید دوسالانه را به شكلی با ارزش جلوه دهیم تا به نفع جامعه فرهنگی كل كشور باشد.

او خطاب به مدیران مركز هنرهای تجسمی گفت:‌ آنها باید خودشان را از حوزه اجرایی خارج كنند و تنها به حوزه نظارت بسنده كنند، در حالیكه این اتفاق نمی‌افتد و دوستان مركز هنرهای تجسمی تنها علاقه دارند اسم انجمن نیز در كنار سایر برگزار كنندگان در پوستر و بروشور چاپ شود اما قرار نیست انجمن به لحاظ محتوایی دخالتی در برگزاری دوسالانه داشته باشد.

این عكاس بیان كرد:‌ برگزاری یك مسابقه كمترین كاری است كه یك مجموعه می‌تواند برای ارتقای هنر و فرهنگ انجام دهد. لذا مادامی كه این بستر سازی درست رخ ندهد نمی‌توانیم انتظاری از جامعه هنری داشته باشیم و در برابر انجمن‌های تخصصی كه به این اندازه دلسوزانه كار می‌كنند موانعی می‌گذاریم. در حالی كه ما تلاش داریم تا بخش دولتی را قانع كنیم تا در حوزه اجرایی فرهنگ و هنر دخالت نكنند. زیرا عكاسی رشته‌ای نیست كه تا این اندازه برای آن خط كشی انجام دهیم.

هاشمی همچنین درباره مسابقات عكاسی كه به صورت مستقل توسط سایت‌ها و گروه‌های كوچك عكاسی برگزار می‌شود، گفت:‌ اگر وزارت ارشاد و معاونت امور هنری قصد دارد برای رشد هنر هزینه كند، اتفاقا باید این گروه‌ها را كه بسیار توانمند و مستقل هستند شناسایی كند و به كمك آنها بیاید. این گروه‌ها در جهت رشد عكاسی گام بر می‌دارند و باید تلاش‌هایشان را قدر نهاد. در حالی كه در كنار آنها یك دوسالانه‌ی عكس با این همه حواشی و سروصدا برگزار می‌شود بدون آنكه خروجی خاصی داشته باشد. اما این جریان‌های مستقل با نگاه‌های درست و كارشناسی در عرصه كوچكی عمل می‌كنند و باید دستاوردهایشان به دوسالانه‌ها راه پیدا كند. هدف انجمن نیز حمایت از رشد و ارتقای چنین گروه‌هایی است.